Віталій Недосєков: Заборона експорту зернових при нодулярному дерматиті — скоріше перестраховка, ніж необхідність

12 жовтня 2016, 07:00 4127

Новина про те, що Україні загрожує нодулярний дерматит, викликала певний резонанс. Ще б пак: якщо прогнози справдяться, на державу чекають обмеження експортних можливостей, а на власників фермерських господарств — необхідність вакцинації худоби. При цьому офіційно зареєстрованого препарату для щеплення від недуги в нашій державі немає.

Чи насправді така страшна хвороба, як її малюють, та чому Україна потенційно не готова до епізоотії нодулярного дерматиту  — читачам AgroPortal.ua пояснив доктор ветеринарних наук, професор, завідувач кафедри епізоотології та організації ветеринарної справи НУБіП Віталій Недосєков.

Віталію Володимировичу, поясніть, будь ласка, чим насамперед небезпечний нодулярний дерматит для великої рогатої худоби та чи виліковна ця хвороба?

Віталій Недосєков: Нодулярний, або вузликовий, дерматит віднесений до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби. Він викликає тимчасове зниження молочної продуктивності, тимчасову або постійну стерильність биків-плідників, ураження шкіри, а також загибель хворих тварин унаслідок секундарних (вторинних) інфекцій. У хворих корів порушується статева циклічність. У вагітних тварин трапляються аборти і мертвонародження. Можливі ускладнення у вигляді безпліддя. На жаль, специфічних методів лікування наразі не розроблено, однак проводиться симптоматичне лікування, поліпшуються умови утримання тварин, забезпечується повноцінне годування їх вітамінізованими кормами. Для профілактики секундарних бактеріальних інфекцій використовують антибіотики та сульфаніламідні препарати.

Які симптоми нодулярного дерматиту? Чи може власник ВРХ самостійно визначити, що тварина «підхопила» саме цю недугу, або потрібні спеціальні аналізи, дослідження?

Віталій Недосєков: Хвороба починається з підвищення температури тіла до 40°С і вище, потім з'являються водянисті виділення з очей, млявість, відмічаються відмова від корму, слинотеча, скута хода і прогресуюче схуднення. На шкірі, частіше в районі ніг і живота, утворюються горбки з пласкою поверхнею діаметром 0,5-0,7 см та висотою 0,5 см.

Через 1-3 тижні з моменту їхньої появи тканина всередині повністю некротизується і утворюються секвестри (ділянки омертвілої тканини). За позитивного результату вони заповнюються грануляційною, тобто молодою сполучною тканиною, і тварина видужує протягом 4-6 тижнів. У разі важкої форми вузлики виявляють у ротовій порожнині, в легенях, органах травлення. Там утворюються плоскі круглі сірувато-жовті некротичні вогнища, які нагноюються, з рота виділяється густа тягуча слина, з носа — слиз із смердючим запахом.

У лактуючих корів уражене вим'я збільшено, в ньому також виникають вузлики; молоко стає густим із рожевим відтінком, при нагріванні утворює гель. У биків при ураженні сім'яників вірус виділяється зі спермою протягом більш ніж двох місяців після одужання. Як і при будь-якій іншій особливо небезпечній інфекційній хворобі, для підтвердження діагнозу на нодулярний дерматит необхідно проводити лабораторні дослідження: гістологічні, виділення вірусу та його ідентифікацію.

Якщо в господарстві, окрім корів, є, наприклад, свині або птахи, чи небезпечна для них ця хвороба?

Віталій Недосєков: На нодулярний дерматит хворіють лише велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини, тому для свиней чи птахів захворювання не становить небезпеки.

Як передається вузликовий дерматит?

Віталій Недосєков: На жаль, поширюватися ця хвороба може навіть у випадку дотримання всіх санітарних норм утримання ВРХ в корівниках. Справа в тому, що її переносниками часто стають комарі і ґедзі, тому найбільша кількість інфікованих тварин спостерігається саме в місцях скупчення комах. Таким чином, зараження може відбутися навіть і під час випасу худоби. Власне, в навколишнє середовище нодулярний дерматит великої рогатої худоби (вірус Neethling) потрапляє з некротизованою тканиною вузликів, яка підсихає й відпадає, з молоком, слиною, спермою або кров'ю.

Додаткові складнощі це захворювання створює фермерам ще й через відсутність видимої закономірності в поширенні. Тобто в деяких випадках тварина, що знаходиться поруч з інфікованою, не заражається. При цьому може захворіти корова або бик із стада, що розташоване на відстані в декілька кілометрів.

Виділяється вірус дерматиту навіть з диханням заражених тварин. У деяких випадках він може передаватися через корми та воду. Іноді нодулярний дерматит великої рогатої худоби може переноситися і птахами, особливо водоплавними.

Скільки триває інкубаційний період?

Віталій Недосєков: Від 3 днів до місяця, в середньому — 7 днів. Загалом, це залежить й від сприйнятливості тварини до вірусу, і від шляхів проникнення збудника в організм. Початковий період короткий, нерідко протікає непомітно, особливо у разі виявлення перших випадків захворювання в господарстві. Перебіг хвороби буває гострим та підгострим.

Чи дійсно ця хвороба дуже швидко поширюється, чому?

Віталій Недосєков: Наразі нодулярний дерматит ВРХ активно поширюється Балканськими країнами, хвороба просувається зі швидкістю 70-100 км на добу. Так, у Болгарії на початку липня 2016 р. МЕБ (Міжнародне епізоотичне бюро) зафіксувало перші 7 спалахів хвороби, а станом на початок серпня ситуація переросла в епідемію. Нині південні та південно-західні кордони України від Болгарії відділяє лише Румунія, котра й сама стоїть у черзі на вакцину.

Не можна недооцінювати також небезпеку з південно-східного напрямку: в Краснодарському краї, що значно ближчий до нас від Балкан, зафіксовано кілька спалахів нодулярного дерматиту. На території Луганської області, непідконтрольній нашим ветеринарним службам, а саме на кордоні з РФ, сконцентровані військові — як і у випадку із АЧС, основним  шляхом поширення захворювання залишається армійська мережа продзабезпечення.

Враховуючи швидке поширення хвороби, небезпеку можна очікувати з будь-якого боку. Загроза занесення захворювання на територію країни існує як з території ЄС, так і з Росії. Для профілактики потрапляння вірусу в Україну запроваджено заборону ввозу худоби та продукції з неї з неблагополучних країн, де зафіксовані випадки захворювання. Ця заборона діє для 16 країн: Албанії, Вірменії, Болгарії, Бурунді, Македонії, Греції, Іраку, Казахстану, Кувейту, Чорногорії, Мозамбіку, Намібії, Російської Федерації, Саудівської Аравії, Сербії, Туреччини.

Але враховуючи те, що, крім контактного та повітряно-крапельного шляху, нодулярний дерматит передається трансмісивно — через кровосисних комах, цей захід не зупинить хворобу. Наслідком цього може стати послаблення національної безпеки держави.

Яким чином на швидкість, інтенсивність поширення недуги впливають погодні умови, пора року?

Віталій Недосєков: Вірус реагує на зниження температури. Під прямими сонячними променями він гине протягом кількох годин (при температурі 55°С це відбувається за 2 години, при 60°С — вже через 30 хвилин). Інфекція протікає у формі епізоотій, характеризується сезонністю (відзначається в жаркий, вологий сезон), краще розповсюджується в низинних, заболочених місцях, там, де найбільше скупчення комах.

Вважається, що нодулярний дерматит безпечний для людини. Чи означає це, що можна споживати молоко/м'ясо зараженої тварини без будь-яких наслідків для здоров'я? Чому у такому разі потрібні обмеження на експорт м'ясної і молочної продукції?

Віталій Недосєков: Я б не сказав, що для людини вірус, що викликає нодулярний дерматит, є небезпечним. На мою думку, усі віруси становлять потенційну загрозу і для людини, и для тварин, але вони мають різний ступінь адаптації. Наприклад, вірус африканської чуми пристосований саме до свиней, але потенційно їм може захворіти і людина. Не виключено, що і на вірус нодулярного дерматиту, який наразі адаптований до великої рогатої худоби, чекає така ж участь, але зараз випадків захворювання людини не зафіксовано.

М'ясо вимушено забитих тварин використовується без обмежень, а шкіра та субпродукти підлягають знищенню. Вивезення за межі карантинної території молока допускається після його стерилізації (при температурі 132°С протягом 15 секунд) або кип'ятіння.

Хвороба, окрім трансмісивного та повітряно-крапельного шляху передачі, передається контактно, а сам збудник досить стійкий у навколишньому середовищі, тому існує ризик занесення вірусу на територію інших держав шляхом забрудненого вірусом транспорту.

В Україні активно обговорюють можливу заборону експорту зерна у разі виявлення в нашій країні нодулярного дерматиту. Який взаємозв'язок між вірусом, який викликає цю хворобу, і зерновими культурами, у тому числі кукурудзою?

Віталій Недосєков: Причиною заборони експорту є можливість забруднення зернових культур вірусом нодулярного дерматиту. Він присутній у сечі, у слині хворої тварини, якій достатньо вийти, прогулятися кукурудзяним полем — ось і шлях ураження.

У нас приблизно півроку тому у кукурудзі був знайдений вірус АЧС. Із нодулярним дерматитом може бути так само, але я особисто у це не вірю. Теоретично це можливо, але практично — маловірогідно. За таких обставин заборона експорту зернових, навіть у разі виявлення в країні хвороби, — застережний захід. Людям притаманно перестраховуватись «про всяк випадок».

У якому випадку говорять про те, що країну «накрила» епідемія нодулярного дерматиту? Чи є допустимі «пороги» захворювання?

Віталій Недосєков: Допускати занесення, а тим більше поширення даного захворювання в жодному разі не можна. Експерти Асоціації виробників молока прогнозують, що у разі поширення хвороби нодулярного дерматиту територією України приватний сектор втратить мінімум 247 980 голів, а господарства — близько 127 тис. голів.

Для прикладу: у травні 1989 році НД вперше виявили у провінції Суец у Єгипті (вважають, що вірус завезли на один із карантинних пунктів з імпортованою із Африки худобою). Буквально за 6 місяців хвороба вразила тварин в 22 із 26 провінцій Єгипту — країна змушена була провакцинувати понад 2 млн ВРХ. Того ж 1989-го спалах хвороби зафіксували в Ізраїлі. Повне знищення інфікованих та контактних тварин у місці спалаху, а також кільцева вакцинація для створення 50-кілометрової буферної зони дозволили зупинити поширення вірусу.

Наразі ступінь ризику занесення в Україну нодулярного дерматиту ВРХ оцінюється як середній, проте прогнози можуть коригуватися. Це залежить від швидкості наближення захворювання до кордонів країни.

Яким чином можна не допустити масового поширення вірусного захворювання на стадії виявлення одиничних епізодів?

Віталій Недосєков: У разі встановлення діагнозу «нодулярний дерматит» здійснюються обмежувальні заходи, встановлюється карантин. У неблагополучному пункті проводиться імунізація усіх сприйнятливих тварин, а також забороняються:

  • переміщення тварин без дозволу спеціалістів державної служби ветеринарної медицини;
  • вивезення з господарства для племінних цілей та реалізації тварин, приплоду та генетичного матеріалу від них;
  • використання биків-плідників для осіменіння та отримання сперми;
  • вивезення тварин для забою без дозволу спеціалістів державної служби ветеринарної медицини;
  • використання і реалізація молока в сирому вигляді;
  • збір, обробка, закладка на зберігання генетичного (племінного) матеріалу (сперма, ембріони, яйцеклітини).

Нині існує дві принципові схеми боротьби з нодулярним дерматитом.

1.    Проводиться стемпінг-аут, тобто забій всіх тварин і проведення ветеринарно-санітарних заходів.

2.    Передбачається використання модифікованого стемпінг-ауту, тобто проводяться забій хворих та інфікованих тварин, а також кільцева вакцинація в загрозливій зоні.

Забій підозрілих у зараженні тварин дозволяється на спеціалізованих підприємствах з забою, визначених державною службою ветеринарної медицини, у кінці зміни або в окремий день тижня. В епізоотичному осередку після забою тварин проводять дезінфекцію та дезінсекцію предметів догляду за тваринами, спецодягу, транспорту та у всіх приміщеннях для їх утримання.

Відповідно до проекту інструкції щодо профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом необхідно створити буферні зони на кордонах України із державами, у яких реєстрували спалахи нодулярного дерматиту ВРХ (заразного вузликового дерматиту). Вони мають складати не менше 100 км. У буферних зонах необхідно здійснити поголівну вакцинацію проти цього захворювання. Такі ж дії потрібно провести і на межі із непідконтрольними територіями Сходу України та тимчасово окупованим півостровом Крим. Це дасть змогу нам зупинити хворобу ще на кордоні.

Чи є вакцинація єдиним способом профілактики вузликового дерматиту?

Віталій Недосєков: Запобігти інфікуванню худоби дерматитом дуже складно. Однак звести ризик виникнення хвороби до мінімуму фермери все ж можуть. Імунізацію корів проводять з використанням штаму, схожого з Neethlin вірусу овечої віспи, для цих цілей застосовують вакцину віспи овець.

Однак крім власне щеплень, до профілактичних заходів можна віднести:

  • недопущення розвитку вологості і, як наслідок, появи великої кількості комах у корівниках;
  • обробку тварин і стійл репелентами;
  • недопущення ввезення в благополучні господарства тварин невідомого походження без відповідних документів;
  • в приватних господарствах надання ветеринарам доступу до сараїв для огляду тварин на вимогу.

Чи ефективна вакцина, якщо захворювання вже проникло на територію країни? Якщо в конкретному фермерському господарстві є хворі тварини, чи можна врятувати інших, зробивши їм щеплення?

Віталій Недосєков: В Ізраїлі під час спалахів хвороби 2013 року був успішно застосований модифікований стемпінг-аут. Там знищували лише клінічно хворих тварин, а решту в епізоотичному осередку вакцинували.  Цей метод дасть змогу зберегти поголів’я ВРХ України.

Чому в Україні немає зареєстрованої вакцини від цієї недуги?

Віталій Недосєков: Оскільки хвороба жодного разу не була зареєстрована в Україні, не було необхідності у ввезенні вакцини на територію держави.

Чи означає це, що у разі загрози захворювання власникам ВРХ нічим буде робити профілактику і тварини, напевно, стануть «жертвами» вірусу?

Віталій Недосєков: Наразі керівництвом Держпродспоживслужби України спільно з представниками компанії-виробника вакцини проти нодулярного дерматиту великої рогатої худоби обговорювалося питання щодо можливості постачання вакцини у разі необхідності в Україну в стислі строки. Крім цього, розглянули питання реєстрації вакцини відповідно до чинного законодавства України.

У таких випадках, як можлива епізоотія нодулярного дерматиту, чи є вакцинація обов'язковою?

Віталій Недосєков: Оскільки вакцинація є ефективним методом запобігання захворюванню, то в разі епізоотії проведення її є хоч і не примусовим, але дійсно необхідним.

Чи можна стверджувати, що поголовна вакцинація на 100% не допустить потрапляння вірусу на територію країни?

Віталій Недосєков: Вакцинація не гарантує абсолютний імунітет для всіх тварин, оскільки є багато факторів, які можуть негативно впливати на ефективність проведеної вакцинації, зокрема, вік тварини, стать, фізіологічний стан тощо.

Крім того, незначний відсоток тварин має природний імунітет до заразного вузликового дерматиту і не виробляє антитіл на щеплення. Якщо таке трапляється з коровами, то в їх молозиві не буде відповідних антитіл, і телята від таких корів потрапляють в групу ризику з раннього віку.

Віталію Володимировичу, чому, на вашу думку, загроза поширення вірусу з'явилася саме зараз?

Віталій Недосєков: Проникнення екзотичних хвороб на нові території, як правило, пов’язане із глобалізацією торгівлі. У країнах, де хвороба стала ендемічною, тобто характерною, сприйнятливе поголів’я вже має частково набутий імунітет, тому рівень падежу при нових спалахах не перевищує 10%. На нових територіях в інтактному стаді дія патогену вкрай агресивна — вірус викликає інфікування 70-100% поголів’я ВРХ, падіж серед високопродуктивних тварин сягає 50-70%.

Скільки триває карантин при цьому захворюванні?

Віталій Недосєков: Неблагополучний пункт вважається оздоровленим від нодулярного дерматиту через 35 днів після останнього випадку знищення хворої тварини. Це актуально за умови проведення на відповідній території усіх необхідних оздоровчих заходів, лабораторного дослідження крові тварин на відсутність антитіл до збудника хвороби.

Якщо вірус в Україну все-таки потрапить і експорт м'ясної і молочної продукції буде зупинений, скільки за часом може продовжуватися ця заборона, якщо вакцинація все ж буде проведена?

Віталій Недосєков: Після зняття карантину протягом 1 року зберігається заборона на вивіз та реалізацію великої рогатої худоби за межі оздоровленого неблагополучного пункту. Це не стосується випадків вивезення худоби на забій на визначені підприємства, але тільки у період закінчення льоту та/або активної життєдіяльності комах-переносників.

Скільки триває захисна дія вакцини? Чи є це щеплення одноразовим? Якщо вірус мине Україну зараз, чи варто чекати його появи в майбутньому або після вакцинації можна буде «спати спокійно»?

Віталій Недосєков: Для імунізації ВРХ проти нодулярного дерматиту застосовують вакцину, яка дає імунітет протягом 1 року. При плановій вакцинації першу імунізацію проводять 3-місячному молодняку, ревакцинацію — через 12 місяців. У неблагополучному пункті і в господарствах загрозливої зони вакцинують усіх здорових тварин, незалежно від терміну попередньої імунізації. Молодняк у віці до 6 місяців щеплюють дворазово з інтервалом в 14 діб.

Дуже дякуємо вам за змістовну бесіду!


Валентина Ковальчук, AgroPortal.ua