Посівна-2022: названі незакриті потреби аграріїв

11 квітня 2022, 06:40 7922

В Україні посівну кампанію розпочали вже у 23 областях. Попри воєнні дії цьогоріч планується засіяти 6 млн га земель, а це — 80% того, що обробили минулого року. В період посівної кампанії забезпеченість українських сільгоспвиробників становить: пальним — 60,2%, азотними добривами — 68%, ЗЗР — 70,6%. Краща ситуація з насінням (76,7%) та комплексними добривами (79,8%).

Такі дані наводить команда Насіннєвої асоціації України. 

«Ця посівна кампанія, без сумніву, найважча. Аграрії розв’язують низку викликів: від логістики, постачання пального до фізичної безпеки своїх працівників, обмежень роботи у вечірній і нічний час доби та польотів дронами чи безпілотними літальними апаратами. Тобто вагому роль має не лише забезпечення ЗЗР чи добривами, але й сам суттєво ускладнений процес роботи», — коментує ситуацію виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

Так, перед початком посівної азотних добрив не вистачало для 1,2 млн га сільськогосподарської площі, пального — для 1,5 млн га, ЗЗР — 1,1 млн га. Потреба в насінні була для площі в понад 897 тис. га, а комплексних добрив — 802 тис. га. 

Серед проблемних ситуацій, зокрема, аграрії вказували оплату насіння, але неможливість його доставки. Це найчастіше спостерігається в господарствах, близьких до лінії фронту — Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, Полтавській, Запорізькій областях. Також з-поміж проблем: обмеження роботи складу з насінням через воєнні дії чи потреба в докуповуванні насіння, яку наразі неможливо задовольнити. 

Яку техніку шукають фермери для роботи?

Ще одне аналітичне дослідження провела платформа OLX Україна.

Щоб підтримати фермерів у скрутний час та забезпечити успішне проведення польових робіт державні банки запустили програму пільгових кредитів під 0%. Ці кошти допоможуть подбати про необхідні ресурси, скажімо, закупити обладнання і техніку.

До прикладу, в категорії OLX Авто наразі представлено 11,5 тис. пропозицій сільськогосподарського транспорту та деталей. Так, середня вартість трактора становить 83 600 грн, комбайн коштує, в середньому, 265 500 грн, за мінітрактор просять близько 97 000 грн, а за мотокультиватор — 25 000 грн. При цьому популярними умовами придбання сільгосптехніки, за кількістю відгуків на одне оголошення у березні, є кредит та розстрочка — в середньому по 35 відгуків.

Серед сільськогосподарської техніки найбільш потрібними виявились:

  • Трактори — 452 тис. пошуків протягом березня;
  • Мінітрактори — понад 161 тис. пошуків;
  • Культиватори — понад 77 тис. пошуків;
  • Комбайни — 91 тис. пошуків;
  • Сівалки — понад 70 тис. пошуків.

Додатково в онлайні шукають деталі до тракторів (11,4 тис. пошуків), а також борони — знаряддя для розпушування землі (2,7 тис. пошуків). 


Для довідки: для створення інфографіки були використані дані опитування Міністерства аграрної політики та продовольства України та Інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Інформ». У них взяли участь понад 3 тисячі агропідприємств з усієї України.