Три великих маршрутних елеваторних хаби — Вінницький на 375 тис. т, «Вапнярка» на 200 тис. т і «Вендичани» на 120 тис. т одночасного зберігання зерна — розташовані у самому серці України. Найбільшим із усіх є Вінницький елеваторний комплекс, який після масштабної розбудови запрацював на повну цієї осені.
Понад 6 млрд грн група компаній «Епіцентр К» інвестувала в програму із розбудови та реконструкції лінійних елеваторних комплексів, що зробило її одним із потужних гравців на елеваторному ринку.
Вперше в Україні на діючому елеваторі відбулася конференція-практикум Grain Storage Forum ELEVATOR-2021 «SMART» ЗБЕРІГАННЯ, яка зібрала учасників елеваторного ринку для обговорення проблем галузі, партнерського діалогу та обміну досвідом. Масштабна подія пройшла на Вінницькому елеваторі, що входить до структури агрохолдингу «Епіцентр Агро» та є флагманським об’єктом і найбільшим маршрутним елеваторним хабом у регіоні.
«Коли компанія «Епіцентр Агро» заходила на аграрний ринок, придбавши активи Вінницької аграрно-промислової групи, мала 40 тис. га і чотири елеваторних комплекси загальною потужністю 250 тис. т одночасного зберігання. Тоді нам доводилось проситись на елеватори, щоб розмістити свою кукурудзу, їздили навіть у Житомирську область. Ми зрозуміли, що далі так працювати не зможемо, і потрібно будувати власні елеватори. Компанія почала роботу над створенням мережі елеваторів», — розповідає керівник центрального офісу агрохолдингу та елеваторного напрямку «Епіцентр Агро» Світлана Нікітюк.
За її словами, Україна має зараз дефіцит елеваторних потужностей і значний потенціал нарощування валового збору зернових. Якщо сьогодні з України експортується 70 млн т збіжжя, то через три роки експортні можливості зростуть до 100 млн т.
Тож, розуміючи потребу ринку, агрохолдинг «Епіцентр Агро» за останні роки збільшив кількість елеваторів з 4 до 15, а їхні потужності — в 6 разів: з 250 тис. т до понад 1,5 млн т. На всіх елеваторах розбудована залізнична інфраструктура та закуплені тепловози, що забезпечує мобільність і оперативність.
Більшість елеваторів сьогодні є маршрутними. Тобто, відвантаження безпосередньо з цих підприємств відбувається одразу в вагони та прямує залізницею до морських портів. Це пришвидшує і значно спрощує доставку зерна покупцям — трейдинговим компаніям.
Працювати над будівництвом та реконструкцією мережі елеваторів команда «Епіцентр Агро» розпочала з поїздки на виставку Agritechnica в Ганновер, де провели зустріч з усіма іноземними компаніями, після цього зустрілися з вітчизняними. Прийняли рішення спробувати попрацювати з усіма.
«Маючи свій власний департамент капітального будівництва, ми звернулися до фахових компаній, які не один десяток років працюють на елеваторному ринку. Ми пройшли нелегкий шлях, тож тепер знаємо всі тонкощі процесу, розуміємо, з чого починати будівництво, послідовність етапів проєкту, як потрібно рухатись», — розповідає Світлана Нікітюк.
Роботи з реконструкції Вінницького елеватору почалися три роки тому. Постачальником обладнання для першої реконструкції став український виробник «Юг-Елеватор». Під час будівництва 3-ї черги було прийняте рішення поставити елеваторне обладнання польського виробництва Feerum.
«Ми йшли в ці інвестиції свідомо, спрямувавши на будівництво 2 та 3 черги Вінницького елеватора $52 млн, або 1,5 млрд грн, щоб створити у Центральній Україні швидкий, сучасний та надзвичайно потужний елеваторний хаб, який приноситиме користь багатьом агровиробникам цього регіону», — зазначає Світлана Нікітюк.
Елеватор може приймати всі культури, має 6 точок автоприйому, що дає можливість одночасно приймати 6 різних культур. Обладнаний двома маршрутними відвантаженнями, тобто одночасно можна вивозити 108 вагонів зерна.
Доставка зерна на елеваторі може здійснюватися як залізницею (маршрутні партії), так і автомобільним транспортом. Наявність власного парку автозерновозів дозволяє «Епіцентр Агро» забезпечити оперативність і альтернативність у виборі способу доставки сільгоспкультур для поклажедавців і покупців.
За розрахунками компанії, цьогоріч на Вінницький елеватор планується покласти 200 тис. т власного зерна і понад 200 тис. т прийняти від сторонніх поклажедавців. «Епіцентр Агро» пропонує свої елеваторні хаби як майданчики, де здійснюватиметься повний комплекс послуг (доробка зерна, зберігання та трейдинг) для регіональних агровиробників на Вінниччині та Хмельниччині.
В «Епіцентр Агро» відзначають, що в липні наступного року компанія збільшить елеваторні потужності до 2-2,5 млн т одночасного зберігання.
Зараз триває реконструкція елеваторного комплексу «Антоніни» на Хмельниччині, а на початку 2021 року підписаний контракт на будівництво ще двох нових елеваторних хабів у Хмельницькій області — в Шепетівці та Чотирбоках.
«Холдинг має в обробітку 166 тис. га землі, 50% з яких знаходиться на Хмельниччині, 40% — на Вінниччині, тому концентрація елеваторів зосереджена саме в цих регіонах. Перевагою Вінниччини є ще її наближеність до портів», — пояснює Світлана Нікітюк.
З будівництвом елеваторів не все завжди так просто, проте «Епіцентр Агро» шукає шляхи і можливості для вирішення проблем. Наприклад, на елеваторі «Вендичани», що теж на Вінниччині, не було можливості провести газопровід з природним газом.
«Знаючи цю проблему, було прийняте рішення побудувати там своє газосховище на 120 т одночасного зберігання скрапленого газу. Цей обсяг дозволяє працювати елеватору до 10 днів. Найбільший мінус скрапленого газу — це вартість, але зараз ціна вже зрівнялась з природним газом. Плюсом є незалежність від труби та відсутність перебоїв з постачанням газу», — розповідає директор елеватора «Вендичани» Роман Хмарук.
У деяких елеваторних проєктах на Вінниччині в процесі робіт виявлялося, що є глобальна проблема в тому, що не всі населені пункти мають можливість надати потрібні ліміти щодо газу. Компанії довелося здійснювати додаткову інвестицію в проєкт проведення газопроводу.
Для актуальної на сьогодні проблеми — подорожчання природного газу — в компанії теж шукають рішення та вивчають альтернативні джерела палива.
«З минулого року газ подорожчав у 10 разів. Коли ми заходили в елеваторний бізнес, його ціна складала 2 тис. грн/м3, зараз — 20 тис. грн, а на жовтень є бачення, що він підніметься до 27 тис. грн/м3. Незважаючи на це, ми з минулого року підняли вартість на сушіння соняшнику лише на 5 грн», — зазначає Світлана Нікітюк.
«Ми вже рік розглядаємо альтернативний варіант — пелети, генератор, адже ціна на газ невпинно зростає. І плануємо на наступний сезон частину наших елеваторів перевести на альтернативне паливо. Вже зараз прораховуємо проєкт зі встановлення сушарки на альтернативному паливі для елеваторного комплексу «Антоніни», — ділиться планами керівник служби зберігання зерна агрохолдингу Сергій Нижник.
Загалом компанія «Епіцентр Агро» фахово підходить як до будівництва елеваторів, шукаючи найкращі рішення, так і до експлуатації потужностей. Кожного року в березні всі елеватори проходять технічний аудит, у квітні починаються тендери, в травні відбувається закупка всього необхідного, і на липень всі елеватори технічно готові до сезону.
«Ми маємо вигравати в часі та бути оперативними. Гнучкість, сучасність і висока якість надання послуг — це те, чого вимагає сьогодні ринок. І ми готові відповідати на ці виклики, адже маємо для цього все необхідне як у технологічному плані, так і в наявності висококваліфікованих спеціалістів», — підсумовує Світлана Нікітюк.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua