Клуб агроефективності: бренд як запорука якості

12 червня 2018, 07:09 5709

Господарство ППА «Вільхівці» (Івано-Франківська область) дуже різнопланове, але водночас згуртоване. Для кращої сівозміни вирощують великий спектр сільгоспкультур: озимі ріпак та пшеницю, озимий і ярий ячмінь, кукурудзу, цього року вперше посіяли 90 га гороху, а також спробували пивоварний ярий ячмінь.

Диверсифікація та робота на випередження

«Наше господарство знаходиться у зоні, яка сприятлива для вирощування більшості культур, хоча цей рік не є показовим, адже до 16 травня у нас не було дощу, і, звичайно, це вплинуло на розвиток рослин, — коментує власник ППА «Вільхівці» Іван Приймак. — Зараз ми спостерігаємо, що озимі пшениця і ріпак ідуть на випередження — 10 днів. У господарстві є два агрономи, але у гарячу пору додатково залучаємо близько 5-ти людей, щоб не пропустити важливі моменти. Можна сказати, працюємо на випередження».

Власник ППА «Вільхівці» Іван Приймак
Власник ППА «Вільхівці» Іван Приймак
Джерело фото: AgroPortal.ua

Іван Приймак розповідає, що господарство займається ще й тваринництвом: свині та вівці, але це більше для себе, оскільки мають дві їдальні для працівників. «Зараз не є проблемою побудувати невеликий пташник чи свинокомплекс. А от для утримання ВРХ потрібні значні капіталовкладення, а головне — потрібна земля у приватній власності, оскільки ризики будуть необґрунтованими», — ділиться господар.  

Орендна плата за пай в ППА «Вільхівці» станом на 2018 рік буде складати 6% на гектар, тоді як оцінка землі становить 65-70 тис. грн (3900-4200 грн/га). «Я за продаж землі, і буду боротися за кожен гектар. Це мій обов’язок перед працівниками та жителями сіл», — коментує Іван Васильович.  

Ще одним напрямком, і, мабуть, найважливішим, є елеватор потужністю 85 тис. т зерна одночасного зберігання. Працюють з Івано-Франківською, Тернопільською, Чернівецькою, Львівською областями.

Василь Приймак, старший син Івана Васильовича, розповідає, що обладнання німецьке і повністю автоматизоване, потрібна лише одна людина, яка буде управляти всім комплексом: «Ми приймаємо близько 4 тис. т зерна за добу, що становить 135 машин. Звичайно, для такого обороту потрібний якісний під’їзд».

Потрійна економія з John Deere

Першим комбайном у господарстві був John Deere 9500. Хоча йому вже 22 роки, інженер господарства впевнений, що він іще стане в нагоді. Наступним також був «зелений», який придбали уже новим у 2008 році. А основне поповнення відбулося уже цьогоріч: три зернозбиральних роторних комбайни серії S780, до комплектації яких входять жниварки HydroFlex, кукурудзяна Geringhoff і ріпаковий стіл.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Арсенал підприємства доповнюють також зернова сівалка 1890 з баком 1910, дві просапних сівалки 1745 (8-рядна) і 1780 (16-рядна), сім тракторів, два з яких придбали у цьому році, — модель 6195.

«Техніка John Deere якісна, і головною перевагою є те, що вона довго може працювати і не потребувати додаткового сервісу. Звичайно, всебічну допомогу надають сервісні менеджери компанії «Агросем», які за потреби протягом години приїжджають до нас, — ділиться головний інженер ППА «Вільхівці» Тарас Карач. — Так легше в обслуговуванні, коли вся техніка одного бренду».

Головний інженер ППА «Вільхівці» Тарас Карач
Головний інженер ППА «Вільхівці» Тарас Карач
Джерело фото: AgroPortal.ua

Заступник директора по рослинництву Роман Приймак говорить, що їздити на обприскувачі дуже легко, а для того, щоб обслуговувати цю техніку, потрібно бути фахівцем».

Ще 5 років тому господарство на такий самий земельний банк як зараз — 3,5 тис. га — мало близько 20 тракторів, які часто ламалися, і втрачався час. «Тепер 7 тракторів виконують ту ж роботу, забезпечуючи високу ефективність: розкидування мінеральних добрив, обприскування культур, оранка. Виходить потрійна економія», — коментує Роман Приймак.

Сімейний підряд

«Зі мною працюють сини, а дружина — на іншій роботі, так легше вдома (посміхається)», — розповідає Іван Васильович.  

Старший — Василь Приймак, уже півроку як директор ППА «Вільхівці», до цього 9 років був заступником директора, почав працювати одразу після закінчення університету.

«Звичайно, мені хотілося одягти гарний костюм і жити у великому місті, але ніхто на посаду прокурора мене зразу не брав. А тут (у господарстві) ніхто крім мене не виконає роботу з тією якістю, з якою хочеться. З кожним роком стає цікавіше працювати. Спочатку було важко, без дорогих машин і німецьких комплексів, навіть доріг нормальних не було», — розповідає Василь.

Менший — Роман — пліч-о-пліч з агрономом займаються всіма полями: слідкують за посівами, виявляють всі хвороби. Працює на господарстві уже 5 років. «Маю дві освіти — юридичну і економічну, зараз вивчаю агрономію з книжок, всю зиму проводимо на семінарах, а головне — практика, — розповідає Роман. — Найбільше мені подобається займатися озимою пшеницею, бо вона дуже вибаглива і потребує майже щоденного догляду».

Заступник директора по рослинництву Роман Прийма
Заступник директора по рослинництву Роман Приймак
Джерело фото: AgroPortal.ua

Насіння та ЗЗР в ППА «Вільхівці» останні 10 років застосовують лише світових брендів: Syngenta, Bayer, DuPont Pioneer. Говорять, що краще витратити кошти на якісну продукцію, але тоді отримуєш відповідний урожай.   

Боротьба за якісні кадри

Власник господарства Іван Приймак після армії 6 років пропрацював у місцевому ПТУ №31 в м. Городенка. А сьогодні студенти приходять як на екскурсію в господарство. Також щороку близько 50-ти чоловік проходять практику.

«Ми на них чекаємо, хочемо, щоб прийшли люди, які мають знання, від цього залежить і успіх мого господарства, — коментує Іван Приймак. — Я сам навчатися не перестаю, і до сьогодні щодня заглядаю в книжки, журнали, Інтернет. Без знань уже нікуди. А на майбутнє плани в мене великі, як у кожної амбітної людини».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Комбайнери як на підбір, на роботу не жаліються, навпаки — гордяться. «Їхати в Польщу на полуницю точно не потрібно, в сезон за місяць можу заробити більше $1000, — говорить комбайнер Ігор. — Нічого складного в управлінні немає, раптом що — сервісна служба допомагає».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Звичайно, перед виходом у поле і роботою на нових комбайнах представники «Агросем» проводять для комбайнерів як теоретичний, так і практичний інструктаж.