AGROGEAR. Збереження вологи. Кожне господарство обирає найкращі технології під свої умови

10 серпня 2021, 06:35 4059

Сьогодні серед українських агровиробників спостерігається тенденція, коли кожне господарство обирає для себе ті технології, які найкраще підходять під його умови і допомагають зробити агровиробництво більш ефективним, аби воно приносило більше прибутків і водночас потребувало менше затрат. Це стосується і обробітку ґрунту.

Але напрацювання своєї технології обробітку ґрунту на базі існуючих, яка дасть можливість для оптимально ефективної роботи в господарстві, — це непростий шлях. Понад 5 років вивчав питання переходу від класичної оранки до технології мінімального обробітку ґрунту strip-till керівник господарства «Троянда» в Житомирській області Олександр Гуменюк.

Фермерство в родині Гуменюків — сімейна справа. Батько Олександра 30 років тому заснував господарство, яке знаходиться за 15 км від Вінницької і за 15 км від Київської областей. За словами Олександра, «Троянда» має гарні поліські ґрунти на помірно горбистій місцевості та в цілому сприятливі кліматичні умови для агровиробництва.

 Мріяв мати такий агрегат, який би сам вносив добрива там, де потрібно

«Всі мої 33 роки, скільки себе пам’ятаю, пов’язані з сільським господарством, яким тісно займаюся десь з 2008 року. Ще під час навчання у 10-му класі працював у полі на тракторі та мріяв мати такий агрегат, який би сам вносив добрива там, де потрібно. Після закінчення Житомирського національного агроекологічного університету почав цікавитися різними технологіями обробітку, відвідував семінари, конференції. Років через 5-6 я зібрав базові знання, зрозумів, що можна реально щось міняти, а не робити дідівським методом», —розповідає Олександр Гуменюк.

Олександр Гуменюк
Олександр Гуменюк

Технологію strip-till фермер почав вивчати тільки 2 роки тому. Надихнула участь у різних заходах з інноваційних агротехнологічних рішень. «Спочатку цікавився no-till, але для поліських ґрунтів цей метод не дуже підходить. Почав вводити дискування, вирішив спробувати strip-till — залишилось тільки правильно підібрати техніку для обробітку. Передивившись багато різних агрегатів, зупинився на KUHN Gladiator», — каже господар «Троянди».

KUHN Gladiator здійснив мою мрію. Сьогодні в цього агрегата немає конкурентів

Олександр Гуменюк вже збирався їхати до США, щоб вивчати досвід фермера з Америки щодо роботи з цим агрегатом. І тут випадково у медіа побачив, що подивитись, як працює Gladiator, можна і в Україні від компанії «КУН-Україна».

«Я поїхав на демо до господарства в Кіровоградській області, побачив агрегат у роботі й сказав, що це те, що потрібно для моїх ґрунтів. Або він, або ніякий. KUHN Gladiator здійснив мою мрію локально вносити добрива на ту глибину, яку мені потрібно. Сьогодні в цього агрегата немає конкурентів», — підкреслює Олександр Гуменюк.  

Зараз фермер постійно експериментує з різними варіаціями, складом добрив та глибиною їх внесення, щоб виробити свою оптимальну технологію. «Проекспериментував би на глибину 10 см, але побоявся, бо торік пересихало на глибині не тільки на 10, а й на 20 см. У цьому році вніс на глибину 20 см (азот, фосфор, калій). При кількості тих опадів, які у нас в області пройшли, добрива опустились трохи нижче. Я з одного боку зімітував безводний аміак. Він не промивається, але він вноситься на глибину мінімум 20 см. А сіємо ми на 5 см, не глибше», —пояснює Олександр Гуменюк.

Цього року KUHN Gladiator з гарним результатом відпрацював у «Троянді» по кукурудзі. Господар зізнається, що взагалі дуже любить займатися вирощуванням кукурудзи з 2015 року. Його особистий рекорд — 172 ц/га. Експериментує з різними гібридами: якщо протягом двох років дає добрі результати, то на третій рік сіє масштабно. В результаті експериментів вибрав чотири холодостійкі гібриди з ФАО 270-330. Сівозміна в господарстві відбувається кожні три роки: кукурудза/соняшник.

Завдяки технології strip-till «Троянда» більше не боїться злив

Весною у господарстві нарізали смуги поперек схилу. Така технологія, з одного боку, зберігає вологу, не дає збігти опадам, а з іншого — не дає зливі змити насіння. За словами Олександра Гуменюка, коли були зливи, у сусідів усе плавало, все змило і довелося пересівати. «Вологість ґрунту залежить від гумусу, структури ґрунту — його пропускної спроможності. Щоб почати пропускати вологу, ґрунт має спочатку насититись. Коли випадає 30 мм опадів, то суха полоса висихає і не пускає вологу глибше, а мокра земля відразу пропускає вологу. Завдяки технології strip-till в міжрядді волога не міняється, а в полосі — в залежності від того, як світить сонце. Це і є технології зі збереження та накопичення вологи», — пояснює Олександр Гуменюк.

Приїжджаю на поле, і в мене душа радіє, що я за такий короткий період пройшов такий непростий шлях

«Хоча ми тільки восени почали працювати за strip-till, але я вже бачу, що нова технологія обробітку ґрунту дасть кращі результати, порівнюючи його з класичним», — впевнений господар «Троянди».

Він відмічає стосовно динаміки росту культур: пізній сів, здійснений за strip-till, випереджає за ростом ті рослини, які посіяні за класичною технологією обробітку.

Разом із тим фермер помічає, як ґрунт на очах стає здоровим: «Цього року налічили більше 30 черв’ячків на 1 м2 у 10-сантиметровому шарі, бо рештки залишені зверху. А минулого року взагалі не було. Я спеціально зробив аналіз ґрунту (гумус у мене зараз 3,5-3,6), щоб розуміти, з чого я стартую, і скільки органічної речовини буде через чотири роки. Мій телефон вже червоний від дзвінків — колеги просять поділитися досвідом».

На півдні України збільшується кількість господарств, які купують спеціальні агрегати, щоб перейти на strip-till

За словами керівника ФГ «Головченко В.В.» (Миколаївська обл.) Анатолія Головченко, по Україні ще мало хто використовує технологію мінімального обробітку ґрунту.

Сам фермер, який займається агровиробництвом з 1996 року, перейшов на нову технологію обробітку ґрунту 2 роки тому: «Працювали за класичною технологією. Але клімат змінюється, опадів стало менше, і ми почали шукати шляхи для збереження вологи: вибирали між no-till і strip-till. Віддали перевагу strip-till, оскільки тут збереження вологи поєднується з класичною технологією обробітку. Через мале зволоження на півдні ми працюємо переважно з ріпаком і соняшником, сіємо також пшеницю горох, ячмінь».

Анатолій Головченко
Анатолій Головченко

Побачити відчутні результати за 2 роки роботи за новою технологією неможливо, але певні позитивні зміни вже помітні

В господарстві з-поміж усіх агрегатів обрали для роботи за новою технологією мінімального обробітку ґрунту KUHN Gladiator і KUHN Excelerator.

«Після зернових нарізаємо полоси гладіатором. Якщо є волога, то в серпні сіємо ріпак. Якщо немає — залишаємо на соняшник. Excelerator працює також по стерні, щоб подрібнити великі рештки і не допустити забивання Gladiator. Працюємо з мінімальним кутом 1-3 — я не люблю сильно перемішувати ґрунт», — розповідає Анатолій Головченко.

Він відмічає відмінну роботу KUHN Gladiator, яким у господарстві вже обробили близько 3 тис. га за 2 роки. Хоча відразу після покупки агрегату були питання, але сервісна служба компанії «КУН-Україна» все оперативно вирішила.

На думку Анатолія Головченка, побачити відчутні результати за 2 роки роботи за новою технологією неможливо, але певні позитивні зміни вже помітні: «Зменшилися затрати (навантаження на трактори, на важку техніку — менше витрачається пального, резина рідше виходить з ладу), і зберігся той результат, який був по урожайності. Це вже добре. Відійшли агрегати, які були необхідні для класичного обробітку ґрунту. Зараз у нас залишилося для роботи три основні агрегати: сівалка, гладіатор і обприскувач. З роками, якщо ми вносимо локально одну полосу добрива, результат буде рости».


Для довідки: придбати техніку KUHN Gladiator і KUHN Excelerator, можна звернувшись до спеціалістів компанії УАПК.
 
«Кредобанк» пропонує вигідні умови кредитування на придбання техніки KUHN від 0% на 12 місяців за умови першого внеску 50%.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua