Клуб агроефективності: 5 факторів успішності одного господарства

10 жовтня 2019, 06:46 4825

Вже зібрано урожай майже всіх культур, окрім хіба що кукурудзи, посіяно озимі, і ось би час аграрію відпочити, але вже необхідно планувати посівні площі та бюджет на наступний сезон. Продавати зерно цього урожаю сільгоспвиробники не поспішають, адже ціни на всі зернові «просіли», тому важко з точністю сказати, який прибуток буде і скільки можна запланувати на виробничі витрати, а скільки — вкласти в розвиток.

Родинна справа

Сільгосппідприємство ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» на Тернопільщині по-своєму особливе. Господарство свого часу започаткував Володимир Іванишин, але повністю віддатися сільгоспвиробництву йому не вдалося: покликали на державні посади. Був і головою Борщівської райдержадміністрації, головою правління НАК «Украгролізинг», очолював один із департаментів Мінагропроду, був заступником міністра промислової політики України, генеральним директором Аграрного фонду, радником віце-прем'єр-міністра України і сьогодні займає посаду ректора Подільського державного аграрно-технічного університету. Але така успішна кар’єра аж ніяк не змусила Володимира Іванишина забути про своє аграрне дітище. Свої справи на підприємстві він передав дружині Галині та рідному брату Степану, а зараз до справи вже долучилися й діти родин Іванишин.

Володимир Іванишин Джерело фото: AgroPortal.ua
Володимир Іванишин
Джерело фото: AgroPortal.ua

Щоправда, Володимир Васильович незмінно на вихідних приїздить на виробництво, тож головні рішення на підприємстві все-таки лишаються за ним.

Вміння диверсифікувати ризики

В сільгосппідприємстві ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» розповідають, що багато років мають сталу сівозміну і радикальних змін не впроваджують, сіючи щороку ті самі культури, щоб диверсифікувати ризики.

Цього року на 4 тис. га вирощували 1208 га пшениці озимої, 675 га ріпаку озимого, 640 га кукурудзи, 632 га соняшнику, 455 га сої, 200 га ячменю, а решта — під багаторічними травами, бо мають тваринництво і 150 голів коней.

«Цей рік був непростим за погодними умовами. Коли наливалася пшениця, на Тернопільщині падали дощі, і вона добре не сформувала масу 1000 насінин. Цьогоріч середня врожайність по пшениці в нас була 6,0 т/га, а торік мали 10,0 т/га. Ріпак зібрали із середнім показником 3,0 т/га», — розповідає головний агроном господарства Олександр Іванишин.

Олександр Іванишин Джерело фото: AgroPortal.ua
Олександр Іванишин
Джерело фото: AgroPortal.ua

Він керує агрономічним напрямом підприємства вже 7 років, прийшов сюди на практику, ще будучи студентом, так і продовжує працювати. Паралельно закінчує аспірантуру в Подільському державному аграрно-технічному університеті. Олександр каже, що з його групи, де навчалися 25 майбутніх агрономів, за спеціальністю працює лише він. Й надалі продовжує вдосконалювати свої агрономічні знання і навички, відвідуючи навчальні семінари, аби не пропустити чогось нового в технологіях чи препаратах.

Особливий підхід до підбору культур

В ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» можуть похвалитися цікавим підходом до вирощування гречки. Її тут сіють після збору ріпаку озимого, по суті збираючи за сезон з однієї площі два врожаї різних культур.

«Гречку сіємо після ріпаку, маємо цього року 60 га, але це швидше для сівозміни, аніж заради прибутку, оскільки ціна на гречку занизька. До того ж, поки навчаюсь в аспірантурі, маю змогу закладати дослідні посіви. Цього року посіяли три нових сорти гречки — Камінчанка, Володар і Єлена. В кінці жовтня будемо проводити десикацію і збирати врожай», — розповідає Олександр Іванишин.

За його словами, до вирощування кукурудзи господарство повернулося лише з минулого року — до цього великі площі відводили під горох, який напряму продавали до Індії.

«Коли ціна на горох була 12 тис. грн/т, ми сіяли його на 1,5 тис. га, але коли вона знизилася до 5 тис. грн/т, вирощувати цю культуру стало невигідно, і ми замінили її на кукурудзу. Хоча цього року ціни знизилися фактично на всі культури, наприклад, кукурудза наразі коштує 4200 грн/т і дорожчати в найближчий період не буде. Коли ж піде масовий збір, то очікувано, що ціна ще більше знизиться», — пояснює Олександр Іванишин.

Мали й невдалу спробу вирощування нуту, розповідає він. Одного року посіяли 50 га, але не знали технології вирощування, систем захисту, тому мали велику проблему з хворобами та шкідниками. Вирішили відійти від цієї культури і зайвий раз не експериментувати.

А от результатами вирощування кондитерського соняшнику задоволені й мають у планах не просто вирощувати, але й виробляти продукт із доданою вартістю.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Надійний захист — впевненість у врожаї

На всіх посівах і по усіх культурах ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» працює винятково препаратами українського виробника пестицидів та добрив з мікроелементами UKRAVIT. Така співпраця триває вже 4 роки.

«Спочатку ми взяли спробувати препарати UKRAVIT на невелику ділянку; потім, отримавши високий результат, збільшували частку препаратів, допоки повністю не перейшли на комплексну систему захисту та підживлення по усім культурам від UKRAVIT.

Препарати дуже хороші. До того ж, представники компанії приїздять на кожне внесення, контролюють, підказують, як зробити краще і вигідніше», — розповідає Олександр Іванишин.

За його словами, хоч уся відповідальність із агрономічних питань лежить винятково на ньому, він не переймається, бо препарати UKRAVIT добре зарекомендували себе і жодного разу не підвели.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Директор з виробництва Степан Іванишин додає, що чим краще агроном працює на полі, тим краще живе господарство, отож від агронома багато чого залежить.

Олександр ділиться економікою: на весь банк землі, а це 4 тис. га, витрати на ЗЗР становлять близько 10 млн грн. До того ж треба враховувати, що бувають незаплановані обприскування.

Степан Іванишин Джерело фото: AgroPortal.ua
Степан Іванишин
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Цей рік довелося додатково обробляти сою від гусениці чортополохівки. Також через надмірні дощі на соняшнику була борошниста роса та інші хвороби. Застосовували фунгіцид Капітал. Препарат забезпечує ефективний та довготривалий контроль широкого спектра хвороб як обробленої рослини, так і нового приросту та контролює збудників із 4-х класів. Покриваючи поверхню листя, фунгіцид попереджає попадання та проростання спор і забезпечує надійний та довготривалий бар’єр проти розвитку хвороби. Тож із проблемою ми справилися», — ділиться досвідом Олександр.

Крім вже знаних препаратів, щороку агроном бере щось із нової лінійки UKRAVIT. Цього року, наприклад, вперше спробували новітній гербіцид Вейрон, який застосовували у посівах ячменю і пшениці, здебільшого від падалиці соняшнику.

Олександр напрацював вже свій власний рецепт обприскування: «Є господарства, які вносять всі препарати окремими внесеннями. Ми ж працюємо з баковими сумішами і вносимо все разом. Маю також за правило при кожній обробці додавати мінімальну дозу інсектициду».

Обприскування проводять самохідним обприскувачем Nitro з шириною захвату 36 м, який закриває 500 га на день. Загалом на підприємстві користуються винятково іноземною технікою — трактори Case IH та John Deer, 4 комбайни Claas, сівалки Lemken та Vaderstad.

«Зараз переходимо повністю на техніку на гусеничному ходу. Адже колісна техніка дуже втрамбовує та ущільнює ґрунт; інколи після проходу такої техніки навіть сходів немає. Що із техніки купувати — вирішуємо в процесі роботи, розуміючи, чого не вистачає, де маємо недопрацювання, і коли з’являється можливість — купуємо. Як правило, до цих питань ми повертаємося після збору врожаю», — розповідає Степан Іванишин.

Як тільки в господарстві зберуть з поля останню кукурудзу, в Олександра буде своє завдання — плануватиме із регіональним представником UKRAVIT Володимиром Александровим систему захисту на кожну культуру вже для наступного сезону. Агроном зізнається, що цього року з компанією стало працювати ще комфортніше і вигідніше, адже раніше підприємство купувало препарати через дистриб’юторів, а зараз компанія UKRAVIT перейшла повністю на прямі продажі. Такий формат дозволяє сільгоспвиробникам суттєво заощадити кошти.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

З любов’ю до своєї справи

Ще одним поясненням успішного розвитку підприємства є закоханість і відданість власника своїй справі. На нього рівняються й 70 чоловік, які працюють в господарстві.

Степан Іванишин розповідає, що наразі не вистачає кадрів, і в кожній виробничій ланці гостро потребують спеціалістів. Але в ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» намагаються втримати працівників, пропонуючи гідну зарплату і гарні умови праці.

Останнє кадрове надбання — запросили ще одного агронома, щоб зменшити навантаження на Олександра, який дуже радіє такій підмозі. Каже, що самому важко справлятися, особливо в сезон бути і на посіві, і на обприскуванні, контролювати всі процеси, ще й щодня об’їздити всі поля.

До того ж, в господарства на найближчий рік чимало планів — хочуть розширити елеваторний комплекс (зараз мають 3 банки по 5 тис. тонн кожна для зберігання врожаю). В процесі запуску цех, де фасуватимуть насіння соняшнику та круп. Торік була перша спроба — випустили пробну партію насіння під назвою «Дзен» обсягом 5 тонн для Німеччини. Також планують автоматизувати всі процеси на власній пекарні, де випікають хліб для найближчих населених пунктів.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Але найбільше душі Володимир Іванишин вкладає в розвиток конярства. Зараз у господарстві утримується 150 коней, кілька з них є чемпіонами всеукраїнських змагань, але більшість були зібрані з навколишніх занепадаючих ферм.

«Щоб зберегти українську верхову породу, купив найкраще маточне поголів’я. Породистих коней тренують висококваліфіковані тренери, навчають, готують до змагань. У майбутньому я бачу створення племінного кінного заводу, і паралельно діятиме спортивна кінна школа», — ділиться планами Володимир Іванишин.

І то все вдасться, сумнівів немає, бо для людей, які живуть своєю справою і викладаються на повну, завжди вистачить часу та сил для реалізації задуманого!


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua