66% директорів помітили погіршення інвестиційного клімату порівняно з попередніми 6-ма місяцями, ще 29% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін, і тільки 5% вважають, що вони дещо поліпшились, повідомила менеджер з регуляторних питань ЄБА Світлана Михайлівська під час онлайн-заходу ЄБА «Інвестиції у 2021 році: Як пандемія вплинула на пріоритети інвесторів».
N.B. ЄБА: Поточний інвестиційний клімат в Україні — на рівні 2013 року
Прогнози щодо наступних пів року згідно дослідження також погіршуються. Тільки 10% СЕО сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату впродовж наступних 6-ти місяців. На початку року таких було 15% і, як демонструє поточна хвиля опитування, очікування тільки 6% з них справдилися. Далі думки розділилися — 45% опитаних вважають, що інвестклімат не зазнає змін у наступні пів року, і ще 45% прогнозують, що умови ведення бізнесу в Україні ще більше погіршаться.
В ЄБА додають, що половина директорів вважають, що новим інвесторам буде невигідно заходити в Україну протягом наступних 6-ти місяців, при цьому 12% стверджують, що вигідно, і ще 38% опитаних вагаються.
Хоча за останні пів року бізнес-лідери помітили не надто багато змін на краще, серед позитивувсе ж виділили відносно швидке відновлення економіки після спаду внаслідок карантину, контрольовану інфляцію, зниження облікової ставки, стабільний курс національної валюти, спрощення валютних операцій, лібералізацію ринку землі, впровадження державних е-сервісів.
Згідно дослідження окреслені плани СЕО на найближчі пів року:
Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації:
«Накопичився доволі великий перелік проблем, які є наслідками як пандемії, так і внутрішніх рішень чи бездіяльності. Бізнес окреслив сфери, які потребують негайної уваги та прогресивних змін з боку держави. Маємо надію, що Президент, уряд та Верховна Рада візьмуть його до уваги при формуванні свого to-do списку на наступний рік. Вже було згаяно достатньо часу, тож тепер країна потребує правильних рішучих дій для поліпшення бізнес-клімату та економічного розвитку».
Юлія Ковалів, заступник керівника Офісу Президента України
«У II кварталі прогноз від МФВ щодо падіння економіки становив більше 7%, коли ж зараз ця цифра складає 4,8-5%. Рівень безробіття також помірний, і показники кращі, ніж очікувалося в березні. Відмічаємо стабільний курс гривні. Попри пандемію, всі заходи, які впроваджувалися цього року, дадуть свій результат уже в наступні 2 роки. Потрібно відмітити, що закон про відкриття ринку землі, хоч в обмеженому варіанті, але він стартує з 1 липня 2021 р. Також цього року прийнято закон про концесію, ми вже готуємося до великої приватизації».
N.B. В Україні прогнозують менший курс долара і більший ВВП в 2021 р.
Томаш Фіала, СЕО Dragon Capital
«Звичайно, ситуація із судовою системою і станом корупції на даний момент не змінюється, але я на це більш позитивно дивлюсь, ніж середні значення представлених досліджень, завдяки змінам, які відбулись за останні півтора місяці. Ми відмічаємо досить збалансований підхід до локдауну, оскільки січень — найбільш слабкий місяць з економічної точки зору, тому карантинні плани можна відмітити як позитивні. Наступний момент — це активізація щодо співпраці з валютним фондом. Третє — це нові призначення після звільнення ряду реформаторів. І четверте — можливість фінансування дефіциту бюджету 2020 року на рівні 5%».
Ольга Магалецька, керівник Офісу Національної інвестиційної ради при Президентові України
«Згідно опитування, яке нам проводили консультанти в рамках стратегії залучення прямих іноземних інвестицій, більше 70% інвесторів відмітили, що бажання інвестувати в Україну не змінилося, і можливості для інвестицій залишились на тому ж рівні або ж дещо збільшилися. Респонденти відмічають, що посилити їхнє бажання інвестувати в Україну можуть гарантії уряду та отримання податкових пільг. Я думаю, головне — зробити правильну промоцію та комунікацію щодо позитивних зрушень у країні. Звичайно, проблеми є, і на них потрібно реагувати».
Пріоритетні завдання на 2021 рік для поліпшення інвестиційного клімату в Україні:
Для довідки: Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання індекс жодного разу не сягнув позитивної зони — вище 4 балів. У цій хвилі опитування взяв участь 101 керівник найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу використовується шкала Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 — це вкрай негативно, 5 — вкрай позитивно, 3 — нейтрально.
Наталія Помянська, AgroPortal.ua