Клуб агроефективності: виміряв щільність ґрунту — зекономив на обробітках і оптимально спланував сівозміну

05 вересня 2017, 07:00 7039

Сергій Скок із компанії SkokAgro знає, як економити, правильно вимірюючи щільність ґрунту на полях.

Його команда створила простий і надійний прилад — щільномір, обладнаний GPS-навігатором. Легко занурюєте металевий штир на глибину 60 см у ґрунт і на невеликому прямокутнику з екраном вже за кілька секунд отримуєте показники щільності.

Сергій наводить приклади роботи свого дітища: «Вийшли на поле у господарстві в Крижополі. Трактор саме мав працювати на глибині 30 см. Але прилад визначив, що плужна підошва там на 40 см. Агроном одразу скомандував зупинити техніку, щоби дарма не палити солярку. В іншому місці виявили ущільнення на обсівах на глибині 10 см,  а по центру воно було тільки на кількох «блюдцях». Скорегували обробіток, кірку зривали тільки на обсівах — теж отримали очевидні заощаджені кошти».

На полях холдингу на Черкащині виміряти щільність і проконсультувати щодо доцільності посіву соняшнику попросила одна із насіннєвих компаній. На пагорбах прилад показав надсильне ущільнення на 20 см. Ділянка потребувала обов’язкового рихлення, але вже наближалася зима, тож не було ані вільної техніки, ані бюджетів на додаткову операцію. Від посіву соняшнику категорично відмовилися, уникнувши прямих ризиків.

Показники приладу господарство має можливість збирати та аналізувати, формуючи свої бази даних, створювати карти кожного поля. Прив’язка до точки виміру допомагає також керівникам контролювати дії агрономів, на яких покладено відповідальність за ретельність виміру: завжди видно, хто саме, де і як заміряв щільність, куди пересувався — уся логістика як на долоні.

Автори приладу радять вимірювати показники щільності після збирання врожаю, а навесні робити контрольні заміри перед посівом. Один прилад оптимально обслуговує до 5 тис. га, хоча вправний агроном, каже Скок, охопить і 10 тис. га. «Маємо партнера, у якого  землі розташовані по  різні боки Дніпра, то користується двома приладами для зручності», — уточнює Сергій.

Застосування приладу дуже економить час  і дозволяє приймати швидкі рішення. Одночасні  заміри на різних полях одразу  зберігаються, фіксуються на карті. Такі дані зберігаються в одному місці, а не в друкованому вигляді у різних кабінетах.

Господарства визнають, що без вчасного реагування на переущільнення можуть втрачати до 20-30% прогнозованого врожаю.

До речі, заряджати щільномір від Skok Agro дуже легко навіть у польових умовах — наприклад, від автомобільного акумулятора. Це автори нової моделі вважають однією із  переваг використання агрономами.

«Існує американський аналог вимірювача щільності, звісно, набагато дорожчий, — розповідає Сергій Скок, — але він просто дає показник щільності. Дивно, але чомусь досі ніхто не здогадався поставити на нього GPS-трекер, зробити можливою передачу даних. Ми багато поїздили полями, послухали, які функції потрібні практикам, і втілюємо їх побажання. Тепер маємо багато замовлень, дякуємо партнерам, які в нас повірили».

Сергій Скок із дитинства мріяв про робототехніку, автоматизовані пристрої. Але спочатку довелося працювати над програмним забезпеченням. Потрапив у середовище перших українських стартаперів. Разом вчилися проектувати, зібрали команду інженерів. Спробували свої можливості на створенні вітроелектростанцій, робили прилади для АТО. На замовлення великих агрогосподарств створили датчики вимірювання швидкості вітру, які дозволяють в онлайн-режимі моніторити швидкість вітру на самохідних обприскувачах.

Програмісти та конструктори молодої команди тепер працюють, зокрема, ще й над  розробкою переносного вологоміра. Клієнти також дають запит на метеостанції.