Клуб агроефективності: як досягають успіху в здоровій конкуренції

23 травня 2019, 06:30 4268

Цього року в компанії «Успіх» запровадили нову систему організації роботи: 23 тис. га розподілено між 6 кластерами, які діють як окремі підприємства, мають кожен свій бюджет, самостійно формують схеми виробництва та підбирають технології для вирощування зернових і технічних культур. При цьому всі виробничі підрозділи працюють на спільний результат — бюджет формується наперед, і за рік компанія вже реально може оцінити рівень прибутковості.

ТОВ «Віскар Агро» є одним із підрозділів компанії «Успіх» і має в обробітку 3 тис. га землі на Київщині. Основними культурами для цього господарства є кукурудза, соняшник, озимі пшениця і ріпак, соя, горох.

«Найбільше в структурі посівів маємо кукурудзи — це для нас основна культура. 25% наших площ займає озима пшениця, а основними попередниками цієї культури є горох, який висіваємо в межах 5%, ріпак — 10%, а також соняшник. Цього року вдалося посіяти все вчасно — єдине, що через дощі дещо затягнули посів сої, якої заплановано понад 200 га», — розповідає керівник господарства Василь Барановський.

Ефективний захист основних культур

Поки в полі є волога, для агрономів гаряча пора: вони намагаються приділити максимум уваги озимій пшениці.

«Зараз головне встигнути провести заплановані обробки основних масивів, адже на два господарства, тобто на 6 тис. га землі, маємо в розпорядженні один обприскувач. Переймаємось, щоб погодні умови дали зробити все вчасно. Тому намагаємося використати ті години, які є, з максимальною ефективністю», — зазначає Василь Барановський.

За 5-6 годин обприскувач John Deere обробляє понад 120 га пшениці; з розрахунку заправки кожні 20 га потрібно зробити 6 заправок по 30 хвилин кожна.

За один прохід вносяться мікродобрива Авангард Мідь (по пшениці це вже друге внесення), карбамід, фунгіцид із системними властивостями, який має у складі три діючі речовини, що цілком виключає виникнення резистентності. В бакову суміш також входить інсектицид АЦ Люкс, який за рахунок діючої речовини ацетаміприду викликає у комах надмірне збудження нервових клітин, що призводить до паралічу та загибелі шкідника. А щоб прибрати з поля соняшник, який був попередником, застосовують гербіцид Вейрон. Серед переваг цього препарату — високоефективна дія на основні види бур’янів, контроль видів падалиці соняшнику, надзвичайно широке «технологічне вікно» застосування і хороша сумісність з іншими пестицидами та агрохімікатами в посівах зернових культур.

Джерело фото: AgroPortal.ua

«Не перший рік працюємо Вейроном, тому впевнені, що він спрацює ефективно. І коли пшениця почне підсихати, соняшник не піде в ріст. Взагалі ми використовуємо препарати вітчизняного виробника UKRAVIT вже третій рік. Випробовували то один препарат, то інший. Торік, наприклад, застосовували 6 препаратів, у тому числі й новинки. Можу сказати, що отримали гарне співвідношення ціна — якість, тому цьогоріч значно розширили перелік препаратів», — розповідає керівник господарства.

До речі, саме у ТОВ «Віскар Агро» почали першими з усіх підрозділів агрокомпанії «Успіх» використовувати ЗЗР і добрива виробництва UKRAVIT. А в цьому сезоні майже на всіх посівах кукурудзи застосовують систему захисту від українського виробника. Лише ґрунтового гербіциду Тізер від однорічних злакових і дводольних видів бур’янів під кукурудзу було закуплено 2700 літрів.

В господарстві саме завершили обробку посівів Тізером, і Василь Барановський відзначає, що цей препарат знімає проблему забур’яненості на початкових етапах росту і розвитку культури й забезпечує високу ефективність дії впродовж тривалого часу — до 12 тижнів. Єдина важлива умова внесення — у вологий ґрунт: тобто, потрібні опади або зрошення протягом 7-10 днів після обприскування, що посилить проникнення гербіциду в зону проростання насіння бур’янів і дозволить препарату проявити високу ефективність дії.

Через певний час кукурудза ще раз буде оброблена страховим гербіцидом Міладар Дуо, а 150-200 га, де заплановано наступного року сіяти горох, — сумішшю Міладар + Агент.

 Система захисту та підживлення кукурудзи

В компанії дійшли висновку, що не варто переплачувати за оригінальні препарати, якщо можна купити ЗЗР українського виробництва і мати той самий результат. До того ж, варто підтримати вітчизняного виробника, який сплачує податки на місці та розвиває Україну.

За словами регіонального представника UKRAVIT Юрія Буркута, у компанії є низка препаратів, які «Успіх» бере на всі кластери, оскільки вони вже встигли їх випробувати і знають, як ті працюють у складних умовах. А цього року, окрім вже знаних, взяли на випробування й деякі інші препарати.

«Коли працюєш на ринку, важливо переконувати сільгоспвиробників не лише словами, але й можливістю самим випробувати дієвість препаратів», — впевнений Юрій Буркут.

Формула економії на ЗЗР

Василь Барановський розповідає, що по пшениці ще заплановані краєві обробки препаратами UKRAVIT: у період молочної стиглості — Хлорпірівіт-Агро з розрахунку внесення 1 л/га, по колосу — Антиколорад Макс та високоефективним післясходовим гербіцидом системної дії, який є альтернативою ґрунтовим гербіцидам, Голд Стар.

«Вартість оригінального препарату на основі ДР трибенурон-метил — близько 280 $/кг, а Голд Стар від UKRAVIT — 40 $/кг. Ми цей препарат вносили в баковій суміші з Агентом, який коштує 7 $/кг, та додавали ще один оригінальний препарат. Але вже за другим внесенням прийняли рішення замінити оригінальний препарат на засіб від українського виробника — Вейрон. Ми бачимо ефективність ЗЗР виробництва UKRAVIT: якщо все правильно внесено, в потрібну фазу розвитку рослини, вони дають відмінні результати. З власного досвіду можу сказати, що оригінальні препарати спрацьовують не завжди, тому що в сільському господарстві важлива не лише діюча речовина, але й період внесення, точне дотримання рекомендацій, відповідальність агрономів, тракториста і не в останню чергу — погодні умови», — розповідає Василь Барановський.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

Восени ТОВ «Віскар Агро» на все насіння озимої пшениці застосували протруйники від UKRAVIT; насіння ріпаку брали вже оброблене, але стримували ріст фунгіцидом Унікаль. Далі на 250 га ріпаку в цьому році повністю використовують схему захисту UKRAVIT: Дезарал Екстра, Димевіт, Унікаль, Хлорпірівіт-Агро, Капітал, АЦ Люкс, Тандем.

 Система захисту та підживлення ріпака ярого та озимого

Окрему увагу в господарстві звертають на толерантність препаратів до корисних видів комах.

«Фаза цвітіння ріпаку дуже проблемна для аграріїв, і через невміле використання препаратів часто-густо виникають проблеми. Однак АЦ Люкс безпечний для бджіл. Та навіть незважаючи на це, в період активного льоту бджіл, його потрібно вносити у вечірній час», — пояснює Юрій Буркут.

Система захисту гороху в господарстві теж на 90% складається з препаратів UKRAVIT: протруйник Рекорд, мікродобрива Авангард Старт, Фас, Квін Стар Макс, Антиколорад Макс, Хлорпірівіт-Агро.

 Система захисту та підживлення гороху

З усіх препаратів, які підприємство використовує в системі захисту вирощуваних культур (а їх у переліку десь близько 30), лише 5 оригінальних, решта — засоби від UKRAVIT. За словами Василя Барановського, таким чином вдається скоротити витрати на ЗЗР мінімум на 20%, при цьому маючи гарний результат і ефективний захист.

Отримати максимум з мінімуму

Цього року «Віскар Агро» вперше випробовує на своїх полях мікродобрива Авангард виробництва UKRAVIT. Враженнями Василь Барановський обіцяє поділитися наприкінці сезону. Та одразу зазначає, що у виробництві підприємство не використовує суперінтенсивну технологію вирощування, а вдається до економічно виправданої.

«Ми не вносимо такої кількості добрив, як зазначається в підручниках. Знаємо, що можна дати все, як того вимагає повна технологія, але це аж ніяк не гарантує вищу врожайність. А затрати при цьому суттєві. Ми не засипаємо землю добривами, які рослина не встигне спожити. Адже на цей процес великий вплив має погодний фактор. Інша справа — землі на поливі, тоді це було б виправдано і працювало на результат», — ділиться досвідом він.

У ТОВ «Віскар Агро» азотні добрива вносять 80% від потреби під всі культури, окрім сої та гороху. При цьому по врожайності торік кукурудза показала в сухій масі 111 ц/га, пшениця в заліку — 65 ц/га, соняшник — 36 ц/га, ріпак — 38 ц/га, горох — 36 ц/га.

Василь Барановський додає, що стосовно пшениці в господарстві не орієнтуються на класність зерна, головне тут — обсяги. Пояснює, що, по-перше, в даних умовах неможливо отримати ІІ клас пшениці, а по-друге, різниця в ціні за класність незначна, в межах 50-100 грн, тому немає сенсу вкладатись у технології заради отримання зерна вищого класу.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

А от користуватися новітніми технологіями та новими сервісами в господарстві практикується. По деяким питанням і дослідженням «Віскар Агро» звертається до «Інституту здоров’я рослин». З останнього — замовляли дослідження органічних і мінеральних добрив, КАС, аміачної води. І, як виявилось, недаремно: КАС за діючою речовиною мала показник 25, а не 32, як повинно бути.

«Створення «Інституту здоров’я рослин» — показник того, що компанія UKRAVIT розвивається не лише в напрямку збільшення обсягів виробництва, а й залучає новітні технології, що дає змогу надавати сільгосппідприємствам додаткові якісні й потрібні у агровиробництві послуги», — вважає Василь Барановський.

Переваги: правильно налаштована робота

Юрій Буркут відзначає, що працювати з компанією «Успіх» приємно і просто, адже агрономи всіх підрозділів використовують у роботі планшетну систему обліку «Агрономіст». Плюс, тут добре налаштована комунікація з центральним офісом.

Василь Барановський додає, що в телефонному режимі вирішується дійсно мало виробничих питань, здебільшого — все в додатках.

«Щодня пишемо, які роботи заплановані на завтра, і що для цього потрібно з техніки, адже її розподіляє головний інженер. Як на мене, то, звичайно, зручніше і ефективніше мати свою техніку на кластер, адже важливо зробити всі агрономічні операції вчасно. Та поки користуємося централізовано технікою компанії. Маємо 5 зернозбиральних комбайнів New Holland, якими обмолочуємо пшеницю, соняшник, сою і кукурудзу. За день однією машиною можемо зібрати врожай з 60-80 га. В сезон техніка працює цілодобово, у дві зміни. Щоправда, на збір ріпаку наймаємо комбайни. Також маємо потужні трактори — CASE, New Holland, John Deere. Обприскувачі орендуємо. І тут питання не лише в тому, що техніка потребує значних інвестицій, але й у відсутності працівників. Навіть якщо маєш техніку, знайти людей дуже непросто. І це сьогодні є великою проблемою», — пояснює Василь Барановський.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

P.S. І поки на полях ТОВ «Віскар Агро» проводиться захист культур, Василь Барановський вже активно розробляє структуру посівів на наступний маркетинговий рік, вибирає насіння, ЗЗР і добрива. Адже вже у серпні почнуться тендери по озимому ріпаку.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua