Зміна агротехнологій: особливості систем захисту на півдні України

09 червня 2021, 06:41 3594

Сільгоспвиробники південних областей суттєво потерпають від погодних умов та особливостей, викликаних змінами клімату. В умовах ризикованого землеробства аграрії шукають нових рішень, особливо в системах захисту культур, адже високі температури та незначні опади створюють на полях ситуації, які потребують інноваційних агрономічних рішень.

На Херсонщині найбільші площі припадають на польові культури — озиму пшеницю, ячмінь, соняшник, ріпак та кукурудзу із соєю на зрошенні. До речі, зрошення є ще однією особливістю господарювання на півдні. А за таких умов використовуються інші технології та застосовується інший підхід до системи захисту рослин.

Нові виклики для аграріїв: нові хвороби та адаптація бурянів

«Вирощування на зрошенні — це інтенсивна технологія, яка потребує захисту, відмінного від традиційного. Тут все працює на отримання максимальної врожайності, тому, відповідно, використовується максимальна система захисту», — розповідає менеджер з технічної підтримки компанії UKRAVIT у Херсонській та Запорізькій областях Дмитро Худяков.

За його словами, на ситуацію також впливає поступове підвищення температури повітря в південних областях, що змушує аграріїв вдаватися до нових підходів і застосовувати нові комбінації в системах захисту.

Менеджер з технічної підтримки компанії UKRAVIT у Херсонській та Запорізькій областях Дмитро Худяков
Менеджер з технічної підтримки компанії UKRAVIT у Херсонській та Запорізькій областях Дмитро Худяков

«На півдні стає дедалі спекотніше, і бур’яни починають пристосовуватись до нових умов. Наприклад, лобода в умовах високих температур нарощує на листках потужний восковий наліт і стає важкоконтрольованою препаратами, якими сільгоспвиробники користувалися раніше. Тому в боротьбі з цією проблемою актуалізуються ад’юванти», — зазначає Дмитро Худяков.

Ефективним рішенням у таких умовах є новий продукт від UKRAVIT, що з’явився цього року, — органосиліконовий адьювант Інгрес, який в комплексі з гербіцидом може дати раду лободі навіть за умови наявності на листках потужного воскового нальоту.

Також високі температури впливають на появу нових хвороб, які раніше були нехарактерними для південних областей. Сьогодні на півдні найпоширенішими хворобами озимої пшениці є септоріоз, борошниста роса, іржа, кореневі гнилі, а останнім часом почав поширюватися піренофороз.

Соняшник за умов підвищеної вологості, яка спостерігалася цієї весни, вражають фомоз, септоріоз, пероноспороз.

Система захисту на найбільшій плантації солодкого перцю в Європі

На Херсонщині в Бериславському районі знаходиться найбільша плантація болгарського перцю. В господарстві ФГ «Панарін-Агро» на 600 га вирощують широкий спектр овочевих культур. В сезон на зборі урожаю там працює до 500 людей.

Дмитро Худяков зазначає, що друге місце за об’ємами продажів ЗЗР на півдні припадає на овочівництво. Тим паче, що UKRAVIT має весь спектр препаратів для системи захисту овочевої групи.

«Господарства зазвичай комбінують препарати, додають амінокислоти такі, як Авангард Гроу Аміно або інші подібні препарати, тому не можна сказати, що у вирощуванні овочів на всі 100% використовуються продукти UKRAVIT. Напевне, немає жодного господарства, яке б використовувало систему захисту від одного виробника», — зазначає він.

Дмитро додає, що зараз фермери, особливо в овочівництві, дуже обізнані в царині агрохімії, оскільки їздять за кордон, обмінюються досвідом, а також отримують великий масив корисної інформації від агрономів ресурсних компаній. Серед затребуваних в овочівництві препаратів UKRAVIT він відзначає фунгіциди Фундазим, Цілитель, Капітал, Захисник, Страж, інсектициди Хлорпірівіт-агро, Люкс Максі, Венон, АЦ Люкс, Фас, Антигусінь, гербіциди Квін Стар Макс, Селеніт Макс, Мастак, Панда.

Як вирощують найвідомішу українську черешню

Значні площі в південних областях займають сади. Саме південь забезпечує Україну абрикосами, персиками, черешнею та полуницею.

В Запорізькій області знаходиться одна з лідируючих компаній у виробництві фруктів — ГК «Мелітопольська черешня», яка є найбільшим експортером української черешні та найвідомішим брендом цієї ягоди на внутрішньому ринку. Окрім ягідництва, компанія спеціалізується на вирощуванні зернових, олійних і технічних сільськогосподарських культур, під якими має 15 тис. га.

Сади та ягідні плантації займають близько 900 га, з яких полуниця — 27,7 га, черешня — 451 га, абрикос — 42 га, персик — 39 га, яблуня — 92 га, груша — 67 га, слива — 17,4 га, виноград — 5,4 га, малина — 4 га, ожина — 4,1 га. В плодово-ягідному напрямку на постійній основі працює 70 осіб, у сезон задіяно 500 працівників. Щоб виростити якісний врожай та забезпечити ринок, в компанії працює команда агрономів, навантаження кожного з яких складає 250-300 га.

«В садівництві та ягідництві дуже складні агрономічні процеси, до того ж, не все залежить від нас. Наприклад, через приморозки минулого року ми отримали лише 10% від запланованого урожаю черешні. Цього року насадження черешні теж постраждали від весняних заморозків, але не так сильно. Але цієї весни на невеликій площі мали незвичне і аномальне явище — вночі випав град, який тривав 1,5 години. Словом, природа постійно влаштовує нам випробування», — розповідає керівник агрономічного управління садівництва ГК «Мелітопольська черешня» Іван Гринців.

За його словами, цього року через затяжну холодну весну в господарстві недоотримають бажаного врожаю абрикосів: як на інтенсивному саді, так і на старих насадженнях зав’язалося лише 10% плодів.

Керівник агрономічного управління садівництва ГК «Мелітопольська черешня» Іван Гринців
Керівник агрономічного управління садівництва ГК «Мелітопольська черешня» Іван Гринців

Окрім погодних умов, важливою складовою для отримання гарних урожаїв є ефективна система захисту.

«Захист — завжди складне завдання, адже він залежить не лише від препарату, але й від якості проведення обробок, погодних умов. Крім того, щороку маємо проблему зі шкідниками, в яких є циклічність — 12 років. Тобто через цей проміжок часу відбувається спалах. Минулого року, наприклад, у всіх була проблема з вишневою мухою, а торік на полуниці було засилля совки», — зазначає Іван Гринців.

Для захисту ГК «Мелітопольська черешня» в садівництві та ягідництві широко використовує препарати виробництва UKRAVIT.

На абрикосах працюють фунгіцидом Самшит, який ефективно долає проблему з моніліозом. По яблуку використовують проти парші Гарт і Захисник. Також у садівництві не можна відмовитись від препаратів класу фосфорорганіки, оскільки альтернатив у боротьбі з найбільш шкодочинним шкідником — плодожеркою — поки немає.

Черешню в господарстві обробляють перед цвітінням препаратом Гарт, після цвітіння використовують Феномен, дві обробки проти вишневої мухи проводять інсектицидами АЦ Люкс і Антигусінь, а в серпні працюють від кокомікозу препаратом Джек Пот.

Серед актуальних питань у технології вирощування черешні Іван Гринців також виділяє проблему розтріскування черешні та технології збільшення розміру плоду.

За його словами, щороку агрохімічні компанії випускають на ринок нові продукти для садівництва. Цього року «Мелітопольська черешня» заклала 17 дослідів лише по препаратам.

Також великої уваги в ГК «Мелітопольська черешня» приділяють дослідженню ґрунтів, адже вважають, що це  обов'язкова справа для кожного господарства, оскільки тільки так можна дізнатися, які невидимі оку процеси відбуваються під час вирощування культур, і як вони впливають на кінцевий результат — врожай.

«Зважаючи на погодні умови, що наразі складаються, технологія повинна бути економічно-обґрунтованою. Адже кожна витрачена на добриво гривня повинна окупити себе», —відзначають в господарстві.

Дослідження грунту компанія замовляє в «Інституті здоров’я рослин», відзначають, що задоволені швидкістю та якістю проведених робіт, а також рекомендаціями, які вчені Інституту надали виходячи вже з отриманих результатів.

Нові технології та напрямки

ГК «Мелітопольська черешня» освоює не лише агрономічні інновації, але й працює в напрямку автоматизації всіх процесів виробництва: калібрування, фасування та охолодження. На початку сезону черешні буде запущений новий комплекс для охолодження ягід із технологією гідрокулінг та нова сортувальна лінія. Це дасть можливість випустити на ринок новий продукт — охолоджену та запаковану черешню тривалого зберігання. Автоматичне сортування ягоди забезпечить випуск 6 видів продукції на будь-який смак і гаманець.

«Автоматизація додає до собівартості кожного кілограму черешні приблизно 1 долар, але це того варто: адже завдяки цим технологіям ми продовжили часовий проміжок своїх продажів і зможемо притримати ягоду до закінчення сезону та продати по вищій ціні», — розповідає Іван Гринців.

«Мелітопольська черешня» продає полуницю з середини травня, а черешня цього року поспіла майже на два тижні пізніше, ніж зазвичай — наприкінці травня.

В компанії зазначають, що цьогоріч 70% зібраної черешні піде на експорт. Основними покупцями ягоди є Прибалтика та Білорусь. Ведуться перемовини про експорт з Китаєм та ОАЕ — їх теж цікавить українська продукція, але поки що процес стримує відсутність домовленостей на державному рівні.

«Ринок черешні в ЄС вже зайнятий Туреччиною, і туди дуже складно потрапити. Питання в тому, що тамтешні мережі не хочуть ставити на полицю черешню під українським брендом. Однак ми хочемо просувати українську продукцію під нашим брендом», — пояснює Іван Гринців.  

Препарати працюють аграрії задоволені

Загалом UKRAVIT може запропонувати 43 продукти для садівництва.

«У новому агросезоні ми плануємо виводити на ринок такі новинки, як фунгіцид Віоліс (хлорокис міді, 350 г/л), інсектицид Туріл (емамектин бензоат, 100 г/кг), фунгіцид Феномен (каптан, 780 г/кг + флутриафол, 20 г/кг), які успішно пройшли випробування і добре зарекомендували себе в боротьбі проти парші та борошнистої роси. Також цього року в портфелі UKRAVIT з’явиться новий препарат проти комплексу кліщів на яблуні Ескаліп на основі комбінації двох діючих речовин (абамектин, 30 г/л + спіродиклофен, 200 г/л), що дозволяє контролювати повний цикл розвитку кліща», — зазначає Дмитро Худяков.

За словами представника компанії, одним із топових продуктів для південного регіону з гербіцидної лінійки препаратів UKRAVIT є Вейрон. Його аграрії купують на зернову групу найпершим і найшвидше. Також останніми роками здобув популярність гербіцид Тізер, який стримує злакові та частково — дводольні види бур’янів. Крім того, підвищеним попитом користується препарат Бродівіт.  

«На Херсонщині було таке засилля мишей, що вони практично скошували зернові, підгризали соняшник. А цей препарат зарекомендував себе як ефективний засіб у боротьбі проти шкідливих гризунів», — уточнює Дмитро Худяков.

Ще один напрямок, який розвивається на півдні, — це вирощування зернобобових. Зокрема, аграрії починають сіяти дедалі більше гороху. Дмитро Худяков зазначає, що UKRAVIT має лінійку препаратів для контролю забур’яненості в посівах зернобобових: Агростар, Імі-Віт, Пікадор, Флагман.  

«Інсектицидний захист для гороху також має бути потужний: рекомендую проводити по цій культурі дві обробки — у період бутонізації та в фазі формування-наливу бобів», — радить агроном.

Загалом, відзначає він, компанія UKRAVIT невпинно розвивається, щороку пропонуючи сільгоспвиробникам інноваційні продукти та послуги для досягнення більш ефективного господарювання.

«Дуже часто на полях різних господарств бачу і оцінюю результат роботи наших препаратів і препаратів інших виробників. Й можу з упевненістю сказати, що результат роботи препаратів UKRAVIT часто показує кращі результати, і при цьому завжди економічно вигідніший», — зазначає Дмитро Худяков.  


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua