Дробове внесення: як аграрії економлять на добривах

25 листопада 2021, 06:17 3537

Ціна на добрива зростає, а у метровому шарі ґрунту на більшій частині території України відсутня волога. Це спонукатиме аграріїв весною економно підходити до основного підживлення азотом. Наступного року, як ніколи, буде актуальним дробове внесення азотних добрив.

У господарстві «Агрікор Холдинг» на Чернігівщині застосовують оранку та глибоке розпушування, з наступного року планують впроваджувати strip-till. Для цього вже придбали 16-рядний агрегат Pluribus Gen5 для смугової обробки ґрунту та локального застосування добрив.

Про це AgroPortal.ua розповів директор «Агрікор Холдинг» Роман Мельник.

За його словами, в господарстві вже протягом двох років також практикують дробове живлення добривами, використовуючи технологію Y-drop. На піщаних ґрунтах прибавка урожайності кукурудзи при застосуванні цього обладнання склала до 2 т/га.

«Y-drop застосовуємо на площі 27 тис. га, вносили КАС. За попередніми даними, прибавка складає більше 1 т/га по кукурудзі. Основна перевага методу — наявність вибору: вносити чи не вносити добрива на тій фазі розвитку, яка не передбачає підживлення», — розповідає Роман Мельник.

Як це працює?

Керівник агрономічного напряму проєкту FreeFarm Олег Пелипенко пояснює, що обладнання Precision Planting із системою дозування рідких добрив дозволяє частину азотних добрив локально вносити під час посіву кукурудзи. Безпосереднє внесення рідких азотних добрив виконується за допомогою додаткового обладнання 360BandIt® від американської компанії 360 Yield Center. Решту азотних добрив вносять під час вегетації, за результатами зволоження і вже наявної кількості азоту в ґрунті, що можна визначити за допомогою сканування експрес-лабораторією 360Soil Scan®.

«При цьому визначається, яку норму азоту необхідно довнести на запланований врожай і який наявний ресурс вологи. Обладнання Y-drop навішується на самохідні обприскувачі та дозволяє проводити прикореневе підживлення до етапу викидання волоті», — пояснює Олег Пелипенко.

Що це дає?

Система дозволяє економити на добривах у сухі роки, а у вологі — зменшити втрати азоту.

«У сухі роки при внесенні під час посіву азот використовується по ліміту вологи. Якщо сухі умови тривають і надалі, додаткове підживлення не проводиться. У вологі роки за рахунок того, що кукурудза починає споживати азот переважно у другій половині вегетації (після 10 листка), внесення повної норми азоту, особливо на піщаних ґрунтах, недоцільне, адже частина його може просто втрачатися», — зазначає Олег Пелипенко.

Обладнання Y-drop дозволяє вносити азот у необхідний період, коли кукурудза активно його споживає, — під час наливу зерна.

«Без підживлення маса тисячі зерен була 280 г, а з підживленням досягала 330 г», — підсумував Олег Пелипенко.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua