Обирати гібридне насіння та садити перед заходом сонця. Лайфхаки вирощування капусти

05 листопада 2022, 07:00 5701

Олеся Костюшко з Волині вирощує 8 видів капусти: білоголову, червоноголову, цвітну, броколі, савойську, пекінську, брюссельську та кольрабі. Її мрія — велике капустяне поле, на яке зможуть приїжджати люди і самостійно збирати урожай. А поки фермерка пробує нові сорти капусти та ділиться досвідом їхнього вирощування у своєму Instagram-блозі.

Чому саме капуста стала акцентом блогу, який вид є найбільш вибагливим та як монетизувати власний город — Олеся Костюшко розповіла в Instagram-ефірі AgroPortal.ua.


Все залежить від того, яке зернятко ми кладемо в ґрунт

Мені подобається вирощувати капусту, адже, на відміну від інших культур, у нашому регіоні вона не потребує особливого догляду. А ще вона стійка до низьких температур та має багато різновидів.

У домогосподарстві завжди вирощувала білоголову капусту, стало цікаво спробувати й ті види, які ми часто зустрічаємо в торговельних мережах. Купувала насіння в різних магазинах і з упевненістю можу сказати, що урожай залежить від того, яке зернятко ми кладемо в ґрунт

Минулого року я посіяла броколі, а виріс ріпак, який зацвів жовтим-жовтим цвітом. Тому перейшла до професійного насіння — краще дорожче, але є результат. Цього сезону пробувала насіння компанії «Садиба центр» — зійшло добре, а врожай такий, як на упаковці зображено.

Насіння на розсаду сіємо у березні-квітні. Капуста не боїться холодів, витримує до -8°С. В поле варто висаджувати, коли з’явиться 5-6 листків. Бажано це робити у ясний день перед заходом сонця. Перед цим слід добре зволожити лунку водою.

Найпростіша у вирощуванні — кольрабі

Капусту можна висаджувати на одному місці два роки поспіль, але ми чергуємо поля.

Найпростішою у вирощуванні є кольрабі. Вона взагалі не потребує догляду. А от біля якої капусти потрібно походити, так це біля брюссельської. На ділянці біля будинку, де був полив, висота стовбура сягає до метра, і дуже багато качанів. А вже в полі стовбур не такий високий і капустини дуже маленькі.

Я не зустрічалася з великою кількістю шкідників. Буває, літає білокрилка, але оскільки я почала вирощувати гібриди, а вони більш стійкі до захворювання, то цього сезону її було дуже мало. Минулого літа я обробляла капусту розчином господарського мила — подіяло, але до того моменту, поки не пішов дощ і все не змив.

Інсектициди та фунгіциди не купуємо, відходи тваринництва використовуємо як добриво. 

Дозрівання та зберігання капусти

Мені подобається садити капусту етапами, тоді збираю врожай по мірі його дозрівання. В ранньостиглій капусті плід зав’язується 50 днів, а в пізньостиглій — 120.

Цього року я задоволена всіма видами капусти. Приміром, мінімальна вага білоголової складає 6 кг.

Всю капусту вирощувала для себе, а цьогоріч уже було замовлення на білоголову. В Instagram теж є попит на капусту: люди цікавляться і просять надіслати їм. Тож наступного сезону будемо розширюватися. Сьогодні під капустою маємо близько 5 соток, і вона вся розкидана по різних ділянках.

Білоголову та червоноголову капусту зберігаємо в прохолодному місці разом зі стовбуром і великою кількістю листя. А цвітну, броколі чи брюссельську — заморожуємо. 

Лайфхаки вирощування капусти

  • Цвітна капуста на сонці набуває жовтого відтінку, але якщо листя навколо неї чимось зав’язати, то капустина буде білосніжного товарного кольору.
  • Броколі не любить спеки, якщо гаряче — вона формує менший качан. А ще її можна збирати декілька разів за сезон — на місці першої зрізаної капустини утворюються бокові пагони, на яких також будуть дозрівати головки.
  • Фіолетова або ж синя капуста на зиму зберігається найкраще — вона щільна й тверда.
  • Пекінська капуста не любить спеки, її потрібно висаджувати в кінці липня — на початку серпня, коли світловий день зменшується, щоб вона не зацвіла, а сформувала гарний качан. Якщо вся капуста росте з квітня, то пекінська — з серпня, тому її взагалі не рекомендується чимось обробляти. Адже не встигне вивітритися вся хімія перед збором урожаю.

Іванна Панасюк, AgroPortal.ua