Керує всім квасоляним процесом від посадки і до продажу. А ще вона називає себе дочкою фермера, адже багато років тому її батько заснував у Херсонській області невелике агропідприємство, яке зараз перетворилось на велику агрокомпанію.
«Ми вирощували квасолю в 2013-2014 роках і цього року знову спробували повернутися до неї, але вже все робили за канадською технологією. Мабуть тому цей сезон видався найуспішнішим в плані урожайності й рентабельності цієї культури», — розповідає Христина.
Отриманий результат надав впевненості, тож у 2019 році в «Геліос-1» вирішили подвоїти площі під квасолею до 250 га.
Квасоля витісняє сочевицю
На полях «Геліос-1» бобові вирощують для дотримання правильної сівозміни. Крім квасолі, на полях агрокомпанії з бобових можна побачити ще сочевицю. Щоправда, в наступному році площі під цією культурою планують зменшити на користь квасолі. Христина Горстка пояснює: поки сочевиця нерентабельна і її дуже багато на ринках, тому ціна на неї невигідна.
Але окрім агрономічних показників, Христина при виборі квасолі керувалася ще й трендами, які переважають на ринках.
«Нове покоління дбає про здорове харчування, також сьогодні багато вегетаріанців. Але ще більш вагомий аргумент — кількість людей на планеті, які недоїдають, оскільки при всьому бажанні ми не маємо ресурсів, щоб нагодувати все населення планети м'ясом. Саме тому світовий попит на бобові культури збільшуватиметься в силу того, що саме бобові культури є альтернативою тваринним білкам.
До того ж, згідно з останніми прогнозами ООН, протягом наступних 15 років населення світу збільшиться більш ніж на 1 млрд, досягнувши позначки 8,5 млрд, а у 2030 році — 9,7 млрд осіб. Тож протягом наступних десятиріч у світі відбуватиметься природне зростання попиту на продовольство», — розповідає Христина Горстка.
Канадська технологія на херсонських землях
Для вирощування в «Геліос-1» обрали кольорову квасолю, а саме — темно-червону сорту Кідні. Перед цим Христина довго моніторила біржі та вивчала ціни, аби дізнатися, який з понад 70 різновидів квасолі найприбутковіший.
«Цьогоріч 1 т кольорової квасолі Кідні продається за 2204 канадських долара, або ж 871 $/1 т. Це непогана ціна за фермерську якість. Загалом всі сорти кольорової квасолі на світових ринках мають гарну ціну, але поки ми зупинились лише на одному. Насіння завозимо з Канади, адже в Україні велика проблема з насіннєвим матеріалом.
Відповідно до канадської технології ми садимо квасолю доволі рідко — 18-19 квасолинки на 1 м рядка. Спочатку агрономи були від цього в шоці, бо не вірили, що нам вдасться зібрати гарний врожай. Заспокоїлись лише тоді, коли рослини повністю закрили рядки», — розповідає Христина.
Вона переживала за посіви не менше, адже повністю відповідала за цей проект. Тому щодня ходила на ділянку перевіряти посіви квасолі.
Через те що землі агрокомпанії знаходяться в південному регіоні, де випадає мало опадів, 75% земель «Геліос-1» знаходиться під поливом. З одного боку — це значні витрати, а з іншого — значні переваги, оскільки можна поливати рослини в період вегетації, що забезпечує гарну врожайність.
«Ми проводили механічну культивацію, щоб не використовувати агрохімію. Гербіциди ми використовували лише перед посівом. До речі, в Україні немає зареєстрованого гербіциду для квасолі. Стосовно цього я консультувалася в багатьох агрономів і в господарствах, які вирощують квасолю. Всі радили використовувати гербіцид для обробки овочів і гороху Гезагард. Ми вирішили піти іншим шляхом і не використовувати його, що значно скоротило наші витрати. Ми зробили передпосівну предоблігацію якісним гербіцидом, і вона трималась доволі довго — до 20 днів. За цей час зійшла квасоля», — ділиться досвідом Христина Горстка.
Підвів вологомір
При збиранні урожаю квасолі не використовували метод прямого комбайнування. Врожайність склала 3 т/га, і це доволі гарний результат не лише для України, але й Канади.
Христина розповідає, що все вийшло відповідно до обраної технології, результатом лишилися задоволені, квасоля була велика, і на 100 г припадало 200-220 квасолин. Але дещо знизило прибутковість квасолі використання неправильного вологоміру, через що компанія втратила на визначенні правильної вологості, на якості, а отже й на ціні.
«Тим, хто лише починає займатися бобовими, раджу насамперед придбати вологомір для конкретної культури, який показуватиме правильну вологість. А вже правильне збирання і правильна вологість забезпечать більший і якісніший врожай. Також правильна вологість дає менше половинок квасолі при сеперації», — радить Христина Горстка.
Вона додає: якщо хтось із агровиробників надумає серйозно вирощувати квасолю, то важливо також інвестувати в техніку.
Для довідки: компанія «Геліос-1» працює в Херсонській області, територіально охоплює три села — Чернянку, Роздольне та Архангельску Слободу. В цих населених пунктах, окрім оброблюваної землі, знаходиться головний офіс, бази зберігання, елеватори, а також птахофабрика.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua