Голова ПАТ «Макстрой» Василь Гуков господарює тут понад 20 років. У Великоновосілківському районі Донецької області обробляє 2,5 тис. га. Свого часу він починав з посади водія і доріс до керівника підприємства. Саме у цьому, вважає, одна зі складових його успіху: «Я був і по той бік директорського столу, і потрапляв у ситуації, коли керівник, не розібравшись, насварив чи оштрафував. Я знаю, як це. Ніколи так не роблю».
Сьогодні поза очі колеги та односільчани називають Василя Петровича батька. Однак так було не завжди. Свою відповідність посаді та гідність довіри колективу йому довелося доводити.
Ставка на інтенсивне господарювання
«Коли я прийшов у це господарство в кінці 90-х, я був третім керівником за останні два роки. Колективу 6 років не платили зарплату, на балансі висіло 5 млн боргу. На новий сезон не було навіть насіннєвого матеріалу», — згадує Василь Гуков той нелегкий період.
«Нам би тільки якось посіяти і якось зібрати», — почув він на перших зборах, які скликав як керівник. З таким підходом до землі нічого не вийде, — переконаний господарник. Сказав одразу: «Пора «якось», «абияк» закінчилася. Я прийшов підняти це підприємство, а не добити його. Тому обираємо інтенсивну технологію. Вкладати у землю будемо максимально, бо якщо нічого не вкладеш — то нічого й не матимеш. Дайте мені 2-3 місяці, і я обов’язково всім регулярно платитиму зарплату».
Його назвали наївним романтиком. Досвідчений фахівець залишився після зборів і поплескав по плечу: «Хлопче, ти фантазер!» Підняти господарство, яке колись обслуговувало продуктами промисловий гігант у Макіївці, звикло до бартеру і розвалилося разом із Союзом, багатьом здавалося неможливим. Та у Василя Петровича було інше бачення.
Сформувати команду, якій довіряєш
Новий голова ПАТ «Макстрой» склав обґрунтований бізнес-план і пішов до банку просити кредит. Жоден банк не захотів фінансувати збиткове господарство. Бізнес-план навіть не читали. Усі найперше вказували на мінусовий баланс. Гроші взяв у знайомих бізнесменів, під чесне слово, під зерно наступного врожаю. Достатньою гарантією стала гарна репутація в регіоні.
Платити стабільну регулярну зарплату своїм 75 працівникам Василь Гуков почав уже за 3 місяці. І не пропустив з тих пір жодної дати виплат співробітникам. Принципово. Найголовніше — зібрати колектив однодумців: працівник має любити своє господарство!
Проблем із кадрами у господарстві немає і зараз. Навіть ті, хто проштрафився, оступився, обов’язково отримують другий шанс. «За 20 років я нікого не вигнав і не звільнив. Я розмовляю з людьми, пояснюю. Ті, хто не згоден з моїми методами, ідуть самі».
А методи у Василя Петровича неординарні. «Якось приїхав на поле, а на ньому — рівна стрічка бур’яну. Питаю: що це? А мені кажуть: та коли боронували, лапка відпала і не пройшла тут. Ну що це за робота? Не побачив, що лапка відпала, — то йди і вирви той бур’ян руками!» Інший приклад, який, як легенду, передають в колективі, — історія про два мішки пшениці. Збираючи пшеницю, комбайнери пропустили клаптик поля. Василь Петрович побачив, змусив зупинити техніку і йти вручну зривати колоски. Коли змолотили зібране — вийшло два мішки зерна. «Я розумів тоді, що дуже ризикую: небо хмарилося на дощ, могли не встигнути зібрати решту врожаю. Але урок був вартий того. Тепер я спокійно можу залишити господарство і на тиждень, і на два. Тут і без мене все злагоджено працює».
З сортів перейшли на гібриди і нагодували землю
Їздить Василь Петрович регулярно. На виставки, семінари, програми обміну досвідом. Якщо хочеш бути ефективним — мусиш постійно вчитися.
Місцеві тяжкі ґрунти і зона ризикованого землеробства змушують обмежувати сівозміну пшеницею, ячменем та соняшником. Певний час «Макстрой» ще експериментував із ріпаком і кукурудзою, але вологи катастрофічно бракує. В хороший рік тут випадає 400 мм опадів. Тому вирішили зосередитись на тому, що краще росте.
«Із соняшником мусиш потрапляти через 2-3 роки на одне поле. Якщо сієш що попало — отримаєш вовчок. А ретельний добір гібридів, у комплексі з ефективними препаратами, дає гарний результат, — розповідає Гуков. — Тому ми одразу перейшли з сортів на гібриди і відтоді беремо лише лідерське насіння. Обираємо ранньо-середні гібриди. Пізніші дають більше пустоцвітів через особливості клімату».
З першого ж року під всі культури внесли добрива. «Треба нагодувати землю», — на цьому Василь Петрович особливо наголошував. Усю солому після зернових у господарстві залишають на полях. Підрахували — 8 тонн соломи замінює тонну органіки.
Пам’ятають тут розвалені радянські комбайни «Нива» і примітивні сівалки. Було боляче дивитися на суцільні втрати, збіжжя, залишене на полях. Тому на сезонні роботи перші роки позичали кращу техніку з Миколаївської області.
Цих заходів вистачило, щоб дати господарству шанс на друге життя. За три роки майже розрахувалися із боргами та продовжили пошук ще більш ефективних господарських рішень.
Ставка на захист
Одним із таких рішень стало застосування комплексної системи захисту рослин. Раніше у господарстві використовували лише гербіциди. А препарати для захисту від хвороб та шкідників вносили за потребою або і взагалі нехтували цим етапом, втрачаючи частину врожаю. Василь Петрович переконав колег у необхідності захищати посіви та застосовувати ЗЗР профілактично.
«Авось пронесе» — так не буває, — говорить керівник «Макстрой». — Тому вкладаємо максимально. Собівартість знижувати у наших умовах важко. А зменшувати захист — це шлях в нікуди». Щороку в господарстві залишають частину поля під демо, де випробовують різні препарати. Працюють лише з тими продуктами, що на практиці показали найкращий результат.
Останні два роки потребу в ЗЗР «Макстрой» забезпечує виключно продуктами компанії ALFA Smart Agro. Кажуть, що кращих на ринку України за співвідношенням ціна/якість сьогодні немає.
Зокрема, для захисту посівів соняшнику від грибкових захворювань у «Макстрой» вже кілька років поспіль застосовують двокомпонентний фунгіцид Болівар Форте®. «На пізній стадії вегетації, коли цвіте кошик, йде налив, зазвичай проявляються іржа, сіра і біла гниль, альтернаріоз, навіть часом фомоз, — приєднується до розмови головний агроном «Макстрой» Костянтин Арабаджі. — Треба захистити посіви від цілого комплексу хвороб. Ми порахували, що застосування фунгіциду Болівар Форте® (тебуконазол, 240 г/л + крезоксим-метил, 125 г/л) реально допомагає зберегти по 2-2,5 ц/га, які зникають від грибкових захворювань. Крім того, препарат подовжує період вегетації культури, що особливо важливо у наших умовах. Навіть за катастрофічної посухи минулого року ми отримали на виході виповнене зерно з олійністю 52-55 одиниць, коли у сусідів та на експериментальній ділянці цей показник коливався в межах 35-40».
Боротися зі шкідниками на полях господарства допомагає інсектицид Наповал® (імідаклоприд, 300 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л). І знову його вибір — не випадковий. «Препарат поєднує у собі дві діючі речовини різного способу дії: системного і контактного. Ми застосовуємо його на пшениці, і в той час як сусіди починають боротися із клопом, у нас культури захищені. Практика показує: до 20 днів ніяких шкідників не буде».
Окрім того, що препарат надійно захищає культури від шкідників, він ще й позитивно впливає на рослину. «До складу Наповал® входить імідаклоприд. Потрапляючи в рослину, він перетворюється на хлорнікотинілову кислоту, яка є природним антидепресантом. Ця речовина допомагає підвищити стійкість культур до несприятливих погодних умов, зокрема посухи, що дуже важливо у цьому регіоні», — додає представник ALFA Smart Agro у Донецькій області Петро Янатьєв.
Вже 3 роки на зернових у цьому господарстві застосовують трикомпонентний післясходовий гербіцид Триатлон® (тифенсульфурон-метил, 300 г/кг + трибенурон-метил, 300 г/кг + флорасулам 100 г/кг). Особливо потерпали від осоту та амброзії. Гербіцид ALFA Smart Agro одразу показав відмінний результат.
«До цього препарату не потрібно додавати інші компоненти у бакову суміш, все в одному препараті вже є, — пояснює Костянтин Арабаджі. — Період застосування триває від кущення і до появи прапорцевого листка включно. Це довше, ніж у конкурента, який до того ж забирав амброзію полинолисту тільки у фазі сходів і першої пари листків. Триатлон® діє і на перерослі бур’яни, а обходиться на 40% дешевше!»
У системах захисту пшениці та соняшнику агрономи «Макстрой» застосовують також препарати Авіценна®, Командор Гранд®, Фенікс Дуо® та ін. Завдяки цим заходам середня урожайність пшениці на полях підприємства виросла на 18 ц/га, а соняшнику — на 20 ц/га у порівнянні з першим роком господарювання Василя Гукова.
Йти в ногу з часом
«Економіку рахуємо за кінцевим результатом, — ділиться Василь Гуков. — Препарати ALFA Smart Agro не тільки виправдовують себе, але й дають суттєвий прибуток. Тому ми вже запланували на нинішній сезон випробувати новинку — фунгіцид Артіс Плюс®».
Петро Янатьєв пояснює: «До складу Артіс Плюс® входять такі діючі речовини: міклобутаніл, 125 г/л + тебуконазол, 125 г/л + тіофанат-метил, 250 г/л. За рахунок синергії і комплексу допоміжних речовин вони діють більш ефективно. Препарат миттєво розповсюджується по рослині, локалізуючи збудників інфекції. Він захищає посіви від усіх хвороб упродовж 4-х тижнів. Наша головна мета в тому, щоб аграрій за оптимальну ціну отримав максимум. Саме це, вважаємо, і є розумна агрономія».
Зрозуміло, що ефективні препарати для боротьби зі шкідниками треба витрачати економно. Саме для цього у господарстві придбали новий самохідний обприскувач від John Deere. Василь Петрович задоволено називає його «стрекозою» за широкий розмах штанг-крил. Каже, агрегат виправдав себе, гідно відпрацювавши 2 минулих сезони: «Норми дотримуємось, форсунки потрібні підлаштовуємо, і головне — перекриттів немає. Автоматика на вищому рівні. Спокійно опрацьовує 600 га за день, у той час коли попереднім заледве виходило 100-120 га».
Господар підрахував, що самохідний обприскувач окупиться через 5 років, а якщо здаватимуть його в оренду, то і раніше.
Сьогодні слова Василя Петровича не викликають сумнівів навіть у скептиків. А ті, хто раніше називав його фантазером, з шаною тиснуть йому руку. Адже він зумів не лише господарство на ноги підняти, створити робочі місця, але постійно виступає меценатом для шкіл і садочків району.
Створимо Європу у себе
Для забезпечення своїх пайовиків «Макстрой» на крапельному зрошенні вирощує 7 га овочів. Свіжі вітаміни від господарства отримують місцеві школи, садочки, лікарні.
«Знайомий фермер-француз не може зрозуміти, чому я оце меценатствую. Мовляв, достатньо було б і сплачених податків. А ми і податки сплачуємо офіційно, і опікуємось селом. Французу кажу: хочемо створити комфорт для своїх співробітників, щоби не втікали в чужі краї, щоб на землі працювало більше професіоналів», – резюмує Василь Гуков.
Ірина Садова, AgroPortal.ua