Гарбузовй дисбаланс. Чому найрентабельніша культура вирощується за залишковим принципом

10 лютого 2021, 06:49 9693

Гарбуз — недооцінена культура в Україні як за рівнем виробництва, так і споживання. Через недостатню кількість точок переробки сировини та використання фермерами ручної праці в процесі вирощування сьогодні практично все вирощене насіння відправляється на експорт.

Про це AgroPortal.ua розповів фермер із Черкащини Андрій Вертеба, який вже п’ятий рік займається вирощуванням гарбузів і цього сезону планує посіяти до 25 га цієї культури.

«Ми постійно намагаємося розширюватись і для цього добираємо земельні ділянки в оренду. Крім власних паїв здебільшого беремо городи односельців, адже взяти великі ділянки на полях на сьогодні дуже проблематично, тому що в земельний сфері маємо велику конкуренцію. Тому поки що ми вкладаємо всі свої ресурси в кількість, а не якість. Зараз зосередились на площах, адже розуміємо, що через два роки не буде в селі взагалі вільної землі», - зазначає Андрій Вертеба.

В цьому сезоні гарбуз, напевне, найдорожча та найвигідніша культура, вартість 1 кг насіння — 85 грн, тобто за 1 т дають 85 тис грн.

«У 2020 році максимальна врожайність була 750 кг/га, але на круг — 400 кг/га сухого насіння. Це пояснюється погодними умовами та власними недопрацюваннями. На Полтавщині в Лубнах цього року фермери збирали 850 кг/га на круг, а минулого — майже 1000 кг/га», — зазначає Андрій Вертеба.

За його словами, у вирощуванні гарбуза найважливіше вчасно його посіяти: якщо це зробити рано, є ризик, що весняні морози знищать посіви, якщо пізно — рослина не встигне набрати силу до літньої спеки.

«Терміни посіву гарбуза по території України відрізняються відповідно до кліматичних особливостей. У Черкаській області розпочинаємо посів з 25 травня. Сіємо в міжряддя 2 метри, але плануємо переходити на міжряддя 1,4 м, з розрахунку 3 насінини на 1 м. Робимо два прополювання міжряддя трактором та одне — в рядку, і для цієї роботи наймаємо людей. Гербіциди не використовуємо. Вносимо добриво під рядок — 50 кг/га селітри, також здійснюємо підживлення по листу препаратом Вимпел», — розповідає фермер.

Додає, що сіють гарбуз сорту Український багатоплідний, але серед фермерів також популярні сорти Данка Полька, Болгарка.

«Справа більше не в сорті, а в точці збуту. Сіяти потрібно те, що завжди і за доступною ціною можна продати. Врожайність цих сортів майже однакова, а різниця в обробітку і посіві», — зазначає Андрій Вертеба.

Щодо реалізації, то майже всі фермери збувають вирощене перекупникам, адже особливість гарбузового ринку полягає в тому, що малому виробникові важко вийти на прямий збут.

«Ринок збуту для фермерів — тільки перекупники, оскільки з нашими партіями не вийти на переробку, адже там потрібні обсяги, певна фракція, доставка до покупця», — пояснює фермер з Дніпропетровщини Віталій Будильський.

Він вирощує гарбузи вже три роки, в 2020 році під культурою мав площу понад 4 га.

«Урожайність у нашій місцевості сягає 400-500 кг/га за умови вирощування без добрив і зрошення. Найважче — це боротьба з бур'янами, яка передбачає ручну працю. Вважаю, що це головна причина непопулярності гарбузів серед великих господарств», — зазначає Віталій Будильський.

Дізнатися більше та обмінятися досвідом у питаннях вирощування гарбузів можна в спільноті Гарбузоводи України та на youtube-каналах Amator та Соломотряс 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua