В LNZ Group стартує торгівля природним газом. Ключові переваги для аграріїв

13 травня 2019, 06:00 4327

LNZ Group виходить на ринок торгівлі енергоносіями. ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» вже отримало ліцензію НКРЕКП на постачання природного газу. Компанія планує отримати ліцензію з постачання і електроенергії. AgroPortal.ua поспілкувався з керівником енергетичного напрямку LNZ Group Романом Кравцем про ринок природного газу України та основний фокус постачання енергоносіїв.

Як розвивається український ринок природного газу?

Роман Кравець: Український ринок природного газу розвивається дуже динамічно. У 2016 році стартували реформи щодо впровадження європейської моделі. За три роки пройдено шлях, який певні країни долали десятиріччями. З травня цього року ми працюємо в режимі добового балансування, особливості якого кінцеві споживачі ще не встигли відчути. Ближчі зміни — це так званий «анбалдинг», або виведення компанії «Укртрансгаз» із підпорядкування НАК «Нафтогаз України» із створенням незалежного оператора газотранспортної системи, а також впровадження ринкових механізмів ціноутворення для населення.

Що найбільше впливає на український ринок природного газу?

Роман Кравець: Серед зовнішніх факторів я б виділив два ключових: ціновий та інституціональний. Стосовно першого, то відомим фактом є те, що Україна на 35% залежить від поставок імпортного газу, зокрема європейського. Внаслідок цього спостерігається пряма залежність ціни всередині країни від цін на так званих європейських хабах. Оскільки природний газ — це біржовий товар, тому ціна на нього може змінюватися щогодини.

Стосовно другого, то Україна ратифікувала Європейську енергетичну хартію та має багато зобов’язань у сфері реформування ринку. Це є важливим поштовхом до змін і, як я вже раніше зазначав, ці зміни реально відбуваються, зокрема одна з останніх — це добове балансування, на якому я більш детально зупинюся пізніше.

Внутрішні фактори, які впливають на розвиток ринку, — це, в першу чергу, зростання власного видобутку як державною, так і приватними компаніями. Затверджуються амбітні програми зменшення залежності від імпорту, які частково реалізуються та дозволяють теж впливати на ціноутворення. Негативним фактором залишається зарегульованість галузі.

Скільки відсотків від річного споживання природного газу припадає на аграрний сектор України?

Роман Кравець: Аграрний сектор на даному етапі розвитку України є локомотивом економіки. Відповідно зростає і споживання енергоресурсів. За різними підрахунками, об’єм ринку складає орієнтовно 500 млн м3 на рік, або близько 2% від загального обсягу споживання держави.

Ви були керівником напрямку природного газу ТОВ фірма «Астарта-Київ». В LNZ Group також займатиметесь цим питанням? Чим насамперед займатиметься новостворений підрозділ і в чому ваші конкурентні переваги?

Роман Кравець: В «Астарті» з 2016 року я відповідав за закупівлі природного газу та очолював компанію трейдера. Також був невеликий досвід продажу стороннім організаціям. Основна задача проекту в LNZ Group — це торгівля природним газом. Наш ключовий клієнт — компанії агросектору. В цьому проекті ми об’єднали команду професіоналів газового ринку із репутацією та досвідом LNZ в побудові дистрибуційної мережі.

Які наші ключові переваги? Як я вже сказав раніше — це репутація групи, що, на мою думку, є одним із основних факторів. Наступне — розуміння нашого клієнта, і як наслідок — гнучка цінова та кредитна політика. І остання, не менш важлива перевага: ми зробимо поставку природного газу максимально комфортною для клієнта в операційному плані. І тут я хотів би декілька слів сказати про останнє нововведення, а саме добове балансування.

До березня 2019 року в Україні діяло місячне балансування, тобто кількість номінованого (поставленого) природного газу повинна була повністю використана кінцевим споживачем. Надлишок або дефіцит газу балансувався за встановленою «Укртрансгазом» ціною з можливим дисконтом 10% не на користь трейдера. Враховуючи це, більшість компаній «збалансовувала» себе на початку кожного наступного місяця, купуючи газ один у одного за ринковими цінами.

Кінцевий споживач, який згідно кодексу повинен компенсувати трейдеру всі втрати, практично не відчував ніякого дискомфорту. Із впровадженням з травня 2019 року подобового балансування період для маневру скоротився практично в тридцять разів. Зараз дуже важлива оперативність і відповідальність у коригуванні фактичних даних саме кінцевими споживачами. Багато трейдерів у такій ситуації просто віддзеркалюватимуть свої втрати на споживачів, маючи на це всі законні підстави.

Ми зі свого боку сформували так званий бек-офіс, головна задача якого саме цілодобове балансування, зрозуміло, в комунікації з нашими клієнтами. Вони не зазнають додаткових втрат, а це до 20% вартості спожитого газу, та незручностей в режимі роботи при добовому балансуванні.

Скільки газу за рік споживають усі підприємства LNZ Group?

Роман Кравець: Підприємства групи споживають близько 6 млн м3 природного газу на сезон. З іншого боку, ми маємо дуже амбітний план, а саме в перший рік старту проекту вийти на продаж 150 млн м3.

Коли відбувається закупівля природного газу (у сезон, до осені) в LNZ Group, чи працюєте/плануєте контрактувати газ в LNZ Group з допомогою форвардних контрактів, адже ви мали такий досвід?

Роман Кравець: На даний час в Україні є три джерела закупівлі природного газу: приватні видобувні компанії, імпорт та закупівля у великих трейдингових компаніях. Також можна закуповувати на спотовій основі, з подальшим зберіганням у підземних сховищах або за допомогою форвардних контрактів. У кожного з варіантів є свої переваги і певні ризики. Я маю досвід роботи по кожному із них та знаю усі особливості і можливі підводні камені. Через це ми будемо формувати пакети із використання кожної опції для зменшення ризиків непоставки і отримання оптимальних цін. Для наших клієнтів — це гарантована ціна нижче ринку та гарантована поставка природного газу в сезон.

Чи є сезонність у споживанні газу в LNZ Group і чи це впливає на закупівлю, можливо, в певні місяці можна зекономити?

Роман Кравець: Так, у споживанні природного газу є виражена сезонність, а саме зима-літо. Проте це не означає, що в дані періоди ціна знижується або зростає. Яскравий приклад — сезон 2018-2019 років, коли в лютому ціни на газ знизилися до літніх рівнів. Ціна на природний газ залежить від багатьох чинників: макроекономічних показників світового промислового розвитку, наявності і доступності альтернатив, певних форс-мажорних обставин та погодних умов. При прийнятті рішень ми аналізуємо усі зазначені вище фактори, аналітичні прогнози, досвід минулих періодів. Ця компетенція є дуже корисною для наших клієнтів з точки зору оптимізації затрат на енергоносії.

Дякуємо за приділений час.


Алла Стрижеус, AgroPortal.ua