ФГ «Кукоба» обробляє у Вовчанському районі 700 га і вирощує традиційні для цього регіону культури — озиму пшеницю, озимий та ярий ячмінь, соняшник, сою. Шість років поспіль у структурі посівів був ще і льон, але Микола Кукоба розповідає, що цього року від культури відмовилися: вона, хоч і не складна у вирощуванні, але передбачає проблеми зі збутом.
«На торішній льон різко впала ціна. У нас його купувала компанія із Західної України, яка фасувала й експортувала льон до Німеччини. У 2019 році ціну на ринку льону обвалили Росія та Казахстан. У них собівартість його вирощування дешевша, ніж у нас, і український льон не витримав цінової конкуренції. Працювати у збиток, вирощуючи цю культуру, ми не можемо собі дозволити, тож сконцентрувалися на інших, більш вигідних», — розповідає Микола Кукоба.
За результатами минулого року, найвищу рентабельність показали соняшник і ячмінь. По пшениці врожайність непогану отримали, в середньому — 70 ц/г, але вона впала в ціні.
«Найстабільнішою культурою в плані ціни все ж залишається соняшник. Мали середню врожайність на рівні 30 ц/га. До того ж у нас у Вовчанському районі знаходиться МЕЗ компанії «Кернел», за рахунок цього маємо недорогу логістику», — розповідає фермер.
Рецепт від заморозків і посухи
Весняну посівну в ФГ «Кукоба» закінчили вчасно, мають хороші сходи озимої пшениці. Микола Кукоба зазначає, що травневі заморозки озимі перенесли відмінно, але через аномально низькі температури у травні соняшник і ячмінь трохи відстають у розвитку.
«Завдяки препаратам від компанії UKRAVIT нам вдалося згладити негативний вплив заморозків на рослини. Використовуємо стимулятори на всіх вирощуваних культурах», — зазначає Микола Кукоба.
Господарство не перший рік співпрацює з UKRAVIT. Фермеру імпонує серйозний і хазяйський підхід власника компанії до бізнесу та побудови партнерських відносин із сільгоспвиробниками. Також Микола Кукоба зазначає, що український виробник ЗЗР щороку оновлює перелік препаратів, випускає на ринок більш сучасні та вдосконалені ЗЗР.
«Вселяє довіру той факт, що це компанія-виробник, а не перекупник — тобто, вони несуть відповідальність за свій продукт. Тому з роками ми повністю відмовилися від препаратів іноземних виробників і по всіх культурах працюємо тільки препаратами UKRAVIT. Це дозволяє заощадити значну суму грошей, але при цьому мати ті ж ефективність і результат. Довго перераховувати всі використовувані нашим господарством препарати — адже ми застосовуємо відповідно до рекомендацій компанії всю систему захисту рослин, починаючи від мікроелементів з лінійки добрив Авангард. Спектр дуже широкий, і все, що стосується агрохімії для сільського господарства, у компанії є в наявності», — розповідає Микола Кукоба.
Насамперед — економіка та врожайність
У ФГ «Кукоба» немає штатного агронома, з усіма викликами Микола і Сергій Кукоби справляються самі. Це й не дивно, адже їх можна вважати спадковими фермерами, адже в аграрній справі брати трудяться з 1992 року, а їхній батько був першим фермером у Вовчанському районі.
Аграрії, як правило, в агрономічних питаннях діляться досвідом між собою, консультуються у місцевих агрономів. Але більшу частину знань ось уже два роки в ФГ «Кукоба» отримують від агрономічної служби UKRAVIT.
«За будь-яких складнощів або неясної ситуації в полі ми зв'язуємося з агрономом UKRAVIT і отримуємо консультацію. У них є дуже хороший консультант з усіх агрономічних питань, фахівець з Інституту ім. Юр'єва, у якого основним напрямком є озима пшениця. Завдяки його порадам ми з такими складними погодними умовами маємо дуже хороший результат на полі», — зазначає Микола Кукоба.
Що стосується вибору ЗЗР, фермер розповідає, що деякі сільгоспвиробники з його кола спілкування використовують оригінальні препарати від мультинаціональних компаній: «Вони хороші, але сільгоспвиробнику насамперед потрібно рахувати економіку. Працюючи з UKRAVIT, нам вдається економити на добривах і препаратах значні суми, але при цьому всі препарати працюють не гірше, ніж іноземні аналоги. Головне — пам'ятати, що будь-який препарат потрібно правильно вносити відповідно до рекомендацій».
Отримати вищу врожайність і вийти на максимальний прибуток
Це одне з нелегких завдань, які ставить перед собою кожен фермер. У ФГ «Кукоба» вже напрацювали ряд інструментів, які допомагають працювати ефективніше й досягати кращих результатів.
Господарство активно співпрацює з «Інститутом здоров'я рослин». Цьогоріч робили аналіз мінеральних добрив. Така послуга допомагає аграріям уникати підробок на ринку і дає можливість використовувати тільки якісний продукт. Також після збору врожаю в планах — проведення аналізу ґрунту, щоб розуміти, на чому зосередитися в наступному сезоні.
Ще один інструмент, який виручає аграрія у важкий час, — надання потрібних для посівної ресурсів у розстрочку.
«У UKRAVIT є програма з надання потрібних продуктів у розстрочку. У минулому і позаминулому роках ми безпосередньо укладали з UKRAVIT договір на термін до осіннього врожаю. Цього року в рамках програми «UKRAVIT Finance» ми через Банк Аваль оформили заявку і отримали від компанії весь необхідний товар. Тобто, банк за нас заплатив UKRAVIT потрібні кошти, а ми повернемо гроші банку під 0,01% протягом пів року. Це дуже вигідна пропозиція», — розповідає Микола Кукоба.
Як правило, фермер намагається після збору врожаю повернути кредитні кошти і в грудні закупити на майбутню посівну паливо і добрива. Щоправда, в цьому році схема підвела: необхідний обсяг палива купили в грудні за ціною 22 грн/л, а в період посівної вона опускалася до 13 грн/л.
Що стосується техніки, то в ФГ «Кукоба» її вистачає з надлишком: мають 10 тракторів, два з них — компанії Claas: ARION 430 і AXION 850, два зернових комбайни Claas (один із них — TUCANO 580 — господарство придбало в 2019 році), сівалки і всі необхідні навісні знаряддя. У держпрограмах господарство участі не бере, оскільки Микола Кукоба має тверде переконання, що бізнесу простіше домовлятися і працювати з бізнесом, аніж із державою. А ще фермер зазначає, що в нинішніх реаліях для аграріїв головне, щоб були хороші погодні умови, і щоб на ринку не було диспаритету цін. Наостанок аграрій додає, що вдячний Господу Богу за все те, що має на сьогоднішній день. Ну а всім сільгоспвиробникам бажає сприятливої погоди та високих урожаїв.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua