Інновації та прозорі відносини: як сучасні сховища допомагають фермерам виграти в ціні

26 травня 2021, 06:46 4868

Із 2 млн т фруктів, які збирають українські фермери, лише 300 тис. т можна одночасно закласти у фруктосховища. Причому тільки третина з них оснащена сучасними системами зберігання. З овочесховищами ситуація аналогічна — в Україні їх теж не вистачає. Більше того, за оцінками експертів ринку, 70% із наявних потужностей потребують модернізації.

«Звісно, влітку реалізовувати моркву чи цибулю вкрай невигідно. Зимою за цю саму продукцію можна отримати в два-три рази більше», — говорить керівник ТОВ «БФ ЕНЕРГО» Андрій Матвєєв.

«БФ ЕНЕРГО» має сучасний комплекс зі зберігання овочів і фруктів у Київській області — один із найбільш інноваційних по всій Україні. Компанія надає послуги зі зберігання широкого переліку продукції — картоплі, моркви, буряку, капусти, цибулі, часнику та яблук. Як це відбувається — більше дізнавався AgroPortal.ua.

Знайомимося ближче

Холодильний комплекс «БФ ЕНЕРГО» побудований у 2009 році в селі Мартусівка Бориспільського району —всього за 17 км від Києва. З першого дня він планувався під зберігання овочів та фруктів, розповідає керівник компанії. Корисна площа комплексу складає 20 тис. кв. м, котрі розділені на камери для зберігання продукції.

Чи не найбільшою перевагою є близькість до столиці та розташування поряд із трасою Київ-Харків, що здешевлює логістику та дозволяє зручно й оперативно доставляти продукцію до кінцевого споживача.

Сам комплекс оснащений найновішим обладнанням провідних європейських компаній. Це гарантує якісне зберігання овочів та фруктів, а також енергоощадність, тим самим забезпечуючи оптимальні витрати в розрахунку на кожен квадратний метр орендованої площі.

«Ми займаємося довгостроковим зберіганням продукції — від шести до дванадцяти місяців зі збереженням найвищих якісних показників», — говорить керівник «БФ ЕНЕРГО».

Всі інновації  тут

«БФ ЕНЕРГО» має унікальні системи зі зберігання цибулі — спеціально розроблена система вентиляції, чітке дотримання температурного режиму та контрольні датчики, які слідкують за всіма параметрами мікроклімату.

Камери зі зберігання яблук оснащені технологією регульованого газового середовища, аналогів якого в Україні дуже мало. Їх для «БФ ЕНЕРГО» побудувала «Сторекс Україна», що представляє на вітчизняному ринку нідерландську компанію Storex b.v.

Також комплекс співпрацює з компанією «АгроВент», представником нідерландської AgroVent Systems B.V. Holland, яка спеціалізується на розробці систем та технологій зі зберігання овочів, зокрема картоплі, буряка, цибулі, моркви та ін.

Холодильне обладнання — німецької компанії Bitzer. Воно є дуже ефективним у плані споживання електроенергії, ділиться керівник «БФ ЕНЕРГО».

Більше, ніж просто зберігання

Основний партнер «БФ ЕНЕРГО» — компанія «Кищенці Фрутс». На 2021-2022 роки вона забронювала більше половини складських приміщень під зберігання продукції картоплі, цибулі та моркви. «Кищенці Фрутс» заснована нідерландцями, тож вони як ніхто інший знаються на інноваціях.   

В 2020 р. компанії розпочали спільний проєкт із вирощування та зберігання цибулі та моркви. Засіяли цією культурою 25 га і весь зібраний врожай перемістили на зберігання до комплексу «БФ Енерго». Тепер товар гарної якості реалізується в торговельні мережі.

У 2021 р. компанії спільно засіють цибулею та морквою вже 90 га землі, яка розташована в безпосередній близькості від овочесховища, що дозволить значно зекономити на транспортуванні.

«Зараз ми готуємо землю під вирощування майбутнього врожаю — буримо свердловини для забезпечення полів водою, розгортаємо систему поливу», — ділиться керівник «БФ ЕНЕРГО». Додає, що наступного року планують розширитися до 160 га.

Режим — охолодження 

Окремий напрямок – оренда холодильних камер для зберігання продукції, що потребує охолодженого середовища. «БФ ЕНЕРГО» забезпечує всі необхідні параметри для зберігання та ідеальний температурний режим — від 0 до +10.

«На території комплексу такими послугами у якості розподільчих центрів користуються «ЕКО Маркет» та «Фреш Фудс», — діляться в компанії.

Керівник комплексу розповідає, що вони працюють з усією Україною та будь-якими обсягами овочів. Сюди привозять урожай із Донецької, Вінницької, Київської, Херсонської, Одеської, Миколаївської, Львівської областей. 

Прозорі відносини

У період локдауну овочесховища стають як ніколи доречними. Численні економічні чинники впливають на купівельну спроможність споживача, що, як і торік, формує відкладений попит на фермерську продукцію. Водночас у непідготовлених складських приміщеннях тривале зберігання неможливе, тож виробники все частіше звертаються до овочесховищ, обладнаних холодильниками та сучасними системами вентиляції.

«У нас у кожній камері під кожен тип продукту підтримується необхідна температура, вологість. Усі показники контролюються технологами та майстрами, які працюють цілодобово», — каже керівник складського комплексу.

Він відзначає зростаючий попит на послуги зі зберігання овочів. Говорить, що працюють із будь-якими обсягами. Зазвичай аграрії завозять від 100 т продукції, мінімальна площа камер для зберігання продукції складає 140 кв. м.

Ну і, звісно, додаткові послуги. «БФ ЕНЕРГО» пропонує своїм клієнтам сортування картоплі, моркви, яблук на власних сортувальних лініях, надає тару для зберігання продукції та проводить навантажувально-розвантажувальні роботи.

«Маємо у штаті досвідчених технологів, в задачу яких входить ретельний контроль продукції, що приймається на зберігання», — додає керівник компанії.

Водночас акцентує, що їхнє завдання — індивідуальний підхід до кожного замовника.

Посеред іншого, клієнтам доступні послуги митного терміналу, що також працює на території складського комплексу. Тут можна розмитнювати фрукти та овочі й відразу ж відправляти їх на зберігання в обладнані для цього приміщення.

У планах  зростання

Торік у «БФ ЕНЕРГО» заклали на зберігання близько 4000 т цибулі, 2500 т моркви, 1000 т часнику, 1500 т капусти, 2300 т яблук.

 

«Сьогодні будувати нове сховище економічно не дуже вигідно, тож серед фермерів є чималий попит на оренду існуючих складів», — розповідають у компанії.

Загалом, за очікуваннями фахівців, сегмент зберігання овочів буде розвиватися в Україні найближчим часом у бік зростання. У виграші будуть ті, хто запропонує технології довготривалого зберігання.


Для довідки: ТОВ «БФ Енерго» розташоване у с. Мартусівка Бориспільського району
Київської області по вул. Промислова, 75.

Деталі співпраці можна уточнити за телефоном 0503814667 або e-mail: [email protected]


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua