Клуб агроефективності: захист фермера від зайвих витрат

20 березня 2018, 07:38 4292

У фермерському господарстві «Маруся» на Чернігівщині за кілька тижнів до початку весняно-польових робіт проходять останні приготування: посівні площі розплановані, ЗЗР і добрива замовлені, на днях чекають поставку нової техніки.

Геннадій і Валентина Ситники фермерують понад 15 років. Спочатку обробляли власну землю і паї родичів — близько 50 га, а в 2007 році створили фермерське господарство і почали брати землю в оренду. За сім років із 180 га ФГ «Маруся» збільшилося до 600 га, а це понад 100 пайовиків. Оброблювана земля знаходяться у межах трьох сільських рад Прилуцького району — Рудівської, Знамянської і Мазківської.

Шляхом демо-ділянок і випробувань 

Гостинність, відкритість і прагнення Ситників до запровадження у власному виробництві інноваційних підходів сприяє тому, що вже декілька років поспіль на землях ФГ «Маруся» міжнародні насіннєві компанії висівають демонстраційні ділянки з найновішими гібридами. 

 

Наприклад, торік демо-ділянки кукурудзи і сої мали DuPont Pioneer і Monsanto, KWS сіяли ріпак і кукурудзу. Цьогоріч до вже згаданих компаній планує приєднатися і «Маїсадур Семанс Україна». 

«Така співпраця дає змогу аналізувати отримані результати і підбирати для господарства найбільш пристосовані до нашої місцевості гібриди і сорти, —розповідає AgroPortal.ua Геннадій Ситник. — З минулого року наше господарство перейняло досвід з використання систем захисту компанії UKRAVIT і цього року ми впроваджуємо їх по всім культурам». 

За його словами, дуже втішили отримані результати з демонстраційних ділянок ріпаку компанії KWS, які мали спільну програму з UKRAVIT: поля стояли чисті і врожайність, як для минулого року з заморозком і градом, отримали не гіршу ніж в попередні роки. 

Фермер відзначає, що минулий рік видався найважчим за останні 5 років щодо погодних умов. Через травневі заморозки довелося пересівати товарні посіви кукурудзи, а деякі демонстраційні ділянки ріпаку і сої влітку були знищені градом. 

5 культур на 600 га 

У ФГ «Маруся» вибір культур зумовлений сівозміною, оскільки розігнатися на 600 га не дуже вдається. Як розповідає фермер, цього року зменшили посівні площі під кукурудзою до 100 га, проте у товарні посіви додали 147 га ріпаку. Ще 130 га займе пшениця, 146 га — соняшник і 74 га — соя. 

«Соя дає незначний врожай — 3,0 т/га, але не відмовляємося від неї, адже культура дуже необхідна для сівозміни. Наступного сезону відмовимося від соняшнику, щоб дати відпочити землі», — розмірковує Геннадій. 

Насіннєвий матеріал використовують від провідних насіннєвих компаній — KWS, DuPont Pioneer, Monsanto, Lembke, які пройшли випробування на демо-ділянках і показали гарну врожайність. Щодо систем захисту, то повністю перейшли на препарати UKRAVIT. 

 

Геннадій і Валентина Ситники кажуть, що довгий час користувалися ЗЗР мультинаціональних компаній. «Якісні препарати, але для малих фермерських господарств занадто дорогі, — додають фермери. — Спробували генеричні, та результат не задовільнив, тому повернулися до оригінальних». 

Торік, додає Геннадій, фермери побачили, як працюють на демо-полях препарати UKRAVIT, причому по всім культурам. «Цього року без вагань замовив їх на всі наші товарні посіви, — розповідає Геннадій. – У компанії UKRAVIT відповідно до нашої карти полів розробили систему обробки. Після чого ми купили їх продукцію для системи захисту і живлення на 1 млн грн». 

Схема захисту для високої врожайності 

Загалом у ФГ «Маруся» немає власного дипломованого агронома. Валентина Ситник каже, що складно знайти гарного спеціаліста та і господарство не таке велике, щоб утримувати штатну одиницю на постійній основі. 

«Ми по кожній культурі отримуємо детальні рекомендації від UKRAVIT. Також в них є технічна служба підтримки клієнтів, тож телефонуємо, запитуємо, радимося. А за потреби менеджер із технічної підтримки від компанії — Ігор Селезень — приїздить на поля, тож справляємося», — уточнює Валентина. 

 

Наприклад, 147 га посівів ріпаку при весняній вегетації будуть оброблятися препаратами «Унікаль» і «Антиколорад Макс», що на ранньому етапі захистить рослини від хвороб (альтернаріоз, фомоз, борошниста роса, ретардантний ефект) і шкідників (довгоносики, блішки, ріпаковий квіткоїд, прихованохоботники, пильщики). 

У період стеблування рекомендовані препарати: фунгіцид «Цілитель» і інсектицид «Антигусінь», а для підвищення врожайності — комплекс мікро- і мікроелементів — «Авангард Р Ріпак» і «Авангард Р Сірка+азот+мікро». 

Перед цвітінням посіви оброблять фунгіцидом «Дезерал Екстра», який захистить від основних хвороб, а також комбінованим контактно-системним інсектицидом широкого спектру — «Хлорпірівіт-агро». 

 

У період бутонізації ріпак можна підживлювати знову ж таки лінійкою добрив «Авангард Р Бор» і «Ріпак». Як антистресант від спеки і засухи використовувати «Гулівер Стимул».

У кінці цвітіння ріпак оброблятиму трикомпонентним фунгіцидом для захисту посівів від широкого спектру хвороб «Капітал» і інсектицидом «АЦ Люкс». При побурінні 70% стручків у культури рекомендоване суцільне обприскування посівів ріпаку препаратом «Десикант», який призначений для рівномірного дозрівання і зменшення відсотка вологи у зерні. 

За такою схемою захисту UKRAVIT цього року працюватимуть не лише на товарних посівах фермерського господарства, але й на п’ятьох демо-ділянках цієї культури від компанії KWS. 

Як розповідає Валентина Ситник, хоч вони і мають розписані схеми захисту по кожній культурі з вказаними термінами і нормами внесення препаратів, але перед кожною обробкою на огляд полів приїжджає менеджер з технічної підтримки від UKRAVIT.

 

«В сезон ми часто бачимося, якщо потрібно, і в нас додатково виникають запитання щодо стану полів, то Ігор відгукується. Така увага з боку компанії значно полегшує нам роботу», — розповідає Валентина. 

У кредит, але без ремонту і метрових рахунків 

Щодо технічного забезпечення, то в ФГ «Маруся» минулого року обновили весь парк вітчизняної техніки на іноземну. Спочатку придбали трактора John Deere на 200 к.с, а вже цього року придбали John Deere на 135 к.с. Сівалку «Червона зірка» змінили на Maschio Gaspardo і замовили посівний комплекс Lemken за 84 тис євро. Торік прямо з виставки «Агро» Ситники забрали плуг Lemken з найновішою технологією керування з кабіни. 

 

«Іноземна техніка — це значне полегшення, я зараз не їзджу по запчастини, а з вітчизняною технікою, то був щоденний процес і метрові рахунки на ремонт», — згадує Геннадій.

Щоправда, техніку господарству доводиться купувати в кредит, обігових коштів на все не вистачає. «Зазвичай кредитну угоду укладаємо на 5 років, останнього разу під 11,5% річних. Але восени після збору врожаю повертаємо відразу всі кошти», — каже Валентина. 

Фермерські роздуми і перспективи 

У Ситників багато планів і ідей на майбутнє. Серед цьогорічних — зробити аналіз ґрунту, хоч зазначають, що це не дешево. «Грошей не вистачає, але цього року зробимо обов’язково, бо маємо у ґрунті фосфору і калію багато у недоступній формі, тому потрібно вирішувати, що з цим робити і як правильно підживлювати щоб не вкладати зайвих коштів», — зазначає Геннадій. 

У найближчій перспективі фермери планують збудувати склад для зберігання зерна, адже поки доводиться користуватися послугами Прилуцького КХП. Також розмірковують, що зі зміною клімату і потреб ринку, потрібно придивлятися до інших культур, наразі думають про нут і сочевицю. 

Серед проблемних питань називають відміну спецрежиму. «Відміна ПДВ гальмує розвиток фермерських господарств. Хотілося щоб його повернули виробникам, які реально працюють на землі. Раніше кошти акумулювалися на рахунку і ми їх використовували на розвиток господарства — купували добриво, насіння, техніку», — розповідає про наболіле Валентина. 

Попри всі негаразди родина Ситників від фермерства не відмовляється, думаючи про збільшення земельного банку і входження у ФГ «Маруся» нових пайовиків. Та й відкриття ринку землі в Україні фермерів не лякає, кажуть, що готові шукати гроші, брати кредит, але купуватимуть землю. 

Тим більше, що у майбутньому передати фермерське господарство вже мають кому, підростає 7-річний онук Володя, який має інтерес до землі, тракторів і фермерства. Хлопчина з завзяттям береться до роботи і щоразу радіє появі нової техніки в господарстві. Та й не дивно, адже перше слово Вови було «трактор», тому у родині Ситників впевнені, що саме він продовжить почату дідусем і бабусею справу.