Невибаглива і живуча: шипшина може зайняти ділянки, які не підходять під інші культури

10 листопада 2023, 05:54 5946

На Вінниччині на дослідній ділянці ТОВ «ФруТек» зібрали перший сигнальний врожай шипшини. У розсаднику не вирощують ягоди у промислових масштабах, а спеціалізуються лише на саджанцях.

«У нас є випробувальні ділянки, там кожна культура висаджується у невеликій кількості для вивчення сорту, порівняння з іншими, але це некомерційне виробництво ягід», — розповів AgroPortal.ua директор підприємства Сергій Змійчук.

Шипшина не є основною культурою у розсаднику. Наразі тут вирощують один сорт — Кан, який непогано себе зарекомендував. Головна його особливість — майже повна відсутність колючок, що значно полегшує роботу з рослиною та збір урожаю. Крім того, він досить сильнорослий, зимостійкий, за інформацією селекціонера, придатний для механізованого збору.

Сергій Змійчук, директор ТОВ «ФруТек»

Дослідну ділянку ми посадили минулої весни і вже зараз збираємо перший врожай. Приблизно 1 кг з рослини, але це сигнальний врожай з того, що було вирощено на рослині у рік посадки. У той рік виросли невеликі пагони, вони зараз плодоносять. Висота їх була від 70 см до 1 м. Цього року вони вже повноцінно ростуть, дають великі пагони висотою 2-2,5 м. Наступного року тільки зможемо сказати, яка продуктивність у такому віці.

За його словами, жодних проблем у вирощуванні не спостерігали. Шипшина росте на ділянці без особливого догляду, випробовується у спартанських умовах, щоб можна було зрозуміти, які проблеми виникають. Без системи захисту, живі, чисті, зелені рослини до кінця сезону, на плодах жодних пошкоджень немає, досить стійкі до захворювань, шкідників теж ніяких не помічали. 

Свій перший зібраний врожай у ТОВ «ФруТек» планують висушити та зробити чай. За словами директора підприємства, все, що зібрано на дослідній ділянці, використовується колегами для домашнього споживання. Частина врожаю буде відправлена на аналізи в Інститут садівництва для визначення вмісту розчинних сухих речовин (Брікс), вітаміну С, кератину. 

Сергій Змійчук, директор ТОВ «ФруТек»

Великої різниці в тому, коли садити шипшину, немає, наш розсадник працює виключно з рослинами із закритою кореневою системою. Тобто це рослини в касетах або горщиках. Тому фактично посадка може проводитись у будь-яку безморозну пору року. Але, звичайно, краще ранньою весною або восени, щоб із самої весни з початком вегетації рослина була в полі й починала свій розвиток уже висадженою.

За рік-два у ТОВ «ФруТек» уже планують мати більш детальну інформацію щодо комерційної продуктивності шипшини, відслідковуючи, куди їхні клієнти будуть збувати ягоду та що з неї робитимуть. 

«Знаю, наприклад, що з України частина шипшини експортується до ОАЕ, там її додають у корм для дорогих скакунів як вітамінну добавку, інший канал збуту — фармацевтика або виробництво чаїв. Шипшина приживається в усіх регіонах, інтенсивно росте. Наскільки бачимо, вона невибаглива, досить живуча і може вирощуватись будь-де. Тому під шипшину можна використовувати ті ділянки, які під інші культури в господарстві не дуже підходять», — підсумував Сергій Змійчук.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua