«Маю гарні новини: щойно повідомили з області, що нам нарешті підписали кошторис на 1,4 млн грн, тепер оновимо в школі каналізацію, сантехніку», — з посмішкою поспішає назустріч представникам агрохолдингу «МРІЯ» в.о. старости сіл Іспас і Майдан Олексій Гордійчук.
Далі — міцні й дружні рукостискання, вітання і розповіді останніх новин у селі. Заступник керівника по роботі з громадами кластера «Буковина» агрохолдингу «МРІЯ» Ян Стрільчук частенько буває в Іспасі, адже компанія не лише орендує паї в місцевих селян, але й активно співпрацює з громадою. Тому Ян добре знає всі потреби села та по можливості розділяє з селянами як радісні новини, так інколи доводиться допомагати і з вирішенням проблемних питань.
Приклад гідного партнерства
Село Іспас завдяки своїй активності й розміру доволі відоме в Чернівецькій області. Тут мешкає 5138 жителів, а це близько 1600 дворів. У сусідньому селі Майдан — 238 мешканців. Ці два населених пункти віднедавна входять до Вижницької міської об’єднаної територіальної громади. І хоча місцевий бюджет в ОТГ доволі солідний, адже на території працює кілька виробничих підприємств, одначе охопити всі потреби цим коштом не вдається.
«Маємо багато позитивних результатів від співпраці з агрохолдингом «МРІЯ» в допомозі для освітніх закладів і будинку культури. Останні три роки компанією проводиться така робота, яка потрібна громаді та яку ми не можемо зробити за бюджетні кошти, бо їх не вистачає. Це гідне партнерство громади і агрокомпанії, працюємо на основі довіри та взаємоповаги», — розповідає Олексій Гордійчук.
Вклад у майбутнє
Як приклад, староста села показує два дитячих майданчика. В Іспасі наразі позитивна демографічна ситуація, і одного дитячого садка не вистачає, щоб вмістити всіх діток. Тому поруч із садочком добудовується ще один корпус, де має відкритися ще чотири групи.
Наталія Гакман працює вихователькою в місцевому дитячому садочку вже 10 років і зазначає, що всі ці роки групи в дошкільному закладі переповнені — по 28-30 діток у групі.
«Сьогодні в садочку 6 груп, кожної групи по дві паралелі. І коли така кількість дітей виходила на прогулянку, то, звісно, їм не вистачало гойдалок, щоб покататися — стояли в черзі. Тож розширення і доповнення дитячого майданчика було вкрай необхідним. І сьогодні, завдяки встановленим новим ігровим комплексам, діти мають більше занять та активностей на вулиці», — говорить Наталія Гакман.
Олексій Гордійчук розповідає, що на облаштування дитячих майданчиків у фінансовому плані ніяк «не доходили руки», не вистачало коштів. Цю потребу цього року закрили завдяки виділеним «МРІЄЮ» коштам за соціальною угодою у розмірі 127 тис. грн.
А рік тому за кошти «МРІЇ» в Іспасі втілили в життя не менш важливий проект для школи — облаштували додатковий спортивний клас.
Вчитель фізкультури Іспаської загальноосвітньої школи Віталій Ярема розповідає, що в школі навчається 640 дітей, і одного спортзалу на всі класи не вистачало. Вирішили переобладнати колишнє приміщення тиру під новий спортивний зал.
«Завдяки «МРІЇ» було куплено високоякісне спеціалізоване покриття для підлоги, а також необхідний спортивний інвентар. Сьогодні наші діти в селі на уроках фізкультури грають у волейбол професійними м’ячами компанії Mikasa. Вартість одного такого м’яча — 2 тис. грн, навряд чи самотужки школа змогла б дозволити собі таке придбання», — розповідає Віталій Ярема.
Крім того, в спортзалі встановлені два професійні тенісні столи вартістю 12 тис. грн кожен. До речі, місяць тому в школі проводилися районні змагання з настільного тенісу, де місцева команда школярів посіла третє місце. Вчителі фізкультури разом з представниками «МРІЇ» тішаться цьому факту і радіють реальним результатам своїх ініціатив.
Ефективний землекористувач
В Іспасі понад 1 тис. пайовиків, і більшість з них співпрацюють з «МРІЄЮ» практично з дня заснування агрохолдингу. За словами Олексія Гордійчука, між селянами і агрохолдингом повне порозуміння.
«Якщо виникають питання, то ми вирішуємо толерантним шляхом. Проводимо збори пайовиків, де виноситься низка питань, які потрібно обговорити, і знаходимо спільно рішення як в плані використання ресурсів для розвитку села, так і щодо пропозицій по оплаті за оренду землі», — зазначає в.о. старости сіл Іспас і Майдан.
Марія Лучик здає в оренду «МРІЇ» 4 паї і наголошує, що задоволена такими партнерськими стосунками, адже окрім плати пайовикам, компанія допомагає ще й загалом селу — дитячим садкам, школі. Щодо виплат за оренду землі, то селяни отримують все вчасно.
«В агрохолдингу дають нам на вибір оплату — грошима чи зерном. Більшість, маючи господарство, беруть оплату зерном. Воно дуже якісне, ми навіть сіємо отримане зерно на своїх присадибних ділянках, і воно дуже гарно сходить. Це дуже зручно для нас, маємо підмогу, а ще добре, що на наших землях працює велика компанія, і вони не заростають лісом. Особисто я вважаю, що краще і вигідніше селянам здавати землю в оренду, ніж продати свої паї», — говорить Марія Лучик.
Денис Тарас працював багато років тому головним інженером у місцевому колгоспі, тому при виборі орендаря на свій пай керувався суто інженерним підходом. Розповідає, що агрохолдинг має сучасну техніку і обробляє землю дуже ефективно та піклується про стан ґрунтів.
«Компанія ефективно працює: на сьогодні всі поля вирівняні, не те що раніше було, щороку вносяться потрібні добрива і мікроелементи. Та й пайовиків «МРІЯ» не ображає. Селяни здебільшого отримують плату за оренду землі зерном, адже в усіх є присадибні ділянки, і в господарстві утримується худоба, свині, птиця. Це дозволяє цілий рік годувати тварин. А хто хоче, то перемелюють зерно в місцевому млині й з отриманого борошна печуть хліб. Оскільки зерно отримуємо дуже якісне після очистки і сушіння, то хліб виходить набагато смачнішим і кращим за магазинний», — розповідає Денис Тарас.
В селі кажуть, що кому з пенсіонерів потрібно, то «МРІЯ» за власний кошт розвозить зерно пайовикам. А ще надає допомогу селянам у приватизації паїв і оформленні потрібних документів.
Теплі відносини
Як і більшість сіл, Іспас у спадок отримав великий будинок культури на два поверхи із залою на 550 місць. За нинішніх умов опалити таке приміщення — просто нереально. Але в будинку культури працює танцювальний клас, музична школа, проходять репетиції вокально-інструментальних ансамблів, а ще взимку проводяться концерти, збори. Тому опалення взимку хоча б мінімальне, але потрібне.
«Два роки тому ми звернулися з проблемою опалення будинку культури до «МРІЇ», і через певний час отримали від агрохолдингу тепловий обігрівач італійського виробництва вартістю 30 тисяч. Він працює на дизельному паливі, економний — потребує 1,9 л на годину роботи. Дуже ефективний, адже здатний величезний зал будинку культури отопити за 4 години. І до того ж зручний у використанні — маємо можливість опалювати будь-яку частину будинку культури. Навіть сусідні села інколи в нас його позичають», — задоволено розповідає Олексій Гордійчук.
«Мені дуже подобається працювати з активними громадами, які пропонують, проявляють ініціативу. В Іспасі саме такі люди, а ще й ініціативний староста», — зазначає заступник керівника по роботі з громадами кластера «Буковина» агрохолдингу «МРІЯ» Ян Стрільчук.
За його словами, на зборах пайовиків у кожній громаді, де працює «Агрохолдинг «МРІЯ», оприлюднюється бюджет, який запланований на рік з розрахунку 100 грн за 1 га в обробітку, також додатково сплачуються 20 грн з кожного гектару на районні проекти і 10 грн — на підтримку АТО.
На зборах громада і представники від компанії разом обговорюють потреби і визначають, що найбільш актуально, які проекти можна реалізовувати відразу, а які можна перенести на наступний рік.
«Ми не обмежуємося якимось одним напрямком, і вже маємо багато різних здійснених проектів — дитячі та спортивні майданчики, вуличне освітлення, ремонт доріг. Ми відкриті до діалогу і завжди прислухаємося до потреб громади. Такими соціальними проектами ми допомагаємо в селах, де ми присутні, втілювати маленькі мрії громади», — говорить Ян Стрільчук.
Для довідки: кластер «Буковина», який входить до складу «Агрохолдинг «МРІЯ», обробляє 21 тис. га землі в Чернівецькій області, що охоплює 7 районів і 62 села (55 сільських рад). В Іспасі компанія орендує понад 800 га.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua