Тому експерти компанії LNZ Group рекомендують восени провести хімічний захист для боротьби з бур'янами.
Суміш гербіцидів Аксакал (флорасулам 250 г/кг) у дозі 20 г/га плюс Шериф (трибенурон-метил 750 г/кг) у дозі 20 г/га, плюс ПАР Мачо (етоксилат-ізодециловий спирт, 900 г/л) у дозі 200 г/га буде ефективною сумішшю для боротьби з усіма зимуючими бур'янами в посівах озимої пшениці.
Так, при їх застосуванні вже через 10-15 днів буде видна ефективна робота даних препаратів. Однак треба враховувати, що обидва продукти є системними препаратами, тому при зниженні температури можна спостерігати, що несприятливий вплив на бур'яни збільшується вже в більш тривалі терміни до 30-40 діб. Також цього року несприятливо на ріст і розвиток озимої пшениці можуть впливати такі комахи як злакові мухи.
Сприятливі погодні умови плюс порушення сівозміни — всі ці фактори призводять до збільшення шкідників із року в рік. Основні види мух, які зустрічаються на території України, — це шведська муха, гессенська муха і озима муха.
Відомо, що при фазі розвитку озимої пшениці від 1 до 4 листків різні види злакових мух починають кладку своїх яєць.
Личинки злакових мух з'являються і проникають у стебла та листя озимої пшениці, де харчуються соком рослини (гессенська муха), виїдають конус росту і основу центрального листка (шведська муха), виїдають тканини в нижній частині стебла (чорна пшенична муха) тощо. Ці пошкодження призводять до того, що рослини починають відставати в розвитку, жовтіють і в підсумку відмирають. Найбільшої шкоди злакові мухи завдають при ранньому посіві озимої пшениці, адже в такому випадку масовий літ і кладка яєць мухами збігаються з появою сходів культури.
Здається, що така маленька комаха не може заподіяти особливої шкоди озимій пшениці. Хоча при значному пошкодженні втрати врожаю можуть становити від 14 до 40%.
Своєрідність біології злакових мух, пов'язана з тривалим періодом відкладання яєць і прихованим способом життя личинок, обмежує використання багатьох заходів боротьби з ними. Тому для ефективної боротьби рекомендується працювати як агротехнічними прийомами, так і хімічними засобами захисту рослин ще починаючи з осіннього періоду.
Агротехнічні заходи:
Хімічні заходи
У період масового льоту злакових мух (на посівах можуть одночасно зустрічатися кілька видів) при чисельності їх вище економічного порогу шкодочинності (ЕПШ = 30 мух на 100 помахів сачка) проводять хімічні обробки інсектицидами. Потрібно пам'ятати, що ефективність хімічного захисту буде залежати від часу проведених внесень інсектицидів, а саме період розвитку озимої пшениці — це 1-2 листки і період кущіння, це період збігається з масовим льотом мухи і відкладанням нею яєць. Найголовніше — не дати личинці опуститися по стеблу вниз і обернутися на лялечку. Обробки в більш пізні фази розвитку рослин не дають результату.
Для ефективної боротьби з мухами, а також іншими комплексними шкідниками в посівах озимої пшениці в портфоліо бренду DEFENDA є ряд інсектицидів. Це інсектицид Престо (клотіанідин 200 г/л і лямбда-цигалотрин 50 г/л) у дозі 300-400 г на гектар та інсектицид Твікс (хлорпірифос 500 г/л і циперметрин 50 г/л) у дозі 0,8-1,1 л на гектар, при своєчасному внесенні яких ви зможете на досить тривалий час захистити посіви озимої пшениці з осені.
Об'єднуючи агротехнічні та хімічні заходи, можна досягти ефективних результатів у боротьбі з даними шкідниками.
Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону компанії LNZ Group