В обробітку у «Згоди» — майже тисяча гектарів землі. Андрій Кисіль каже, що ген господарювання на землі перейняв від діда, той був головою колгоспу у рідному селі. Сам Андрій отримав освіту аграрного інженера, але перші гроші заробив на іншому бізнесі. Та серце боліло, коли бачив, що земля у селі простоює, не обробляється. Вклався спочатку у перші 30 га, потім у 100, 200. Поступово доріс до тисячі.
Головне, каже, мати оптимальний парк потрібної техніки. Тільки комбайнів тримає три. «Мій особистий досвід спроб та експериментів довів, що у господарстві класично мають бути: трактор John Deere, комбайн Claas, сівалка Vaderstad, плуг Lemken і обприскувач Berthoud. Вважаю, це оптимальна комбінація», — радить фермер.
На початку він пробував обійтися орендованою технікою. Упевнений: це дуже невигідно, тому що партнери часто не виконують своїх зобов«язань, через це неможливо вчасно провести всі роботи, тож отримуєш серйозні збитки.
«В Україні взагалі проблема із забезпеченістю технікою, — говорить Андрій Кисіль. — Подивіться, досі є господарства, які ще от наприкінці жовтня не завершили збирання. Раніше я був упевнений, що на мою сою достатньо трьох комбайнів, але все одно закінчив роботи пізніше, ніж планував».
Особливо журився господар цього сезону через те, що бракувало машин для вчасного транспортування зерна з поля. Урожай отримали гарний, але комбайнам довелося простоювати, бо транспортники не забезпечили виконання договору і не прислали належні КамАЗи.
Обираючи культури, пробували і ріпак, і кукурудзу, але поступово відмовилися від них та остаточно зупинилися на пшениці й сої, які найкраще доповнюють одна одну у сівозміні, переконує Кисіль.
«Пшениця дуже радує. Врожаї ростуть, — ділиться керівник «Згоди». — Цього року найбільше заробив на пшениці, яка дала по 9 тонн з гектара. Використовую насіння німецької селекції і відповідну максимально інтенсивну технологію. Інвестиції сповна окуповуються».
Якщо на сої фермер раніше брався і за ГМО, то з наступного року точно відмовляється: «ГМО стало невигідно економічно. Урожайність не-ГМ сої маємо 3,5 т/га, в той час коли ГМО — 2,7 т/га. Ціна ГМО — до 10 800, а не-ГМО — 11 200-11 400 грн/т. Різниця говорить сама за себе. Відчуваємо, що не-ГМ соєю серйозно зацікавлена Європа. Рішення прийняли».