Аграрії не зможуть повторити рекорд 2021 року: чого очікувати

25 січня 2022, 06:16 1523

Більшість експертів вважають, що світова економіка продовжить позитивно розвиватися за рахунок великого наявного обсягу грошей, тож економічні очікування на цей рік досить оптимістичні.

Про це AgroPortal.ua розповів директор департаменту управління активами Concorde Capital Артем Щербина.

«Втримати баланс після такого швидкого зростання, яке спостерігалося останніми роками, складно, але поки що світ дивиться на поточний рік досить оптимістично. Грошова маса зросла мінімум удвічі за останні два роки. А будь-яка масштабна дія в економіці впливає на багато процесів орієнтовно через 12-15 місяців. Саме тому висока інфляція у світі в другій половині 2021-го та першій половині 2022 року не має дивувати», — коментує Артем Щербина. 

В Concorde Capital прогнозують, що в кінці 2023 року глобальна економіка може досягнути доковідних показників. Суперцикл низьких ставок завершився, починається суперцикл зростаючих ставок у всьому світі.

Підсумки 2021 року

Українська економіка могла б показати більше зростання, але далася взнаки певна структурність проблем в економіці, зокрема — високий рівень тіньової економіки. Зараз через нові правила ведення бізнесу та необхідність встановлювати банківські термінали дуже багато бізнесу переходить на готівку. 

На думку Артема Щербини, тіньова економіка додатково зросла вже в січні, і це буде вагомою проблемою на поточний рік.

Менше з тим, середня заробітна плата в Україні вже перевищила $500 і продовжуватиме зростати, тож глобальний бізнес муситиме з цим рахуватися.

propData.content.image
Артем Щербина, директор департаменту управління активами Concorde Capital

«Сільське господарство зробило вагомий внесок в економіку минулого року і «витягнуло» четвертий квартал, коли металургія і промисловість трохи здали свої позиції. Це дало змогу отримати показник зростання економіки на рівні 3%, без агросектору він би становив 2,7-2,8%»

Прогнози на 2022 рік

Прогнозоване зростання ВВП України — близько 3%. 

«Якщо дослівно: маємо дотягнути до трьох відсотків. Ми не очікуємо, що сільське господарство знову задрайвить так гарно, як минулого року. Промисловість ще може трохи попрацювати на економіку. Однак, беручи до уваги вартість енергоресурсів, досягти навіть зростання в 3% буде складно. Рік буде не найкращим, якщо спрацює базовий сценарій», — зазначає Артем Щербина. 

Інфляція становитиме 7,5%, облікова ставка НБУ — 10%. 

Висока інфляція триватиме до 3 кварталу 2022 року. Середній курс долара очікується на рівні 27,7 грн. 

«28,5 грн — це граничний курс, на який економіка ще може спокійно реагувати, але підвищуватися він навряд чи буде. Влітку очікуємо традиційний спад до 27,5-27,0 грн», — говорить Артем Щербина.

Сильні ризики девальвації не вбачаються. Торговий баланс погіршиться, але несуттєво.  

На думку експертів Concorde Capital, аграрії не зможуть поновити рекордні показники врожаю 2021 року.

Накопичені резерви дають сподівання на підвищення рівня кредитоспроможності країни цього року, адже Україна виконує всі нормативи. Тож у експертів немає сумнівів, що МВФ продовжить співпрацю з нашою країною попри політичні ризики. 

Ціни на зернові залишаться на пікових рівнях

Товарні цикли, як правило, довготривалі, тож високі ціни на зернові ще триматимуться і цього року. А от економічний цикл прискорився, ще ніколи за всю історію економіка не виходила з рецесії так швидко — буквально за два квартали.

«Немає жодних підстав говорити зараз, що товарний цикл закінчиться цього року, товарні ринки продовжують зростати. Ми вбачаємо його продовження. Явних причин для зниження цін на зернові немає, як і відсутні фактори для зниження вартості енергоносіїв. Зараз ця галузь дуже недокапіталізована в усьому світі», — зауважує Артем Щербина.

propData.content.image
Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

«Ціни, скоріше за все, будуть залишатися високими через очікуване зниження врожаю та значне збільшення цін на сировину (агрохімію, паливо)»

Коментуючи питання капіталізації ключових аграрних компаній, Олександр Паращій відзначив, що компанії, що спеціалізуються на вирощуванні зернових та виробництві цукру, показали виключно хороші результати минулого року, і відповідно їх капіталізація зросла на 47-80% за рік. Диверсифіковані компанії з фокусом на продукти переробки зростали не так сильно: «Кернел» на 19%, МХП — на 13%.

На думку експертів, «Кернел» мав би показати суттєвіше зростання, оскільки ціни на олію зросли набагато більше. 

Інвестклімат залишається суворим

В Concorde Capital зазначають, що інвестиційній клімат за останні пів року не змінився, а іноземний інвестор все ще оцінює ризики ведення бізнесу в Україні як досить суттєві. За словами керівника аналітичного департаменту компанії Олександра Паращія, в цілому інвестиційний клімат України залишається суворим, адже наразі на його сприйняття дуже тиснуть російські війська на кордоні. 

«Якщо не брати до уваги можливі геополітичні ризики, які посилилися на початку року, можливо, 2022 рік міг би стати роком зростання інвестицій в Україну. Тоді світова ліквідність спрямувалася б на більш ризиковані ринки, як наш, і ми б відчули більший попит. Але за нинішньої ситуації очікуваного імпульсу не буде», — уточнює Артем Щербина. 

Він додає, що внутрішньо країна мало чого зробила для покращення інвестиційного клімату. Глобальна хвиля економічного зростання, наявність великої кількості грошей у світі дозволила Україні просто користуватися цим прекрасним трендом. При цьому очікувані реформи так і не були здійснені. 


Валентина Оврас, AgroPortal.ua