Випробувано на собі // Село з мріями і можливостями

16 травня 2018, 07:03 5686

Небагато сіл сьогодні може похвалитися наявністю асфальтованих доріг, але Кремінній на Хмельниччині в цьому позаздрили б навіть великі міста. І взагалі, тут є чому повчитися — активній взаємодії громади з працюючими на території села компаніями, ініціативності сільського голови і згуртованості селян. Кремінчани знають, чого хочуть, ставлять цілі й досягають їх.

Село Кремінна невелике, проживає тут трохи більше 1000 мешканців, але населений пункт знаходиться на відстані 5 км від районного центру Городок, тому життя тут вирує. А ще село знаходиться на проїзній дорозі, й у будь-який час доби звідси можна виїхати на Київ, Хмельницький, Львів, Тернопіль та навіть Польщу.

В Кремінній є школа, дитячий садок, ФАП, гарна церква, величний Будинок культури. Село повністю асфальтоване, має вуличне освітлення, власний водогін. Голова Кремінянської сільської ради Таїсія Воротна зазначає, що коштів із місцевого бюджету вистачає на необхідні потреби села, а все інше робиться за підтримки найбільшого платника податків, який господарює на території села, орендуючи близько 1500 тис. га, — агрохолдингу «Мрія».

Таїсія Воротна розповідає, що завдяки діяльності компанії за останні три роки суттєво піднялася планка соціальної допомоги, збільшилася орендна плата за паї з 5 до 10%, зросла орендна плата за використання землі з 3% до 8%, що дало суттєве наповнення сільського бюджету.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua
Голова Кремінянської сільської ради Таїсія Воротна 

Співпраця заснована на довірі

У Валентини Опришко всі три паї родини, а це близько 6 га, орендує «Мрія». Жінка розповідає, що в селі є конкуренція між аграрними компаніями за землю, адже на території села їх працює три, але більшість односельців Валентини Петрівни довірили свою землю агрохолдингу «Мрія».

Джерело фото: AgroPportal.ua
Джерело фото: AgroPportal.ua
Валентина Опришко, жителька с. Кремінна

«Нам подобається, що ця компанія не лише вчасно розраховується з власниками за паї, але і переживає за соціальні потреби села. Торік виділили кошти на церкву, обладнали стадіон, займаються зараз нашим Будинком культури, — розповідає Валентина Опришко. — Хворі люди звертаються за матеріальною допомогою на лікування, і компанія не відмовляє. А ще для власників паїв дуже важливий момент — контакт і спілкування з представниками «Мрії». Нас завжди інформують, що робить компанія на нашій землі, що вирощує, як доглядає, які врожаї збирає».

Отак на початку року компанія повідомила пайовикам, що збільшує розмір виплати за оренду паїв.

«Торік ми отримували зерна 14,5 ц/га, а цьогоріч нам додали ще 2,5 ц/га, тобто в цьому році отримаємо 17 ц/га, — підраховує ще один пайовик Галина Волос. — За оренду своїх двох паїв, коли хочу, беру плату грошима чи зерном. Якщо це зерно, то «Мрія» ще й безкоштовно привозить його пайовикам. Щиро сподіваємося і бажаємо, щоб у агрохолдингу збільшувалися врожаї, і компанія, маючи змогу, теж збільшувала нам плату за оренду землі».

Ніна Гранатюк каже, що вона з «Мрією» з самого початку, посміхається і пояснює, що три паї здає в оренду компанії з першого дня, як тільки вона зайшла в село. «Вони молодці, дай їм Бог здоров«ячка, щоб трималися так і про нас не забували. Наші батьки цього не мали, а нам сьогодні жалітися немає на що».

Таїсія Воротна розповідає, що на території села є конкуренція між сільськогосподарськими підприємствами, тому селяни не соромляться казати представникам компаній про збільшення плати за оренду чи надання додаткових преференцій.

«Мрія» при можливості завжди йде назустріч. Наприклад, в минулому році соціальна угода з компанією передбачала оплату 70 грн з 1 га для села, а 30 грн спрямовувалось до районного бюджету, то в цьому році матимемо 100 грн виключно для сільської громади. Це велика допомога для села, і ми на неї розраховуємо, — зазначає Таїсія Воротна. — Моє особисте бачення, що майбутнє за такими масштабними інвесторами, які зосереджені на обробітку левової частки землі на території громади. Наші люди це вже підмічають і розуміють, тому віддають свої земельні паї в оренду тим, хто дбає про громаду та її інтереси».

Все починається з духовності

В будній день в місцевій церкві малолюдно, але все-таки кілька жінок стоять перед величним іконостасом. Таїсія Воротна розповідає, що його реконструювали і відновили торік, знову ж таки за кошти агрохолдингу «Мрія».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Якби селянам довелося самотужки збирати на це кошти, то прийшлося б чекати п«ять років. Ми обговорили з «Мрією» це питання, розповіли про потребу, і вони направили кошти за соціальною угодою на допомогу церкві, бо розуміли, наскільки це важливо для громади», — розповідає голова сільської ради.

За словами настоятеля Хрестовоздвиженського храму священика Олександра, агрохолдинг «Мрія» бере активну участь в житті громади.  

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua
Настоятель Хрестовоздвиженського храму священик Олександр

«Компанія профінансувала оздоблення іконостасу, виділивши 70 тис. грн. Щороку на Зелені свята виділяються кошти на храм. А цього року завдяки «Мрії» до нашої церкви привезли на Різдво Вифлеємський вогонь миру. Така акція в теперішній час дуже важлива, бо люди хочуть і надіються, що Україна заживе в мирі та благополуччі», — розповідає священик Олександр.

Як розповідає Таїсія Воротна, компанія не лише допомагає планово, але приходить на допомогу і в раптових скрутних ситуаціях.

«Весною в селі встановлювали водонапірну башту, її привезли, але було дуже волого, і жодна техніка не могла заїхати на територію, щоб її встановити. «Мрія» надала свій великий гусеничний трактор, і ми, завдяки цьому, завезли башту на місце. Іншого разу нам привезли опалювальний котел, і ми не мали чим його розвантажити. «Мріївці» надали телескопічний навантажувач для цієї роботи. Ви знаєте, це на перший погляд ніби незначні речі, але без цієї допомоги не обійтися», — зазначає Таїсія Воротна.

Тепер у клубі будуть танці

Неподалік школи стоїть велетенський Будинок культури на два поверхи, збудований ще за радянських часів. Будівля виглядає зовні добротно, якось і не пасує йому назва «сільський клуб». Але вже багато років в осінньо-зимовий період тут зупинялось життя, адже опалювати таку площу занадто дорого.

«Опалення в приміщенні повноцінно функціонувало ще за радянських часів, тому молодь не мала можливості займатися дозвіллям тут, організовувати вечори відпочинку чи гурткові заняття, — розповідає Таїсія Воротна. — Але агрохолдинг «Мрія» на території нашої сільської ради проводить значні зміни. Торік у Будинку культури за виділені компанією кошти в розмірі 100 тис. грн замінили вікна на сучасні пластикові та встановили двоє дверей.

Я зібрала всіх місцевих фермерів і підприємців, які працюють на території сільської ради, і всі обіцяли, що допоможуть з відновленням опалення, але найперша відгукнулася «Мрія» і надала 140 тис. гривень. За ці кошти ми придбали Макарівський котел, який працює на дровах і приміщення нагріває повітрям. Також розвели нову систему опалення по всьому приміщенню».

Вже є напрацювання і надалі, в громаді зазначають, що хочуть зробити ремонт всередині Будинку культури, насамперед відновити залу на 450 місць і облаштувати кабінети для гуртків. Селяни кажуть, що і в цьому питанні сподіваються на допомогу «Мрії», але розуміють, що це буде вже наступного року.

Віктор Садовський вже 30 років керує сільським клубом, каже, що не кожна компанія готова щось робити для села і його мешканців, а до Будинку культури взагалі ніхто ніколи не мав справи, а тут за останні два роки завдяки «Мрії» провели масштабні роботи.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua
Директор БК Віктор Садовський

«Спочатку замінили вікна, тож протяги вже не гуляють клубом. А цього року перед Паскою встановили котел, розвели по приміщенню опалювальну систему, запустили, перевірили. Тепер маємо змогу втілювати свої задумки по організації дозвілля, — зазначає Віктор Садовський. — Хоча молодь зараз важко залучати до клубу, сьогодні їхніми мріями є сучасні гаджети, ігри в телефоні. Але незважаючи на це, якщо потрібно організувати концерт, то за тиждень ми можемо поставити відмінні виступи».

Сьогодні при Будинку культури діє гурток церковного співу, вокально-іструментальний ансамбль, де діти грають на кларнеті, сопілці, баяні.

Крім того, «Мрія» підтримує і спортивні захоплення молоді. В цьому році сільська футбольна команда «Кремінь» вийшла в обласну лігу. Агрохолдинг вирішив підтримати дітей, щоб заохотити на подальші спортивні перемоги, зробивши за команду внески за участь у чемпіонаті. Тепер однозначно «Мрія» на Хмельниччині вболіватиме за «Кремінь».

Повне занурення в сільські реалії

Старшого менеджера зі зв'язків з громадськістю агрохолдингу «Мрія» Миколу Кузя добре знають у селі, адже він тут частий гість. І якщо оцінювати його роботу як «менеджера села», то він отримав би «відмінно», бо знає всі потреби і проблеми Кремінної.

Загалом кластер «Поділля» агрохолдингу «Мрія» територіально працює в чотирьох районах Хмельницької області: Чемеровецькому, Городоцькому, Дунаєвецькому, Ярмолинецькому. Загальний земельний банк по області складає 24 тис. га.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua
Старший менеджер зі зв'язків з громадськістю агрохолдингу «Мрія» Микола Кузь 

«Орендуючи землю, компанія на Хмельниччині працює з 35-ма сільськими громадами і з 7-ма об»єднаними територіальними громадами (ОТГ). І хочу відмітити, що співпраця з громадами, їх керівниками, органами влади досить продуктивна, — зазначає Микола Кузь. — У цій роботі важливо, яку участь приймає сільський голова чи староста округу. Для нашої компанії це є стержнем співпраці з сільськими громадами. Де більш активний керівник, там простіше впроваджувати і втілювати нові проекти».

Як розповідає Микола Кузь, куди направляти кошти із соціального бюджету, вирішується спільно і відкрито на загальних зборах громади і пайовиків. У переважній більшості села за ці кошти роблять інфраструктурні проекти, адже не всім населеним пунктам вистачає місцевого бюджету на найнеобхідніші речі — освітлення, дитячі садки, школи.

Як правило, компанія «Мрія» не обмежується виплатами за соціальною угодою, поряд із цим направляє кошти на підтримку освіти, медицини, культури, спорту. А два останні роки активно підтримує кооперативний рух на селі. За цей час агрохолдинг на території діяльності кластеру «Поділля» посприяв створенню чотирьох кооперативів, які займаються різними напрямами, — бджолярський «Подільський бджоляр», з вирощування малини «Ягідний рай» і два кооперативи по обробітку ґрунту та надання послуг.

«Ми бачимо можливість для створення додаткових робочих місць у селі, а відтак і для покращення фінансового стану родин», — пояснює Микола Кузь.

І дуже важливо, коли є компанії, які бачать можливість сприяти розвитку і відродженню українських сіл, допомагати громаді освоювати нові напрямки, створювати нові проекти.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua