Разом із двома дітьми — сином та дочкою — дуже полюбляють молочні продукти. Та головне — постійно хочуть робити щось нове і не бути схожими на інших. Напередодні свята Покрови відкрили інноваційну ферму у своєму селі Олексіївка Голопристанського району.
Без ручної праці
Зіновські відразу вловили суть: хочеш кращу ціну для свого молока, треба працювати над його якістю. З 2011 року вступили до місцевого сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Могучий», який допомагав збирати та охолоджувати продукцію у спеціальних приймальних пунктах. Завдяки цьому потрапили у поле зору великого переробника — заводу «Данон Дніпро» у Херсоні, котрий допоміг взяти участь у спеціальному проекті зі створення сімейних ферм.
Навіть семирічна дочка Зіновських вміє вручну сама доїти корівок, цьому її навчила бабуся. Але молоді батьки усвідомлювали, що тягати важкі бідони з молоком і кошики з гноєм — то несучасно і неперспективно. Тому тепер їхня новітня ферма обладнана молокопроводом з автоматичним миттям, механічною системою видалення гною.
Правильно знайти партнерів
Гостям на фермі раді, але за тваринами просять спостерігати тільки ззовні. «Важливо не сполохати, не зіпсувати настрій корівкам», — пояснює господиня Наталя. У приміщенні на 20 корів фермери створили оптимально зручні умови: освітлення, мікроклімат завдяки професійному вентилятору. Є автоматичні поїлки, кормові столи. Взимку підтримувати потрібну температуру допомагатиме бойлер, існує система підігріву води.
Усі ці розкоші Зіновські придбали завдяки участі у проекті USAID/Партнерство заради інновацій «Розвиток сімейних ферм, об’єднаних у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи». Усвідомлювали, що завдяки таким придбанням поступово збільшують додану вартість своєї продукції. Спеціальні консультації та фінансову допомогу отримали і від компанії «Данон», яка тепер гарантовано закуповує продукцію таких членів кооперативу, як Зіновські.
Обов’язковою умовою участі у проекті є вкладання коштів не тільки грантодавців та спонсорів, але й самих фермерів, котрі фінансують половину вартості придбань. «Нам допомагала грішми уся родина, — зізнаються Зіновські, — брати, сестри». Батьки передали 50 соток своєї землі у спадщину для нової фермерської садиби. Тато-будівельник разом із Сергієм закладав фундамент корівника, разом зводили стіни, огорожу.
Наталя дуже пишається, що чоловік власноруч встановив транспортер, було важко, але подужав. Доки ми розмовляємо, Сергій буквально за 5-7 хвилин вичищає корівник. Діти в цьому теж можуть легко допомагати. Тварини слухняно підіймаються, зачувши легкий гуркіт обладнання, відчувається, що для них усе це вже досить звична процедура.
Економія часу і гарантована якість
Подружжя розповідає, що у них тепер на обслуговування корів витрачається мінімум часу: півгодини на ранішні процедури, півгодини в обід і півтори години — на процес вечірнього доїння та прибирання.
Не дивно, що Зіновські не полишають й інших своїх робіт: Наталя, менеджер за освітою, працює у місцевому господарстві, а Сергій, автослюсар, — водієм. Говорять, що у наш кризовий час завжди треба мати додатковий заробіток, тому й надалі не планують зосереджуватись виключно на одній діяльності.
Вхід на їхню молочну ферму викладений гарною плиткою з візерунками. Приміщення геть не схоже на традиційний корівник, його аж ніяк не назвеш сараєм, так тут все по-сучасному світло і чисто.
Зараз на сімейній фермі утримують 20 корів червоної молочної породи з 65-відсотковою голштенізацією. Поки що тільки 7 з них — дійні. Щодоби ферма здає в середньому 100 літрів високоякісного молока (жирність 4,2, білок — 3,2, щільність — 28,8-29) для переробки на заводі «Данон», звідки приїздять спеціалізовані автомобілі.
Ціна на продукт коливається залежно від сезону, але нею господарі дуже задоволені. На виручені за молоко кошти найближчим часом обладнають додаткове приміщення для телятника. Адже на весну очікують масове отелення. Планують вийти на оптимальну потужність своєї ферми.
Навіть власна лабораторія
Особлива гордість молодих фермерів — професійна лабораторія контролю якості сировини. Охоче показують новий аналізатор «Екомілк», завдяки якому перевіряють молоко на жир, білок, щільність. «Ми перші, хто в умовах сімейної ферми досліджує молоко на рівень соматичних клітин, — запевняє Наталя. — Проводимо тести на антибіотики, намагаємось не допустити маститу. Закупили обладнання, щоби консервувати і таким чином убезпечувати вим’я від потрапляння шкідливих мікроорганізмів. Мусимо постійно мати точну інформацію, щоби в разі чого миттєво зреагувати на можливі хвороби».
Слідкувати за станом худоби, її здоров’ям постійно допомагає місцевий ветеринар. Він же контролює штучне запліднення.
Якісні корми для своїх корівок подружжя намагається купувати у перевірених постачальників. Про взаємовигідні ціни домовилися з партнером — місцевим фермером, трохи люцерни вирощують самі, як орендну платню за батьківські паї отримують зерно на дерть.
Не фермою єдиною
Зіновські не збираються зупинятися лише на виробництві молока. У них в голові вже задуми і розрахунки на кілька інших проектів.
Наприклад, тут же, у себе на садибі обладнали клас для тренінгів, де будуть ділитися досвідом з такими самими фермерами, як і самі. Знайомі з багатьма фаховими консультантами, тож будуть стежити за новими прогресивними технологіями разом. Менеджерські таланти організатора у цьому напрямку демонструє Наталія.
А от Сергій задумав впроваджувати проект з використання альтернативних джерел енергії — збирається встановлювати сонячні батареї. Крім того, розглядає кілька способів переробки гною: чи обладнає біогазові установку, чи перероблятиме гноївку за допомогою спеціальних черв’яків. Поки що вивчає альтернативи. Говорить, просто продавати відходи ферми на добрива — нецікаво, марудно, тож варто подумати над вигіднішим застосуванням. Вивчає досвід, рахує.
І туристів запросять
У Наталі по-особливому світяться очі, коли ділиться із нами своїм хобі. Господиня останніми роками захопилася виготовленням сирів, якими любить ласувати уся родина. Гурманські експерименти потребують багато часу, тож навіть найняли ще додатково для підстраховки жіночку-доярку на ферму. Натомість ґаздиня випробовує новітні рецепти сирів на основі молока від своїх корів. Ось і зараз частує нас розкладеними на величезних тацях фетою, халумі, сирами з м’ятою, перцем, часником, горіхами, настояними на бальзамічному оцті, на власному вині.
Такою ексклюзивною продукцією Зіновські збираються пригощати гостей, адже вже запланували розвивати на базі своєї садиби зелений туризм. Охайний двір із пишною галявиною в квітах у них вже є. «Тут можна розміщувати намети, — говорять. — Чули, є вже чимало охочих випробувати сільське життя, може, навіть допомогти доглядати за тваринами. Ми раді надавати й цю послугу. У нас же симпатичні корови, охайні сучасні приміщення. Містянам буде приємно подивитися і показати дітям, звідки береться молочко для їхніх йогуртів».
«У цієї фермерської сім’ї є бажання перетворити свою діяльність на новітній бізнес, — говорить директор з виробництва заводу «Данон Дніпро» Михайло Юзва. — Вони сприймають щоденну працю не як зусилля, а як постійний розвиток». А голова кооперативу «Могучий» Світлана Кудако додає: «Такі фермери показують, як виробляти кращі продукти високої якості і створювати робочі місця саме в Україні, замість того щоби втікати кудись в чужі краї, за кордон».
Ірина Садова, AgroPortal.ua