Концепція 4П, або Як отримати прибуток на піщаних ґрунтах

09 грудня 2021, 06:20 2073

Правильний продукт — у правильному обсязі — у правильний спосіб — у правильне місце. З таким алгоритмом в Agrilab Farming підійшли до удобрення площ, висіву й частково захисту посівів.

Правильний продукт

Для удобрення своїх полів компанія вибрала продукти Binfield. Їхня особливість у гнучкій формуляції, тобто для кожного поля можна підібрати індивідуальну рецептуру: як у співвідношенні NPK, так і в наявності та обсязі S, Mg, B, Zn та інших елементів. Тож для Agrilab Farming підбирали добрива згідно з технічним завданням для кожного окремого поля.

Такий самий підхід був і для насіння: ґрунти, динаміка опадів, очікувана врожайність — ті фактори, на основі яких компанії-постачальники підбирали гібриди для господарства.

СЕО Agrilab Ярослав Бойко
СЕО Agrilab Ярослав Бойко

«До того ж був іще один важливий критерій — ціна. Виходячи з даних про потенціал полів та рівень ефективної врожайності, у господарстві від початку розрахували цінову планку для різних ресурсів. Щоб за будь-яких умов бути з прибутком, за цінову межу не варто переходити. Оптимальними стали гібриди UNIVERSEED™ від LNZ Group», — розповідає СЕО Agrilab Ярослав Бойко.

В господарстві під кукурудзу відвели 740 га, де було висіяно 4 гібриди бренду UNIVERSEED з ФАО від 220 до 310, а також гібрид бренду Legend (private label компанії LNZ Group). Середня врожайність склала 6-7 т/га.

Також Agrilab Farming понад 300 га відвела під соняшник бренду Strube для сульфотехнології — ексклюзив від компанії LNZ Group.

«Початково ставилася планка 2 т/га на круг, оскільки ґрунти специфічні, піщані, крім того, на цих полях AgriLab працювала перший рік. І ці показники були досягнуті, таких результатів за один рік вдається досягти не кожному господарству. Ми це зробили», — коментує менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного регіону компанії LNZ Group Віталій Брашован.

Правильний обсяг

Розподіл рухомих форм елементів живлення на полях господарства не можна назвати рівномірним. Особливо стосовно калію: на окремих площах вилка норми сягала 30-120 кг/га. Карти-завдання реалізовував ZА-TS від Amazone.

«Плавний розгін гранул, функція межового розподілення, диференційоване внесення в межах 128 віртуальних секцій, а також захват до 54 м і можливість вносити 650 кг/хв на швидкості 30 км/год — ось кілька причин, чому орендували саме його», — відзначає Ярослав Бойко.

Кукурудзу також сіяли зі змінними нормами: 50-74 тис. шт./га при вартості посівної одиниці $116 рекомендованою нормою 76 тис. шт./га та разом із ефектом від відключення секцій, що зберегло $9,3/га на всьому масиві. Наступного сезону планується зменшити нижній поріг норми: стало зрозумілим, що для 2-4 т/га на низькопродуктивних ділянках 40 тис. шт./га вистачить цілком.

Одночасно з висівом сівалка диференційовано заклала гранульоване добриво, а за допомогою 360 BANDIT™ ще й здійснила основне азотне живлення.

«І на легких ґрунтах, і на чорноземах ми рекомендуємо 60-70% норми азоту закладати під час основного внесення, а рештою — управляти через підживлення», — відзначає Ярослав Бойко.

Правильне місце

Підживлювали диференційовано через 360 Y-Drop®, що доставляє добриво у прикореневу зону. На основі стану рослини, результатів діагностики ґрунту та свіжого моніторингу вмісту азоту визначили норми: продуктивні ділянки 30 кг/га в д.р., середньопродуктивні — 20 кг/га, а малопродуктивні не підживлювали взагалі.

Загалом на всьому масиві та за всіма типами добрив диференційоване внесення зберегло $8/га.

Правильний спосіб

Гербіцидний захист посівів як на кукурудзі, так і на соняшнику забезпечила ґрунтово-страхова технологія від DEFENDA™.

Менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного регіону компанії LNZ Group Віталій Брашован
Менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного регіону компанії LNZ Group Віталій Брашован

«Оскільки в господарстві застосовувались різні системи обробітку ґрунту, відповідно були й різні системи захисту по кожному індивідуально. Вони включали як комбінований захист із внесенням ґрунтових гербіцидів і страховий у подальшому, так і виключно страховий. На полях, де застосовувався srip-till, після посіву вносили гліфосат, а потім працювали страховими гербіцидами», — зазначає Віталій Брашован.

На полях із передпосівним обробітком вносили ґрунтовий гербіцид і пізніше — страховий, там, де він був потрібний. Поля були чистими.

На більшості полів захист здійснювався Amazone UX 6201 у комплектації з системою обприскування AmaSelect, що регулює фактичний вилив відповідно до швидкості руху машини, технологією активної стабілізації штанги ContourControl, а також керованою віссю AutoTrail.

На 82 га, які надлишкова вологість зробила непрохідними для звичайного обприскувача, працював дрон XAG XP2020, продуктивність якого сягає 16 га/год. На окремих площах із острівною забур'яненістю він знищував бур'яни точково, що зберегло $8/га в порівнянні з роботою простого обприскувача суцільним виливом.

Результат — фактична врожайність кукурудзи майже дорівнює запланованій: продуктивні ділянки: 6-8 т/га до 6,3-7,5 т/га, середньопродуктивні — 5-6 т/га до 5,2-6 т/га, малопродуктивні — 2-4 т/га до менше 5 т/га відповідно.

«Для прикладу ми взяли два поля з різною продуктивністю та системами обробітку ґрунту, — підбиває підсумки Ярослав Бойко. — На першому — планова залікова врожайність 7 т/га та глибоке розпушування, на другому — 6,3 т/га та strip-till із осіннім поновленням смуг. У результаті на першому полі ми в заліку отримали 7,7 т/га та витратили $757/га, на другому — 5,7 т/га та $719/га відповідно. Це прямі виробничі витрати, до них додається ще близько $600/га інших затрат. Тож при загальній вартості врожаю $1925/га на першому полі та $1425/га на другому загалом ми заробили $568/га та $106/га відповідно».


AgroPortal.ua за матеріалами AgriLab