Неймовірні села України 2020: Сосонка, Сумська область

26 грудня 2020, 06:51 6911

Село Сосонка, що на Сумщині, має глибоке історичне коріння. За часів князів Голіциних тут збереглося багато будівель, які є окрасою села. Проте справжньою родзинкою Сосонки є природний національний парк «Гетьманський», куди кожні вихідні приїжджають туристи з усієї області.

За ініціативи мешканців села у 2019 році відбулося приєднання Сосонки до міста та створення Охтирської ОТГ.

«Бажання громади — це не зробити з нашого села місто, а за рахунок ефективних кроків у бік розумної економіки з екологічним спрямуванням змінити на краще умови проживання на цій території, — стверджує місцева активістка Оксана Тиха. — Наша мрія — успішне автентичне село з раціональним природокористуванням та природозберігаючими технологіями».  

Після входження до ОТГ в Сосонці відбувся ряд позитивних змін: здійснюється підвіз школярів до учбових закладів у м. Охтирка; зроблена реконструкція та капітальний ремонт НВК; проведені дорожні ремонтні роботи; відновилося транспортне сполучення між сусідніми селами, що входять до складу старостату, та районним центром; організовані виїзні ЦНАПи.

Варто зазначити, що Сосонка — єдине село в районі, де вже протягом 20 років немає освітлення. Але цього року місцева громада взяла участь у конкурсі «Бюджет участі», і до кінця поточного року буде створений генеральний план села та проведено освітлення його центральними вулицями.

«На сьогоднішній день дуже багато питань потрібно розглянути і вирішити для того, щоб життя в селі стало кращим. Це стосується відсутності якісної питної води, твердого покриття доріг, регулярного транспортного сполучення з містом та реконструкцій просвітницьких будівель», — зазначає активістка.

Особливу увагу громада приділяє питанню захаращеності села і всієї території старостинського округу чагарниками, і цю проблему намагаються вирішити якраз шляхом участі у конкурсі «Неймовірні села України 2020».

Активісти села подали на конкурс бізнес-проєкт із вирішення питання з опаленням адміністративних будівель, які мають твердопаливні котли, шляхом придбання установки для подрібнення гілок.

«Суть нашого проєкту полягає у придбанні подрібнювача гілок АМ-120БД-К РRО, який рубає гілки та інші деревні відходи на заготовки, а в нашому випадку — вже на готові дрова з розміром шматка на виході від 90 до 180 мм. Продуктивність даної установки — до 10 мготових дров за годину роботи. Дана установка є мобільною: кріпиться на причіп, що дозволяє користуватися нею у будь-якій точці, де потрібно буде провести вищезазначені роботи», — додає Оксана Тиха.

Реалізація проєкту буде відбуватися на умовах співфінансування із Охтирською ОТГ.

Після придбання установку буде передано в оперативне відання КП «Благоустрій», яке обслуговує територію всієї ОТГ, але на умовах, що першочергові роботи будуть проводитися саме на території с. Сосонка та Староіванівського старостинського округу.

Приблизна вартість проєкту — 130 тис. грн, враховуючи придбання установки та її доставку.

«На сьогоднішній день у нас гостро стоїть проблема із захаращенням села чагарниковою порослю та деревиною непромислового характеру. Ці чагарники не дозволяють провести якісні роботи з ремонту вулиць, з їх розчищення від снігових заметів, а в деяких місцях просто унеможливлює під’їзд приватного автотранспорту та спеціальної техніки до садиб. Саме придбання подрібнювача гілок дасть можливість у подальшому використовувати вже різану деревину для опалення адміністративних будівель, таких як ФАП та НВК, які знаходяться на території с. Сосонка і сіл Староіванівського старостинського округу та мають твердопаливні котли», — розповідає Оксана Тиха.

Листяні відходи та подрібнене тонке гілля будуть компостуватися з подальшим використанням за призначенням: органічне удобрення ґрунту для клумб на вищезазначеній території.