Щоб гроші не знесло вітром. Як отримати від обробок максимум ефективності

15 листопада 2017, 07:00 8421

Сервіс з якості внесення засобів захисту рослин компанії «Сингента» існує вже 5 років як один із напрямів програми технічної підтримки «Агрогід». Пілотний проект, в якому спочатку брали участь 4 господарства, перетворився на унікальну програму, яка сьогодні охоплює понад 4000 учасників.

Спеціалісти з сервісу щодо якості внесення препаратів відвідують близько 120 господарств за сезон. Фахівці говорять, що найпоширеніші помилки під час обприскування — найбільш елементарні. На що важливо звернути увагу при внесенні ЗЗР, щоб досягнути найбільшої ефективності, — з’ясовував AgroPortal.ua. 

Не існує господарства, яке жодного разу не мало проблем з внесенням пестицидів, коли замість однорідного розчину отримали «клей ПВА», щось випало в осад або препарат не спрацював на полі. Щоб уникнути помилок під час обприскування, у 2012 році компанія «Сингента» розробила програму технічної підтримки — проект «Агрогід», один із напрямів якого присвячений якості внесення ЗЗР.

Цей сервіс складається з теоретичних і практичних сесій. Оскільки саме у зимовий період господарства розробляють план щодо застосування ЗЗР на наступний сезон, то й робота сервісу починається взимку. Теоретичні семінари включають отримання засадничих знань щодо обприскування, оптимальних погодних умов для обробок, приготування бакових сумішей, якості води для приготування робочого розчину, кількості і дисперсності крапель, типів і підбору розпилювачів для різних культур в різні фази їх розвитку, калібрування обприскувача, дотримання основних правил безпеки, а також здійснюється загальний аналіз помилок, яких раніше припускалися під час обробок. Та найголовніше — розробляються шляхи усунення цих помилок.

Практичні сесії проходять вже навесні у господарствах, безпосередньо в полі з використанням технічного обладнання, наявного на підприємстві. Тут під контролем технічного експерта компанії «Сингента» агровиробники закріплюють отримані навички. Під час сезону клієнти можуть звернутися по будь-яку консультацію до спеціаліста «Сингента».

Фахівці компанії говорять, що для половини клієнтів цей сервіс часто є вирішальним в процесі ухвалення рішення: чи працювати далі з компанією, чи збільшувати об’єми закупівлі. Адже проект дозволяє заощаджувати час та гроші. Сервіс з якості внесення засобів захисту рослин  допомагає оптимізувати витрати робочої рідини і досягати максимальної біологічної активності препарату, тобто розкрити повний потенціал продукту, а також раціональніше використовувати водні ресурси та зменшити шкідливий вплив на навколишнє середовище. Таким чином, компанія сприяє покращенню врожайності сільгоспкультур без збільшення використання  води, земель та інших засобів виробництва,  що є одним із принципів у рамках «Плану успішного росту», які сповідує «Сингента».

«Ця програма — must have для людей, які розуміють, куди вкладають гроші і який результат хочуть отримати. Після проходження тренінгів та виїзду наших фахівців у господарства норма використання води під час обприскування в середньому зменшується на 50 літрів, а подекуди і вдвічі більше. Маємо більше обробленої площі за менший період часу без втрати ефективності. Таким чином, економляться час, дизпаливо, гроші. У мене був випадок кілька років тому, коли дзвонили з господарства і розповідали, що за рахунок економії за сезон заробили собі на новий автомобіль», — розповідає менеджер сервісу з якості внесення засобів захисту рослин  відділу технічних сервісів компанії «Сингента» Олег Людвіновський.

Вибір розпилювача

Для розпилювача колір — це класифікація. Різний колір означає різний розмір (калібр). Розпилювачі різних форми, кольору та калібру по-різному працюють. Наприклад,  розпилювачі одного і того самого калібру, але різних типів по-різному впливають на якість обробки цільового об’єкту та, відповідно, на  ефективність продукту, тому дуже важливо підібрати оптимальний варіант для застосування ЗЗР.

На тренінгах експерти починають з визначення цільового об’єкту та продукту: який у нього механізм дії — контактний чи системний. Якщо продукт контактної дії, то необхідне максимальне покриття цільового об’єкту, тобто максимальна кількість крапель на см2. Велику кількість покриття може дати лише дисперсія від 100 до 200, але не більше 250 мікрон. Тому спочатку необхідно обрати розпилювач під той продукт, яким планується працювати. Далі вивчається цільовий об’єкт. Якщо це грудка землі, тоді  30-40  крапель на см2 буде достатньо, але її необхідно обробити з усіх сторін. Це може забезпечити або двофакельний розпилювач, або розпилювач зі змінним кутом. Якщо це обробка зернових, важливо обробити сам колос, тому знову необхідно застосовувати розпилювач зі змінним кутом, або двофакельний, або такий, кут якого дорівнює 10-15 градусам, щоб обробити колос з двох боків. Після цього підбирається норма робочого розчину. Далі обприскувач виїжджає в поле, здійснюється невелике калібрування і починається обробка.

Потрібно регулярно замінювати розпилювачі. Звичайні розпилювачі з ПВДФ (полівініліденфторид) зношуються приблизно через 5000 га обробок, тобто для середнього господарства їх вистачить приблизно на рік. Згідно з програмою технічної підтримки клієнтів компанії «Сингента», при купівлі певного продукту клієнту надається комплект розпилювачів, спеціально розроблених під конкретний продукт та культуру, за допомогою якого він найкраще покриє цільовий об’єкт і покаже найбільшу ефективність.

Одними з найпопулярніших сьогодні є інжекторні розпилювачі білого кольору, або ж 080 калібру. Проблема таких розмірів (калібру) полягає в тому, що у разі неправильно підібраних параметрів обприскування та неврахування вищенаведених рекомендацій ефективність продукту може суттєво знизитися. Це особливо помітно на  фунгіцидних обробках, зокрема Т2 та Т3, тому що для ефективної роботи препаратів проти хвороб необхідно, щоб на 1 см2 було не менше 50-70 крапель, якщо мова йде про контактний продукт. Якщо продукт системний — буде достатньо 20-30 крапель.

У мобільних додатках та на офіційному веб-сайті компанії «Сингента» є формули, які допоможуть розібратися з калібруванням і вибором розпилювачів. Щоб визначити їх зношеність, достатньо мати секундомір і кілька мірних чашок. Далі за формулою визначаються мінімально та максимально допустимі відхилення. Калібрування розпилювачів бажано робити хоча б 4-5 разів на рік, щоб знайти пошкоджену ланку, але рекомендується робити його кожного разу перед внесенням. Механізатор має перевірити, чи відповідають показники на комп’ютері тим, що є насправді.

Швидкість руху обприскувача

Якщо мова йде про звичайні щілинні розпилювачі, оптимальна швидкість обприскувача має складати 6-8 км/год. Якщо говорити про ті розпилювачі, які компанія «Сингента» надає своїм клієнтам, то для гербіцидних обробок швидкість агрегату на сходах може сягати 16-17 км/год без втрати ефективності, якщо працювати треба вже по листку — то 10-12 км/год. У компанії є також інжекторний розпилювач, який розрахований на зернову групу. У нього найменша, порівняно з іншими, інжекторна крапля, тому не втрачається щільність покриття, його другою перевагою є те, що крапля не змінюється залежно від тиску в самому агрегаті. Це дозволяє працювати на зернових фунгіцидною обробкою по колосу з нормою 100-120 л/га за швидкості 10-12 км/год.

Приготування робочого розчину та його норма

Як показують досліди компанії, які проводяться на території України вже три роки поспіль, не завжди найбільша норма робочого розчину буде найбільш ефективною. За допомогою якісних розпилювачів норму води можна зменшити, тобто відбуватиметься оптимізація затрат. Багато хто припускається помилок під час приготування робочого розчину. Неправильно виливати спочатку перший продукт, потім наступний, третій і все заливати водою, вважаючи, що все перемішається по дорозі. Такий підхід може призвести до побічного ефекту, коли згори у баку буде «підфарбована» вода, а знизу — десятикратна доза діючої речовини. В результаті може статися так, що перша половина поля виляже повністю, а на іншій частині поля не буде ефективності препарату. Або ж просто утвориться осад, який ускладнить внесення засобу захисту рослин фізично через те, що заблокуються фільтри та самі розпилювачі.

Тому треба пам’ятати, що змішування препаратів  — це  важливий етап  у підготовці до обприскування. Не завжди вдається передбачити, як продукти зреагують на змішування, оскільки це залежить не тільки від діючих речовин, але й від допоміжних компонентів препарату, якості води, температури та інших факторів. Тому перед застосуванням бажано перевірити на сумісність складників препарати, попередньо змішавши їх у невеликому об’ємі. Якщо змішування пройшло без випадання осаду, то ці препарати сумісні. Щодо якості води, то вона має бути не жорстка, не брудна, з pH 5,5-6,5. Від якості води також залежить, випаде робочий розчин в осад чи ні, та наскільки швидко діюча речовина пройде період напіврозпаду через високу кислотність.

Сучасні препарати мають різні формуляції: гранульовані, порошки, концентрати емульсії, водні концентрати та ін., тому змішувати їх рекомендується у такій послідовності.

Дисперговані у воді гранули <100 г/га → Розчинні у воді пакети → Дисперговані у воді гранули 100 г/га → Порошки, що змочуються → Компоненти, що підвищують сумісність → Суспензійний концентрат → Суспензійна емульсія → Емульсія олії у воді → Емульгований концентрат → Розчинний концентрат → Інші допоміжні засоби → Мікробіогенні елементи / Компост.

Наприклад, необхідно приготувати робочий розчин з двох продуктів. Ємність баку обприскувача складає 800 літрів. Крок номер один — набираємо 1/2 бочки води, додаємо перший продукт (дисперговані у воді гранули <100 г/га) та мішаємо до повного розчинення. Крок номер два — одночасно додаємо другий продукт (розчинні у воді пакети) та доливаємо решту води. Для всіх порошкоподібних продуктів обов’язково готуємо маточний розчин. Мішалка не вимикається, допоки обприскувач не почне обробку посівів.

Найпоширеніші помилки

Найчастіше господарства припускаються простих помилок. Перш за все, вони стосуються швидкості руху самого агрегату. Зрозуміле бажання обробити величезну площу посівів за найменший період часу, проте тут можуть виникнути проблеми. Найбільш оптимальною висотою штанги є 50 см до цільового об’єкту за умови, що кут факелу розпилювача складає 110 °, а розпилювачі на штанзі розташовані на відстані 50 см один від одного. Збільшення швидкості обприскувача відразу тягне за собою її підняття. За швидкості 10-12 км/год цю висоту ще можна витримати, якщо ж їхати 12 км/год і більше, то штанга буде вдарятися об землю, й обприскувач може зламатися. Тому її піднімають на метр, а інколи й ще вище. В такому разі знесення робочого розчину складає мінімум 40%. Разом із тим, якщо біологічна активність препарату менша, ніж 70%, постає питання про недоцільність його використання. Варто пам’ятати, що при піднятті штанги на 10 см 10-15% діючої речовини не досягає цільового об’єкта.

Чому так відбувається? Наприклад, у звичайного щілинного розпилювача 030 калібру при тиску в 3 атмосфери дисперсна крапля має розмір приблизно 100-120 мікрон і здатна пролетіти 11 метрів за швидкості вітру 1 м/с без урахування швидкості руху обприскувача. Якщо ж відносна вологість повітря 50 і нижче, а температура повітря 25°С і вище, то така крапля висихає повністю, пролітаючи 7 метрів. Таким чином, вона висихає, навіть не досягнувши об’єкта. Також не дуже вдалий варіант, коли господарство наймає обприскувачі для обробки. Наймані спеціалісти з обприскування  зацікавлені не в  ефективності обприскування, а в отриманні винагороди, що залежить від обробленої площі поля: що більше встиг обробити гектарів  — то більше грошей отримав.  Друга помилка — недбале ставлення до самої техніки. Знайти сьогодні відповідальний персонал — це більша проблема, ніж купити саму техніку. Якщо вже господарство знайшло кошти, щоб придбати обприскувач за €200 тис., то варто навчити персонал на ньому працювати. Це запорука успішного обприскування. Неврахування погодних умов під час внесення препаратів — третя найбільш поширена помилка. Допустима верхня межа температури повітря становить +25°С. Також варто пам’ятати: якщо швидкість вітру більша, ніж 5 м/с, то обприскувати категорично заборонено.

П’ять років навчань

Спеціалісти компанії розповідають, що за п’ять років роботи проекту господарства уважніше почали ставитися до внесення препаратів, розуміють процес та знають технічні деталі. Фахівці наголошують: необхідно пам’ятати, що всі засоби захисту рослин — це хімічні речовини, і потрібно ретельно себе захищати. Завжди одягати рукавички, спеціальні респіратори, захисний костюм, ніколи не прати той одяг, в якому працюєте на полі, з домашнім одягом. Працівники компанії «Сингента» навіть провели експеримент. Після 1-2  хвилин біля увімкненого обприскувача спеціаліст зайшов у спеціальну  кімнату з ультрафіолетовим світлом, щоб показати, скільки робочого розчину осідає на костюм під час звичайного калібрування обприскувача. Результати цього експерименту ви можете подивитися на відео.      

    

Найголовнішим досягненням проекту у компанії «Сингента» вважають те, що клієнти після тренінгів усвідомлюють свої помилки під час роботи із обприскувачем і стають більш обізнаними  і розсудливими. Тепер вони приділяють належну увагу калібруванню техніки, правильному підбору розпилювачів, оптимальним швидкісним режимам. Такий підхід у рази збільшує шанс отримати максимальний ефект від засобів захисту рослин. «Наш сервіс допомагає розкрити повний потенціал продукту та культур, що, своєю чергою, забезпечує стабільні прибутки агровиробника та врожаї високої якості», — переконаний Олег Людвіновський.


Яна Жовнірук, спеціально для AgroPortal.ua