Продажі онлайн: українські аграрії отримають унікальну платформу для торгівлі

15 січня 2020, 06:59 5880

Україна славиться в усьому світі як аграрна країна, в якій багато талановитих айтішників. Найчастіше, через незатребуваність своїх ідей, кращі уми нашої країни залишають батьківщину, приносячи колосальну користь іншим країнам і отримуючи при цьому світове визнання.

AgroPortal.ua поспілкувався з керівником PytagInc Олегом Поповим, який займається на даний момент розробкою унікального продукту.

Розробкою якого проєкту ви займаєтеся зараз?

Олег Попов: На даний момент ми робимо продукт під назвою Pytag — глобальну платформу для покупки, продажу і доставки сировини і продуктів переробки, яку на першому етапі ми реалізуємо на сільськогосподарському ринку. Це глобальний агрегатор Великих даних про торгові пропозиції з індивідуальним пошуком, заснований на зборі, обробці, аналізі та оптимізації за допомогою сучасних кібернетичних алгоритмів, що самонавчаються, і штучного інтелекту. Його метою є створення індивідуальних комунікацій, комбінацій, які об'єднують одразу всіх учасників угоди, продавців, покупців і необхідні сервіси, надаючи кожному з учасників абсолютно оптимальну існуючу пропозицію-рішення за всіма видами доставки в усьому світі.

За яким принципом працює ця платформа?

Олег Попов: Сьогодні ми збираємо, запитуємо, аналізуємо і оптимізуємо інформацію з усіх публічних доступних джерел для видачі оптимального результату для кожного запиту індивідуально. Якщо, припустимо, ви хочете купити пшеницю, то Pytag автоматично визначить вашу локацію і надасть всі оптимальні варіанти купівлі та продажу даного продукту в світі з усіма видами доставки. Остаточна ціна буде залежати від кількості пшениці, яку ви хочете придбати, і того, яким чином вона буде вам доставлена. Все це буде супроводжуватися детальною інформацією про постачальника з відповідними фотографіями.

Pytag має абсолютно унікальні, що не мають аналогів у світі, алгоритми автоматичної системи торгів у оптовій комерції, які з'єднують покупців, продавців і перевізників. Варто відзначити, що придуманий мною алгоритм захищений авторським правом. На сьогоднішній день вже працює формат B2B. Тобто ми з'єднуємо фермера з переробником, експортером, брокером і так далі.

У підсумку ми хочемо зробити B2B2C, щоб з'єднувати фермерів і магазини з кінцевим споживачем.

За допомогою цієї платформи людям більше не знадобиться відстежувати ринок, щоб шукати продавців і покупців у всьому світі, оскільки за них це зробить Pytag за лічені секунди.

Як народилася ідея створення Pytag?

Олег Попов: З 2011 року я працюю в оптовій торгівлі зерном. У 2015 році ближче познайомився з IT, увійшовши інвестором в один проєкт. Саме тоді я познайомився з Великими даними. Працюючи з зерном, я постійно думав про те, як можна оптимізувати цей процес. Я побачив, наскільки хаотичний даний ринок і яка велика кількість посередників тільки на внутрішньому ринку. Бувало, що на одну угоду припадало до 5 посередників, що створювало великі втрати. У цьому процесі в моїй компанії працювало 7 менеджерів із закупівлі. Кожному з них необхідно було прораховувати відстань, вартість знайденого ними товару з урахуванням кількості з усіх портів — від Іллічівська до Бердянська. Саме на це я витрачав весь свій час.

Спочатку я придумав спеціальний калькулятор, який постійно удосконалювався. У підсумку я вивів ефективну формулу, яка значно спростила ведення бізнесу. Потім я подумав про те, щоб створити веб-продукт, який дозволяв би користуватися всіма цими перевагами не тільки мені, а й усім бажаючим. Наша команда постійно зростає, додаються нові люди. На сьогоднішній день у нас уже міжнародна команда з колегами з різних країн світу, яка перейнялася цією ідеєю, бачачи в ній колосальну перспективу. Зараз ми знаходимося в пошуку інвесторів, яких з радістю б прийняли в свою команду.

Джерело фото: Facebook // Oleg Popov
Джерело фото: Facebook // Oleg Popov

На якому етапі перебуває зараз розробка і скільки необхідно грошей для її повної реалізації?

Олег Попов: Щоб масштабно популяризувати проєкт з урахуванням виходу на міжнародний ринок, необхідно близько $2,5 млн. Для України на початковому етапі ми зробимо мінімальний життєздатний продукт. У нас вже є прототип, в який ми вклали свої гроші, й зараз шукаємо фінансування. Надалі ми плануємо залучати ще інвестиції, щоб поступово виходити на новий рівень.

Як буде гарантуватися безпека укладеної продавцем/покупцем угоди?

Олег Попов: Всі транзакції будуть проводитися через надійний банк, який гарантуватиме виплати нашим клієнтам. Зараз ми ведемо переговори з одним великим міжнародним банком і плануємо найближчим часом підписати з ним договір про співпрацю.

Як ви вважаєте, чи можливо, що вся торгівля сільгосппродукцією переміститься в інтернет? І як швидко це станеться?

Олег Попов: Це не те що можливо, це — неминуче!

На думку експертів, велика частина світового обороту торгівлі сільгосппродукцією до 2030 року буде цифровою.

Думаю, що таке тривале впровадження сучасних торгових інструментів пов'язане зі звичками поколінь користуватися кнопковими телефонами і відсутністю якісного інтернету.

Чим корисний проєкт для України в масштабах держави?

Олег Попов: Ні для кого не секрет, що Україна — аграрна країна з дуже родючою землею. Незважаючи на вдале географічне розташування нашої країни, український фермер знаходиться далеко не в найбільш конкурентоспроможних умовах. За світовими мірками він є неконкурентним через незнання. Він не орієнтується належним чином на ринку. Фермер повинен виробляти, але більшу частину свого часу він витрачає на пошук покупців, розрахунки ціни, умов поставки. Він не поставляє продукцію за кордон, тому що не знає, кому там можна продати, і не впевнений в тому, що з ним розплатяться. Все це буде робити Pytag, який видасть найоптимальніші результати. Крім того, наша платформа вирішить цю проблему за допомогою смарт-контрактів і незалежної лабораторії, яка досліджуватиме якість продукції, що поставляється.

Виходячи на нові ринки, українські аграрії дадуть новий поштовх розвитку вітчизняного сільського господарства. Отримані гроші вони зможуть реінвестувати, від чого виграє економіка країни. Крім того, Pytag зробить ринок більш прозорим, виключаючи корупційні схеми при угодах.

Ви вже презентували десь свою розробку?

Олег Попов: Нещодавно в Україні був запущений перший масштабний бізнес-інкубатор з міжнародними менторами-наставниками за підтримки уряду Америки в особі Міжнародного фонду розвитку США (USAID). Команда Pytag обрана експертами бізнесу до сімки з 188 українських стартапів для проходження навчання в першому потоці EO Business Incubators. В інкубаторі команда Pytag пройшла бізнес-курс, нас навчали професори Корнельського університету і допомагали працювати над бізнес-планом представники агрокомплексу Kernel і фонду Dragon Capital. У жовтні відбувся перший випуск інкубатора, на нього були запрошені представники уряду, в тому числі міністр економіки України, посол США в Україні, представники венчурних фондів, Horizon Capital і KPMG, також були відомі організатори Startup Grind, Startup Battle. Посол США Вільям Тейлор відзначив Pytag як один із цікавих і важливих проєктів, який цікавий США для інвестування.

Джерело фото: Facebook // Oleg Popov
Джерело фото: Facebook // Oleg Popov

Коли буде офіційно запущений Pytag в Україні та можна буде скористатися платформою?

Олег Попов: Однозначно в цьому році. Ми вже опитали клієнтів, протестували прототип і підтвердили нашу бізнес-модель і маркетингові стратегії. Тепер ми готові до розробки MVP (мінімальний життєздатний продукт), і багато що залежить від фінансування. Зараз ми подали заявку на отримання гранту від «Українського фонду стартапів» і, скажу вам по секрету, пройшли попередній відбір і будемо презентувати наш проєкт та ідею перед експертами та українським урядом вже 25 січня.

Дякуємо за розмову. Бажаємо успіхів!


Для довідки: Станом на 26 грудня на веб-порталі Українського фонду стартапів зареєструвалось більше 650 заявників. Кожну заявку оцінює як мінімум двоє незалежних експертів з відповідною експертизою у сфері, в якій подано заявку.  32 стартапи вже оцінено, з них 4 отримали високі бали та будуть запрошені на пітч день (Pitch Day), котрий відбудеться 25 січня 2020 року.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua