Біометановий бізнес: українські виробники нарощують присутність у біоенергетичній галузі

18 лютого 2025, 05:48 1553

Європейські країни рухаються у бік декарбонізації, і їм потрібно заміщувати природний газ, тому чималим попитом сьогодні користується біометан — аналог природного газу, який є вуглецево нейтральним.

ЄС має амбітні плани в межах Європейського зеленого курсу — досягти виробництва біометану на рівні 35 млрд м3 до 2030 року, а до 2050-го — 100 млрд м3. Фактично у 2050 році в європейських газових трубах уже не буде природного газу. Наразі Європа активно працює в цьому напрямі й уже виробляє та споживає 4,9 млрд м3 біометану.

Європа зможе досягти цілей, і в цьому їй допоможе Україна, впевнені фахівці біоенергетичної галузі, однак за певних умов.

Україна може зайняти 20% біоенергетичного ринку Європи

За словами голови правління Біоенергетичної асоціації України Георгія Гелетухи, ми можемо виробляти понад 20 млрд м3 біометану, відповідно, бути основним постачальником цього газу до Європи і зайняти 20% ринку. Для цього в країні є ресурси, розвинена газова мережа, фахівці та дефіцитний ринок поряд, який готовий купувати український біометан.

У 2024 році в Україні відбулися суттєві зміни в секторі біоенергетики, парламент прийняв закон, який дозволяє експортувати біометан до Європи, і перші заводи вже почали працювати в даному напрямі.

propData.content.image
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України

Наприкінці січня перший мільйон кубічних метрів біометану в Україні вироблено. Наразі у країні працюють 3 заводи, цього року очікуємо, що ще 4 підприємства приєднаються до існуючих. І якщо всі 7 заводів працюватимуть, ми зможемо виробляти понад 111 млн м3 біометану на рік.

Гноївка чи силос? Який біометан вигідний

Ціна на біометан складається з ціни на природний газ і премії. Що більшим буде скорочення парникових газів від використання біометану, а це залежить від сировини, з якої він виробляється, то більшою буде премія. Найвищі показники скорочення парникових газів будуть від біометану, виробленого з гноївки.

У Європі не хочуть купувати біометан, вироблений з енергетичних рослин. Попиту на нього не буде, оскільки вважається, що, наприклад, силосна кукурудза може бути використана як корм, а Європа не хоче, щоб енергія конкурувала з кормами або продуктами харчування.

propData.content.image
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України

Тільки той біометан матиме високу ціну, який вироблений з відходів життєдіяльності тваринництва та рослинництва (солома, стебла кукурудзи). Також цікавими є проміжні покривні культури, другий врожай. Наприклад, коли озима культура основна, а влітку можна висіяти яру — кукурудзу на силос чи амарант. Така сировина прирівнюється до відходів, і з таких проміжних культур біометан коштуватиме дорого.

До Європи вже здійснені перші постачання українського біометану

Група компаній VITAGRO почала проєкт будівництва біометанового заводу з нуля у 2022 році. У травні вже мали розроблену концепцію будівництва, провели розрахунки, визначили, звідки братимуть сировину, де врізатимуться в мережу, за якою технологією працюватимуть (для очищення біометану обрали мембранну технологію). 

Наприкінці 2023 року завершили будівництво і у вересні 2024-го запустили завод у роботу. Не обходилося без регуляторних проблем, але зрештою VITAGRO стала першою компанією в Україні, яка підключилася до газових мереж. 

propData.content.image
Сергій Савчук, директор з розвитку та інвестицій групи компаній VITAGRO

Сьогодні ми закачуємо біометан у мережі та накопичуємо газ у сховищах. Крім того, 7 лютого 2025 року вперше вироблений нами біометан зі 100% відходів тваринництва був експортований до Німеччини у форматі «тестового постачання» обсягом приблизно 68 000 м³. 

Завод VITAGRO вироблятиме 3 млн м³ біометану на рік, що відповідає річному споживанню газу 2 тис. німецьких домогосподарств. 

На ринку біометану Україна може конкурувати з Африкою

Компанія МХП має два біогазових заводи, які разом виробляють 30 млн м³ біометану. Один завод уже подає газ у трубу, інший вироблятиме зріджений біометан шляхом охолодження, який буде експортуватися до Європи у вигляді рідкого палива. «МХП ВЕРДАНТ» стане першою компанією в Україні, яка виробить біометан у зрідженому вигляді й матиме свій ринок, ціни та споживачів

ПрАТ «Оріль-Лідер», що також входить до структури агрохолдингу МХП, 11 лютого експортувала 27,4 тис. м³ біометану до Німеччини і стала другою українською компанією, що здійснила його експорт. 

За словами генерального директора «МХП ВЕРДАНТ» Адомаса Аудіцкаса, Україна має конкурентну перевагу над іншими країнами в наявності сировини у великих обсягах. Водночас у цьому напрямі Україна конкурує не лише з європейцями, а й конкуруватиме з африканцями, оскільки Європа підключена газовими мережами до Африки. 

propData.content.image
Адомас Аудіцкас, генеральний директор «МХП ВЕРДАНТ»

Я спілкувався з декількома трейдерами, і вони вже міркують над тим, як доставити біометан з Африки, тому Україні варто досягати цілей і рухатися в напрямку розвитку галузі. 

Біогаз і біометан — знахідка для аграрія

Агрохолдинг Gals Agro володіє 4 біометановими і біогазовими заводами. Нині це друге за потужністю виробництва електричної енергії з біогазу підприємство, яке має два проєкти з приєднання до мереж. Компанія наразі виробляє щогодини 14,7 МВт електричної енергії та подає її в енергосистему.

Крім того, в підрозділі холдингу використовують зброджену сировину як добриво.

propData.content.image
Олег Рябов, виконавчий директор ТОВ «Городище-Пустоварівська аграрна компанія»

Використання збродженої сировини у процесі виробництва біогазу чи біометану може замістити 80-90% мінеральних добрив. Під час вирощування рослин у землю вносять міндобрива. Рослина нарощує масу, збирається з поля, переробляється на біогаз, і потім перероблену рослину можна повернути на поле у вигляді збродженого субстрату, який за своєю цінністю набагато кращий за гній, оскільки ніякого насіння і шкідливих рослин у ньому немає.

Компанія має такий досвід у вирощуванні цукрових буряків. Повертає відсепарований субстрат на поля, розділений на тверду та рідку фракції, і землі під таким добривом дають на 10% більше врожаю цукрових буряків. До того ж відновлюється мікробіологічна система ґрунту.

З чого починати біометановий бізнес

Директор з розвитку та інвестицій групи компаній VITAGRO Сергій Савчук вважає, що насамперед у виробника має бути високоякісна сировина, аби потім біометан можна було продавати на експорт. Також має бути достатньо фінансів. З організаційного погляду, якщо цей бізнес хоче почати аграрій, він має зібрати кваліфіковану команду фахівців саме у біоенергетичній сфері.

propData.content.image
Олег Рябов, виконавчий директор ТОВ «Городище-Пустоварівська аграрна компанія»

Варто дуже добре подумати перед тим, як іти в цей бізнес. Є три складових успішності будь-якого проєкту: час, досвід і гроші. Головне — люди, а також на рівні керівництва має бути чітке розуміння того, що агровиробник створює енергетичну компанію. А це інша філософія, тут немає періодів затишшя. Компанія має працювати 24/7, використовувати сировину відповідної якості, дотримуватися високих стандартів і вимог до персоналу та технологій.

propData.content.image
Мальвіна Шинкарук, менеджерка біогазових проєктів Pro-Energy

Я би радила скласти чіткий план нового бізнес-проєкту, долучитися до Біоенергетичної асоціації, пройти курси, вивчити, що таке біогаз, які є альтернативні рішення. Адже якщо сировина суха, і немає поряд води, то, можливо, класична технологія зброджування не підійде, потрібно шукати інше рішення.

Також варто відвідати максимальну кількість біогазових станцій в Україні та Європі й подивитися, як вони працюють, які технології впроваджують, і перейняти досвід. Важливими також є партнери, які будуть співпрацювати з біоенергетичною компанією. Крім того, варто розуміти, що цей бізнес вимагає занурення в законодавство та кодекси з погляду виробника енергії, а не споживача. 


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua