Fendt Momentum: як працює сівалка американських аграріїв на Херсонщині

17 вересня 2021, 06:22 3877

Фермерське господарство «Катюша» стало першим власником посівного комплексу Fendt Momentum в Україні. Взагалі це перша сівалка, яка була продана за межами США.

Херсонщина стала першою областю в Україні, де провели демонстраційний посів соняшнику за допомогою Fendt Momentum. Для цього у ФГ «Катюша» виділили 10,5 га. Загалом цього сезону посівним комплексом у господарстві засіяли соняшником і кукурудзою понад 1 тис. га.

Голова ФГ «Катюша» Степан Гуменюк, Херсонська область
Голова ФГ «Катюша» Степан Гуменюк, Херсонська область

«Наше фермерське господарство в 2002 році починало роботу з найманої техніки. Щоб посіятись, ми позичали насіннєвий матеріал у місцевих фермерів. Сьогодні обробляємо понад 1,5 тис. га землі, яку орендуємо в односельчан, і ще 400 га ФГ «Гуменюк» орендує в сільської ради. Цієї весни придбали сівалку Fendt Momentum, за допомогою якої отримали врожайність більшу на 5-20% в залежності від культури», — тішиться результатом голова ФГ «Катюша» Степан Гуменюк.

Своїми виробничими здобутками та досвідом аграрій готовий ділитися з фермерами півдня. Тому компанія «Агроспейс», яка є дилером AGCO та продала сівалку сільгосппідприємству, запросила місцевих сільгоспвиробників для демонстрації результатів посіву та оцінки роботи Fendt Momentum.

За словами директора компанії «Агроспейс» Олександра Портретного, дана сівалка включила в себе всі найсучасніші комплектації, які потрібні для ефективного ведення сільського господарства.

Демополе: врожайність соняшнику 26,5 ц/га

Демонстраційний посів соняшнику продемонстрував не лише, наскільки добре працює сівалка Fendt Momentum, але й показав, як впливають різні фактори на урожайність культури.

Навесні за допомогою компанії «Агроспейс» було проведено декілька дослідів: висів із різною швидкістю та з різним притискним зусиллям. В середині вересня були проведені відповідні розрахунки. 

«Цікаві результати ми отримали з притискного зусилля. Цей фактор має найбільший вплив у вирощуванні рослин: при великому притискному зусиллі в багатьох культур значно знизиться урожайність; мале притискне зусилля при щільному ґрунті призведе до втрати посівів. При недостатньому притискному зусиллі на даних полях розрахункова врожайність складала б 7 ц/га. Автоматичне і високе притискне зусилля в даному випадку дало неочікувані результати — не було великої різниці в розрахунковій врожайності, але це значно вплинуло на розвиток кореневої системи рослин», — розповідає представник заводу AGCO Сергій Лук’янець.

У ФГ «Катюша» дуже задоволені сівалкою, адже середня врожайність соняшнику склала 23+ ц/га на богарі, а на демополі отримали 26,5 ц/га

«Fendt Momentum забезпечує точне розміщення насіння, сходи отримуємо залежно від глибини посіву. Якщо соняшник сіяти на глибину 4 см, отримуєш одну врожайність, глибше — результат інший. Для нашого регіону оптимальна глибина заробки насіння — 5 см і розміщення — 3,5 насінин на 1 п.м. Також ми задоволені посівом кукурудзи. Щодо ріпаку, то норма його висіву складає 340 тис. насінин на 1 га, отримали 90-95% схожості. Тож цей посівний комплекс за рік повністю себе окупить», — зазначає Степан Гуменюк.

За його словами, за добу Fendt Momentum висівав 160 га соняшнику. Тобто посівний комплекс за посівом може «покрити» не лише одне господарство, а й весь Горностаївський район. Проте у фермерському господарстві працювати агрегатом на стороні не готові, оскільки це дороговартісна техніка, а ціна за посів низька.

Особливості Fendt Momentum

У Fendt Momentum є безліч функцій, що роблять цю сівалку унікальною та високоточною. Від навісної рами й до системи внесення добрив, від очисника рядків і до висівної секції — усі компоненти працюють разом в ідеальній гармонії.

«Запасу потужності й ваги сівалки більш ніж достатньо. Маємо цікаве рішення — широкі колеса для зменшення тиску на ґрунт, оскільки рама важка. До систему розподілу ваги LoadLogic також входить гідравлічна система розподілу ваги по рамі. Доступні три режими: балансування, концентрація ваги на тандемному шасі та копіювання рельєфу», — розповідає Сергій Лук’янець. 

За його словами, перевагою сівалки є здатність вносити рідкі добрива. Система дозування добрив складається з модулів, встановлених на кожній висівній секції. Система контролюється комп’ютером, і залежно від швидкості під час посіву підтримується потрібна норма.

«Нерівності рельєфу є великою проблемою при посіві, яка вирішується у Fendt Momentum завдяки системі DeltaForce. Вона вимірює вертикальний тиск на копіювальні колеса 200 разів на секунду для кожної висівної секції та регулює притискне зусилля. Також сівалка обладнана копіювальною рамою, яка компенсує різницю у висоті в межах 165 см. Тобто, конструкція сівалки розроблена для роботи на горбистих полях чи впадинах», — зазначає Сергій Лук’янець. 

Також особливістю Fendt Momentum є те, що це перша американська сівалка, яка за рахунок особливої конструкції рами входить до транспортної ширини 3,5 м, що дуже важливо для України.

Найближчі демонстрації техніки на півдні України

Представник «Агроспейс» Сергій Божко розповідає, що вони одні з перших з-поміж дилерів компанії AGCO проводили презентацію комбайна IDEAL на кукурудзі та зерновій групі.

«Після демонстрації комбайна в липні на зборі ранньої зернової групи господарство, на полях якого проводився показ, виявило бажання його придбати. І вже дуже скоро ми проводитимемо презентацію комбайна IDEAL 9 на кукурудзі та сподіваємося теж на такий результат — продаж машини відразу після презентації», — зазначає Сергій Божко.

Така практика для «Агроспейс» уже звична, адже й сівалку Fendt Momentum на Херсонщину було продано після кількох демонстраційних посівів.

«Fendt Momentum ідеально підходить для південних регіонів, оскільки тут багато висівають соняшнику, кукурудзи, сої, ріпаку. Машина дає можливість вдвічі зменшити витрати посівного матеріалу ріпаку та забезпечує точний висів», — підкреслює Сергій Божко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua