На суху: «рецепт» проведення посівної за нових умов

18 вересня 2019, 06:00 4750

Більшість сільгоспвиробників зайняті посівною, намагаючись вчасно відсіятись. Оскільки в Україні заплановано під озимі значні площі — 7,3 млн га, то у аграріїв наразі відповідальна пора. Але погодні умови не радують — в більшості областей запаси продуктивної вологи у верхньому шарі ґрунту критичні. Чи є «рецепт» проведення посівної за таких умов?

В Українському гідрометеорологічному центрі повідомляють, що запаси продуктивної вологи у верхньому шарі ґрунту майже в усіх регіонах становлять від 1 до 7-8 мм, а окремі площі є практично сухими. Йдеться насамперед про південні області, де вже почалися оптимальні терміни для сівби озимих культур, а також про Полтавську і Кіровоградську області.

Глибший посів та відмова від стимуляторів

В ПП «Агропрогрес», що обробляє землю в Чернігівській області, вже почали сівбу озимої пшениці, під яку заплановано 4 тис. га. Як розповів заступник директора з розвитку бізнесу ПП «Агропрогрес» Віталій Петрук, ґрунт в полях доволі сухий, адже опадів не було в цій місцевості майже місяць. Він зазначає, що якщо сприятиме погода, то мають відсіятись в заплановані терміни.

За словами заступника директора Укргідрометцентру Анатолія Прокопенка, в останні роки терміни проведення сівби переносяться на більш пізні з розрахунком на те, що випадуть опади до кінця вересня або на початку жовтня, і ще можна буде вдало провести посівну кампанію озимих культур.

На дощі сподівається і керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець. Каже, що найближчими днями опади передають по всій Україні.

«Оптимальні строки сівби в різних ґрунтово-кліматичних зонах України лише наступають, тому загрози не бачу. Щодо збереження вологи у ґрунті, то в цьому допоможе впровадження ресурсозберігаючих систем землеробства (mini-till, no-till, strip-till). Також за умов відсутності вологи рекомендується посів у глибші горизонти та прикочування. Стимулюючі препарати при протруюванні необхідно виключити, оскільки спровокують лише проростання, і якщо буде посуха, то проростки загинуть», — рекомендує Олександр Мигловець.

На думку керівника компанії FRAGARIA, яка є великим аргентинським виробником біологічних продуктів, адьювантів та фунгіцидів, Родольфо Мазонні, виправити ситуацію з відсутністю в ґрунті вологи в період посіву неможливо за рахунок препаратів, але як варіант — можна змістити строки посіву.

«Потрібно відштовхуватися від прогнозу, щоб розуміти: будуть найближчим часом опади чи ні. Тут кожен фермер повинен сам приймати рішення: сіяти в сухий ґрунт або чекати дощу. Якби вирішував я, то чекав би дощу або принаймні хоча б хорошого прогнозу», — зазначає Родольфо Мазонні.

Посів в оптимальні строки та коткування 

В компанії «Галс Агро» зазначають, що вплив погодних факторів на виробництво характерний для аграрної галузі, й усі сільгоспвиробники знаходяться в однакових умовах.

«Звісно, підбираємо кращі гібриди і сорти культур для нашого регіону, намагаємося, як і всі, раніше вийти в поле, зайвий раз не чіпати ґрунт, щоб не втрачати вологість», — коментує генеральний директор «Галс Агро» Сергій Кравчук.

Менеджер з регіонального розвитку компанії «КУН-Україна» Олександр Соловей радить сільгоспвиробникам після оранки в максимально короткі строки (1-2 дні) починати сіяти. «При цьому краще використовувати посівні комплекси, які мають додаткове ущільнення ґрунту — прикочуючі котки, щоб якісно підготувати ґрунт під посів. Наприклад, посівний комплекс Espro зі встановленими котками, який допоможе після глибокого обробітку просадити ґрунт і сформувати правильне насіннєве ложе. Головне — не втрачається час на додаткові операції, наприклад, культивацію, яка збільшить відсоток випаровуваності ґрунту», — зазначає Олександр Соловей.

«N.B.!» AgroGear №3. Вертикальний обробіток ґрунту — новий універсальний підхід

«Також є спеціальні машини для поверхневого обробітку стерні, які залишають близько 65% рослинних решток на поверхні, одночасно обробляють ґрунт, що дає можливість зменшити нагрівання його поверхні, а головне — зупиняє випаровування вологи, накопиченої на даний момент», — розповідає Олександр Соловей.

«N.B.!» AgroGear. Як зекономити ресурси та час у посівний період

Менеджер з розвитку агротехнологій Північного регіону LNZ Group, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Ільченко говорить, що зберегти вологу можна за допомогою оптимального обробітку ґрунту.

«З точки зору агротехнологій головне — проводити все в оптимальні строки, зважаючи на регіон розташування. Також, якщо сіяти пшеницю, то трішки густіше.

Обов’язкова агротехнічна операція — це коткування посівів після сівби. 

Наприклад, якщо говорити про біологічні властивості озимої пшениці, то для набубнявіння і подальшого проростання їй потрібно 55-60% вологи, тобто поки в ґрунті цієї вологи не буде — вона не буде проростати. Тож якщо сіяти зараз, в кінці вересня, на початку жовтня очікуються опади, тоді вона набубнявіє, але далі, щоб їй розпуститися, потрібно 15 мм у верхньому шарі ґрунту доступної вологи, оскільки перші 5-7 мм — це волога, яку ґрунт не віддає жодній насінині», — зазначає Володимир Ільченко. 

І хоч, на його думку, умови з вологою критичні, але сіяти потрібно.

«Навіть якщо у фазі шильця будуть посіви, залежно від зими, вони можуть перезимувати, а потім весною за допомогою регуляторів росту, підживлення спровокувати краще кущення рослин», — говорить Володимир Ільченко.


Для довідки: станом на 16 вересня озимі зернові культури посіяні на площі 840 тис. га, або 12% до прогнозу в 7,3 млн га. Зокрема, посіяно: озимої пшениці — 779 тис. га, або 13% до прогнозу; жита — 32 тис. га, або 26% до прогнозу; озимого ячменю — 29 тис. га, або 3% до прогнозу. Озимого ріпаку при прогнозованій площі 1,1 млн га посіяно 923 тис. га, або 86% до прогнозу.


Людмила Лебідь, Наталія Помянська, AgroPortal.ua