N.B. Агросеріал Corteva: сіємо без помилок. ВІДЕО
Херсонщина, ДП ДГ «Асканійське»
Разом із проєктом «Агросеріал Corteva. Виклики сезону-2021» повертаємося на Херсонщину, де наприкінці квітня була посіяна кукурудза. Для умов посушливої степової зони у дослідному господарстві «Асканійське» були спеціально обрані гібриди кукурудзи Р0217 з ФАО460; Р9911 з ФАО440; Р9903 з ФАО390; Р9234 з ФАО320.
Менеджер з агрономічної підтримки Херсонської та Запорізької областей Corteva Agriscience Сергій Новак уточнює, що станом на 2 липня дружні сходи мають 4-5 листків. У фазі 4 листків відбулася обробка гербіцидом Таск® Екстра. Він звернув увагу на якісну обробку насіння, завдяки чому в господарстві мають дружні сходи та сподіваються на гарний урожай.
У свою чергу спеціаліст з технології обробки насіння Corteva Agriscience Степан Деркач вказує, що завдяки преміальній обробці насіння LumiGEN™, яка забезпечує повноцінний захист від комплексу ґрунтових шкідників та патогенних нематод, а також швидкий старт навіть у стресових умовах, рослини соняшнику та кукурудзи мають краще розвинену кореневу систему, міцніший стовбур та більшу вегетативну масу.
Що стосується соняшнику, то один із обраних гібридів — Р64LP130, який має високий потенціал урожайності та олійність на рівні 52-54%. У фазі від 2 до 8 справжніх листків під нього застосовують гербіцид Євро-Лайтнінг® Плюс. Наступний гібрид Р64НН132 — високоолеїновий (містить 82% олеїнової кислоти). Гібрид Р64LE25 для технології ExpressSun® є дуже популярним серед виробників, оскільки в процесі вегетації можна обробити гербіцидомЕкспрес™ і тримати поля в чистоті. Та гібрид Р64LL129, що часто називають «кактусом», адже він прекрасно витримує спеку й посуху. Для нього підходить класична технологія вирощування.
«У фазі від 4-х справжніх листків на соняшнику можна використовувати гербіцид Геліантекс™. На нашому полігоні застосовано ґрунтовий гербіцид Трофі™ у нормі 2 літри на гектар. Цей період можна вважати оптимальним для контролю бур’янів. А якщо ви застосовуєте бакові суміші, то обов’язково витримуйте інтервал 10-14 днів», — рекомендує зі свого боку менеджерка з агрономічної підтримки Тетяна Дудченко.
Вінниччина, ФГ «Роксана-К»
У Вінницькій області через погодні умови та надмірні опади ситуація склалася непроста. Тут виникли питання про можливий пересів соняшнику та шанси на урожай у цілому.
«Фіолетове забарвлення листя свідчить, що посів кукурудзи знаходиться в холодовому стресі, адже спостерігаємо нетипові для червня температури. Такі наслідки у багатьох господарствах регіону, але, сподіваємося, що це не вплине на загальну врожайність. Рослини соняшнику зараз знаходяться в різних фазах розвитку через те, що значні опади спричинили замулювання насіння. Втім, наші гібриди мають високу компенсаторну здатність, тому за місяць ми побачимо приємні зміни. Наразі густота сходів більше 35 тисяч рослин на гектар, тому немає доцільності в пересіванні цих гібридів», — вказує менеджер з агрономічної підтримки у Вінницькій області Corteva Agriscience Віктор Тур.
Нагадаємо, що для посіву в ФГ «Роксана-К» обрали три гібриди кукурудзи Pioneer® з лінійки Optimum®AQUAMax®, а серед гібридів соняшнику обрано гібрид із лінійки ExpressSun® з високим потенціалом урожайності та стійкістю до хвороб Р64LE25, а також середньостиглий гібрид для класичної технології Р64LL138 та високоолеїновий гібрид ExpressSun® Р64НЕ144.
На полі соняшнику достатньо викликів у вигляді бур’янів, хвороб та шкідників, додає менеджер з агрономічної підтримки Corteva Agriscience Павло Материнський. Втім, на його думку, ґрунтовий гербіцид Трофі™, який було внесено одразу після посіву, показав свою ефективність.
«Попередні роки на цьому полі ми мали три хвилі боротьби з полином однорічним, сьогодні ми його не бачимо. Навіть за умови надмірної кількості опадів і часткового вимивання зі своїм завданням гербіцид впорався. За тиждень, коли 75% рослин на полі матимуть по чотири справжніх листочка, ми будемо боротися з іншими бур’янами за допомогою гербіциду Геліантекс™. За рахунок правильного застосування гербіцидів можна отримати до півтори тонни прибавки врожайності», — наголошує спеціаліст.
При цьому Павло Материнський рекомендує провести обробку соняшнику фунгіцидом Танос® у фазу 6-10 листків, другу обробку бажано зробити у фазі цвітіння. Для клімату Вінниччини особливо підійде фунгіцид Аканто Плюс®, який не лише забезпечує контроль ключових хвороб, а й посилює процес фотосинтезу та засвоєння азоту, що збільшує період наливу соняшнику та підвищує його врожайність.
Щоб контролювати бур’яни на полі кукурудзи, можна використовувати гербіциди Таск® Екстра або Пріма™. В несприятливих погодних умовах (порушення температурного режиму, посуха чи зливи) чистота поля до збирання врожаю забезпечується додаванням до композиції Тітус® Екстра, констатує він.
Полтавщина, ПП «З-Агро»
На Полтавщині погодні умови були ідеальними для посіву. Тож обрані гібриди кукурудзи (Р8834, Р9234, Р9610) дали дружні сходи вже через 7 днів. Менеджер з агрономічної підтримки у Полтавській області Corteva Agriscience Геннадій Сизоненко задоволений дією преміальної технології обробки насіння LumiGEN™: «Коренева система розвинена добре, насінина й досі в протруйнику, тож рослина захищена по теперішній час. У фазу 4-х листочків, коли кукурудза відійшла від холодового стресу, було внесено страхові гербіциди Таск® Екстра. На даний момент дію препарату видно: основна маса бур’яну вже пропадає».
Обрані для проєкту гібриди соняшнику Р64LE136, Р64LР130, Р64НН132 є стійкими до 7 рас вовчка (A-G), гібрид Р64LE25 має стійкість до вовчка System II. Сходи також рівні, чисті, без пошкоджень, розвиток рослин, на думку фахівця, бездоганний.
Після внесення гербіциду Трофі™ за ґрунтовою схемою на полі соняшнику присутні деякі види бур’яну, розповідає менеджер з агрономічної підтримки Corteva Agriscience Руслан Фесенко. Повну гербіцидну схему, за його словами, буде реалізовано згодом: «Що стосується фунгіцидного захисту, то у фазі 6-ти справжніх листків соняшнику він зберігає до 20% майбутнього врожаю. Для контролю хвороб рекомендую застосовувати Аканто Плюс® або Танос®, бажано провести 2 обробки протягом вегетації».
Чернігівщина, ТОВ «Праця Стольне»
На агрополігоні ТОВ «Праця Стольне» кукурудза має вже 11-12 справжніх листків. Менеджер з агрономічної підтримки у Чернігівській та Сумській областях Corteva Agriscience Володимир Бочко розповідає, що рослини не мають дефіциту вологи або азоту і виглядають яскраво-зеленими та здоровими.
«Гібрид Р8307 ефективно використовує вологу, яка наявна в ґрунті. Були періоди, коли денна температура повітря сягала +42°С, рослини досить спокійно переносили цю спеку: скручування листя не було помічено на цих ділянках», — уточнює він.
При цьому спеціаліст не рекомендує у фазі активного росту (9-11 листків) вносити препарати з рістрегулювання. Це може спричинити скидання рядів качана.
«Після внесення гербіциду Трофі™ не було прояву конкуренції з боку бур’янів, поодинокий бур’ян рослині вже не заважає. Поява «цибулевого листа» може відбуватися через те, що невчасно застосований гербіцид діє на точку росту. Згодом такі листочки можуть розкрутитися. Як правило, на врожайність це не має суттєвого впливу», — говорить Володимир Бочко.
Що стосується соняшнику, то гібрид Р64LE25 має більшу висоту, ніж інші гібриди — це його особливість. «Тут теж робили лише ґрунтовий гербіцидний захист препаратом Трофі™. Але після посіву на полі були зливи з потужними потоками води й пилові бурі, тому на поверхні утворилася тверда «підошва», і нам довелося робити міжрядний обробіток», — зауважив Володимир Бочко.
Фунгіцидний захист передбачає внесення Аканто Плюс® одноразово. «Ми хочемо показати, що наші гібриди при правильному посіві та економних технологіях можуть забезпечити високий урожай в даній зоні. Спостерігалося враження септоріозом, втім поширення хвороби немає. Будемо використовувати Аканто Плюс®; бор ми сюди не вносили, підживлення і регуляторів не робили. Репродуктивні фази будемо відслідковувати далі», — каже спеціаліст.
На його переконання, класичний гібрид Р64LL155 має дуже перспективне майбутнє: на Чернігівщині та Харківщині він показував найвищу врожайність на рівні 5 т/га.
Не пропускайте наступні серії онлайн-спостереження від посівної і до збирання урожаю на YouTube-каналі.
AgroPortal.ua за матеріалами Corteva Agriscience