Клуб агроефективності: український науковець створив інноваційний вулик

15 травня 2018, 07:00 10255

«Хочу купити кілька таких ваших вуликів!» — одразу почулося із залу Всеукраїнського хакатону аграрних інновацій, коли буковинець Юрій Дронь закінчив презентацію свого проекту Український вулик «Бджільник».

Дроню дуже болить, що популяції бджіл зменшуються: «Людство залежить від бджіл і без них існувати не зможе. Ні, без меду ми якось обійдемося, а от без тих рослин, що вони запилюють, — ніяк. Тому-то й велика увага прикута до бджіл та інших запилювачів, які останніми роками катастрофічно гинуть. Вчені назвали це явище колапсом бджолиних колоній і шукають методи, як з ним боротися».  

Науковець із Чернівців розробив вулик, який дозволяє запобігти загибелі бджіл та навіть підвищити їх продуктивність.

«Сьогодні науковці з’ясували, що основними причинами загибелі бджіл є специфічний паразит кліщ Вароа, білкове голодування через впроваджену у сільському господарстві монокультуру та пестициди, — каже кандидат біологічних наук Юрій Дронь. — І всі ці негативні впливи можна повністю виключити або, принаймні, мінімізувати з допомогою нашого «Бджільника».

Розроблена технологія дозволяє контролювати чисельність кліща лише біотехнічними і органічними засобами без шкідливих для бджіл хімічних препаратів, повністю подолати наслідки білкового голодування та зменшити загрозу повної загибелі бджолосімей від пестицидів, додає він.

Окрім того, «Бджільник» створює унікальний захист бджолиного гнізда від холоду, вологи, шумів та шкідників у холодний період.

«Є спеціальна система видалення надлишкової вологи з вулика при збереженні практично всієї теплової енергії в зоні бджолиного клубу. Забезпечено також унікально комфортні умови для весняного розвитку бджолосімей і їх захист від різких коливань погоди через глобальні зміни. Все це сприяє підтриманню сталого імунітету бджолосімей і їх здатності протистояти хворобам. Як наслідок, бджоли у «Бджільнику» здоровіші та продуктивніші. Вони збирають у 3,2-3,5 рази більше меду, ніж у звичайних вуликах», — констатує Юрій Дронь. 

З іншого боку, «Бджільник» дуже зручний для пасічників, оскільки для доступу до розподільного гнізда немає потреби знімати важкі медові корпуси. Розроблена унікальна система протиройових заходів, що суттєво спрощує обслуговування бджіл у теплий період.

Цікаво, що «Бджільник» дешевший у виготовленні, потребує менше сировини, ніж існуючі аналоги. Він стійкіший як на стаціонарі, так і при кочівлях, і може виготовлятися з будь-якими низькоширокими рамками, тобто пасічники при цьому без проблем можуть використовувати все наявне у них обладнання.

«Бджільник» вирізняється екологічністю, безпечністю та відповідає всім чинним вимогам галузі.

Юрій Дронь вже запатентував свій винахід в Україні і шукає зацікавлених партнерів для патентування у інших країнах світу. Крім того, потрібні інвестиції для запуску серійного виробництва сучасних вуликів власне в Україні.

А почалось все, за словами автора, з дитячого захоплення дивовижним світом бджіл, яке поступово переросло у хобі, а тепер набуває світових масштабів.