Найбільший вплив на врожайність кукурудзи бур'яни мають у фазах розвитку культури від 3 до 8 листків. Переважна більшість бур'янів сходять одночасно із культурою, тому жорстка конкуренція за вологу й поживні речовини починається між ними практично одразу.
Отже, контроль бур'янів на початкових етапах розвитку кукурудзи — робота, якої не уникнути. І приблизно три чверті господарств в Україні виконують її за допомогою післясходових гербіцидів. Чому саме так? Відповідь проста — порівняно із ґрунтовим захистом, страхова система має ряд переваг. А саме:
- не потребує додаткових затрат на передпосівний обробіток ґрунту;
- відсутність вологи у верхньому шарі ґрунту не впливає на ефективність;
- можливе чергування із міжрядними обробітками;
- використання препарату на ранніх стадіях розвитку бур'янів дозволяє застосовувати низькі норми внесення, завдяки чому знижується вартість обробки;
- можливе застосування при технологіях вирощування No-till та Strip-till.
Завдання післясходового контролю бур'янів у посівах кукурудзи на відмінно вирішують препарати ALFA Smart Agro. У 2021 році компанія виводить на ринок два нових спеціалізованих гербіциди — Сігур і Тривіум. Окрім того, планується реєстрація для застосування у посівах кукурудзи відомого гербіциду Хаммер Дуо.
Таким чином оновлений портфель продукції ALFA Smart Agro дає можливість вибору оптимального препарату відповідно до потреб господарства.
Сігур — захист для преміальних гібридів
Інноваційний гербіцид Сігур (мезотріон, 515 г/кг + нікосульфурон, 200 г/кг + римсульфурон, 35 г/кг) володіє рядом беззаперечних переваг, які дозволяють впевнено віднести його до продуктів преміум-класу.
«При виборі післясходового гербіциду для посівів кукурудзи агроном завжди прив'язаний до двох чинників — фази розвитку культури та спектру дії препарату, — говорить директор департаменту досліджень і розробок ALFA SmartAgro Сергій Кнечунас. — Ми рекомендуємо застосовувати Сігур у фази від 3 до 8, і в деяких випадках до 10 листків культури, тому що підібрані ті діючі речовини, які є максимально безпечними для кукурудзи. І, звісно, Сігур дозволяє проконтролювати максимально розширений спектр бур'янів».
У спектрі дії Сігуру — близько 50 видів бур'янів, у тому числі проблемні: лобода біла, амброзія полинолиста, берізка польова, редька дика, нетреба звичайна, види осотів і гірчака тощо.
Окрема перевага — посилена дія на злакові бур'яни. Це є результатом поєднання нікосульфурону та римсульфурону, які разом працюють набагато ефективніше, ніж поодинці. Справа в тому, що римсульфурон із більшим показником ліпофільності легше проникає через восковий наліт у листкову пластинку і, як «локомотив», заводить за собою нікосульфурон. А вже потрапивши в систему рослини, нікосульфурон вмикає свою фірмову швидкість дії — він одразу прямує до точок росту, тому загибель бур'янів відбувається раніше.
«Останні 3-4 роки погодні умови суттєво ускладнили контроль злакових бур'янів. Ми бачимо, що досить часто у посівах кукурудзи спостерігається недостатня дія грамініцидів. Наявність римсульфурону і нікосульфурону в гербіциді Сігур якраз забезпечує високу ефективність проти злакових бур'янів. Тому Сігур рекомендований до застосування у складних ситуаціях — наприклад, коли на полі є пирій», — пояснює Сергій Кнечунас.
Ще одна діюча речовина у складі Сігуру — мезотріон — забезпечує контроль дводольних бур'янів. Препарат надійно контролює падалицю соняшнику та ріпаку всіх видів, а також ідеально підходить для контролю наступних хвиль дводольних бур'янів. При цьому оптимальна концентрація мезотріону в складі гербіциду не порушує планову сівозміну господарства.
Зверніть увагу: Сігур реалізується в комплекті із ПАР Омега Плюс. Це продукт на основі естерифікованої ріпакової олії та етоксилат нонилфенолу, спеціально розроблений науковцями ALFA Smart Agro для сумісного застосування з Сігуром. Омега Плюс забезпечує максимально повне проникнення Сігуру в рослини бур'янів.
«Омега Плюс забезпечує посилену ефективність Сігуру навіть у стресових умовах. В рамках польових досліджень ми, зокрема, проводили повторний посів кукурудзи в липні, що нехарактерно для цієї культури. Але цим дослідом ми хотіли перевірити ефективність у складних умовах ще й на падалиці пшениці та ячменю, яку проблематично контролювати грамініцидами. Головним для нас було знищення бур'яну, а не прояв симптому. І ми побачили високу ефективність композиції Сігур + ПАР Омега Плюс саме внаслідок повного проникнення діючих речовин у систему бур'яну», — додає директор департаменту досліджень і розробок ALFA Smart Agro.
Зазначимо, що Сігур може застосовуватися у тому числі для захисту гібридів кукурудзи, чутливих до сульфонілсечовин. В Дослідно-демонстраційному центрі ALFA Smart Agro була проведена серія досліджень із застосування Сігуру на посівах чутливих гібридів кукурудзи. За результатами дослідів встановлено, що Сігур у максимальній нормі внесення (0,3 кг/га) не пригнічує рослини кукурудзи — колір листя залишається насичено-зеленим, наземна частина і коренева система розвиваються без зупинок у рості.
Базовий гербіцид із технологією Smart Guard
Проблема чутливості гібридів кукурудзи до сульфонілсечовин набуває все більших масштабів в Україні. Ось чому ще одна розробка ALFA Smart Agro — післясходовий гербіцид Тривіум — враховує даний фактор.
В основі Тривіуму унікальна технологія Smart Guard — саме вона робить препарат безпечним для всіх гібридів кукурудзи, в тому числі чутливих.
«Smart Guard — особлива композиція речовин, яка є невід'ємною частиною формуляції гербіциду Тривіум. Перш за все, дана технологія відповідає за м'якість дії Тривіуму на гібридах кукурудзи, чутливих до сульфонілсечовини. Завдяки їй нам вдалося прискорити пересування діючих речовин у культурних рослинах до точок росту, де відбувається їхня деградація. З іншого боку — для стійких до сульфонілсечовин гібридів — Smart Guard забезпечує додаткову стимуляцію росту», — пояснює Сергій Кнечунас.
До складу Тривіуму входять три діючі речовини: римсульфурон, 250 г/кг + тифенсульфурон-метил, 150 г/кг + флорасулам, 80 г/кг. Такий склад зумовлює, зокрема, посилену дію проти падалиці соняшнику.
Соняшнику і справді стає більше у сівозміні, а отже саме він все частіше буває попередником та передпопередником кукурудзи. Це означає, що проблемою аграріїв стає культурна падалиця, яка масово сходить навіть на третій рік. Тривіум надзвичайно ефективний для контролю самосіву соняшнику незалежно від того, якою була технологія вирощування (звичайний соняшник, стійкий до трибенурон-метилу чи імідазолінонів). Завдяки вмісту повної норми флорасуламу, який належить до класу триазолпіримідинів, Тривіум знищує рослини самосіву соняшнику незалежно від фази його розвитку (від сім'ядоль до 4-6 пар листків).
Тривіум ефективно знищує більше 30 видів однорічних та багаторічних широколистих і злакових бур'янів, застосовується у фазах розвитку культури від 3 до 5 листків.
Швидка відповідь дводольним
Еталоном швидкого знищення дводольних бур'янів багато агровиробників називають препарат ALFA Smart Agro Хаммер Дуо (2,4 Д-2-етилгексиловий ефір, 491,5 г/л + флорасулам, 8,5 г/л). Даний гербіцид неодноразово довів свою ефективність проти однорічних та багаторічних дводольних бур'янів на посівах зернових колосових культур. Нині компанія ALFA Smart Agro планує розширити реєстрацію на кукурудзу.
Синергізм активних компонентів гербіциду Хаммер Дуо забезпечує його швидку дію: перші прояви ефективності помітні вже на наступний день після внесення. Повна загибель широколистих бур'янів відбувається вже через 4-14 днів, в залежності від видового складу бур'янів та погодних умов.
Зверніть увагу: в Хаммері Дуо зменшена гормональна складова (2,4 Д) та підвищено вміст флорасуламу. Але завдяки синергізму двох діючих речовин із різним механізмом гербіцидної дії розширено спектр ефективності. При цьому виключено виникнення резистентності та посилено контроль бур'янів, стійких до 2,4-Д, МЦПА, дикамби та сульфонілсечовин.
Сила — в препаративній формі
Контроль злакових бур'янів у посівах кукурудзи — завдання із зірочкою. Особливо в умовах посухи та високих температур, коли ці бур'яни масово відростають. Ситуація ускладнюється тим, що саме така погода і переважає у травні, коли слід вносити післясходові гербіциди.
Тому фахівці ALFA Smart Agro рекомендують звернути увагу на препарат Астаміл (нікосульфурон, 40 г/л). Його препаративна форма — концентрат суспензії на основі рослинної олії. Ось чому Астаміл краще розподіляється на поверхні листків та значно активніше поглинається вегетативною масою чутливих бур'янів. Таким чином грамініцид ALFA Smart Agro забезпечує посилений контроль злакових бур'янів за підвищених температур.
Варто підкреслити, що нікосульфурон є найбільш селективним до культури серед сульфонілсечовин (навіть за умов внесення у фази 3-10 листків включно).
Препарати ALFA Smart Agro — це найвищий рівень ефективного захисту посівів кукурудзи від бур'янів. Науковці компанії підкреслюють: важливо не лише знищити бур'яни, але й не завдати шкоди культурній рослині, особливо на початкових етапах її розвитку, коли вона найбільш уразлива. Ця концепція реалізована в усіх гербіцидах ALFA Smart Agro. Тож обирайте оптимальний препарат із широкої лінійки ALFA SmartAgro та збирайте щедрі врожаї!
Світлана Яценко, AgroPortal.ua