2022 року порівняно з 2021-м площі під квасолею скоротилися більш ніж на 20%. Однак уже в наступні два роки українські аграрії спромоглися відновити площі під культурою до довоєнного рівня.
Нерентабельна цінова кон’юнктура на популярні зернові культури змушує агровиробників шукати нові напрями в рослинництві. Серед таких — вирощування квасолі.
Під урожай 2024 року посівна площа квасолі склала понад 50 тис. га, збільшившись порівняно з минулим роком на 20%. Такі дані Міністерства аграрної політики та продовольства України. Тут уточнюють, що після гороху квасоля — друга за популярністю бобова культура, яку найбільше сіють українські аграрії.
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
Зернобобові всього | 315 | 315 | 178 | 207 | 293 |
Квасоля | 48 | 48 | 38 | 42 | 50 |
Дані: Міністерство аграрної політики та продовольства України
У профільному відомстві пояснюють, що війна та окупація частини України 2022 року призвели до тимчасової втрати близько 5 млн га посівних площ, що, безумовно, позначилося на скороченні площ усіх без винятку сільськогосподарських культур.
2022 року порівняно з 2021-м площі під квасолею скоротилися більш ніж на 20%. Однак уже в наступні два роки українські аграрії спромоглися відновити площі під культурою до довоєнного рівня.
Якщо дивитися на географію вирощування квасолі, то основні посіви зосереджені в західних (Хмельницька, Тернопільська та Івано-Франківська) та центральних (Вінницька, Житомирська) областях України. Зазначені 5 областей забезпечують понад 55% усього виробництва квасолі в країні.
У ННЦ «Інститут аграрної економіки» додають, що до повномасштабного вторгнення рф виробництво квасолі в Україні поступово зростало й оцінювалось фахівцями ринку приблизно у 80 тис. т на рік. Однак зараз воно дещо знизилось і за підсумками 2023 року склало 71 тис. т, з яких понад 54 тис. т виробили господарства населення.
За обсягами виробництва квасоля значно поступається сої, якої торік було вироблено 4,7 млн т, тому їй поки не вдається вийти за межі нішевого сегмента. Однак, як і будь-яка нішева культура з власною специфікою, квасоля викликає інтерес у фермерів з погляду ефективності її вирощування та користується стабільним попитом на окремих закордонних ринках. Загалом вона вважається однією з найбільш рентабельних зернобобових культур.
У ФГ «Широкоступ» (3 000 га, Київська область) за останні п’ять років під квасолею наростили площі до 285 га з 13 га. Фермер Олександр Широкоступ звертає увагу, що вирощує білу дрібну квасолю. Її особливість у тому, що можна збирати роторним комбайном, який є у господарстві. Щодо вирощування інших сортів, наприклад, великої квасолі, то вона потребує іншої техніки, і у господарстві її не практикують. Культура цікава, адже у вирощуванні схожа на класичну сою, хоч і потребує більшої точності, а також на неї завжди є хороша ціна.
Якщо говорити про сою, то торік на момент збирання (кінець серпня) вона коштувала 13 тис. грн з ПДВ/т, хоч потім ціна і піднялася. А от квасоля на момент збирання коштувала вже 26-27 тис. грн з ПДВ/т.
Інше фермерське господарство — «Інтер-Агро-База» (5,6 тис. га, Чернігівська область) — через низькі ціни на зернові теж приглядається до квасолі. Цього року тут посіяли насіннєвий матеріал канадської селекції на 40 га для подальшого промислового висіву.
Є розуміння, що зерно не матиме тієї рентабельності, як раніше, тому ми почали шукати варіант, щоб доводити до кінцевого продукту та отримувати додану вартість. Стратегічно обрали вирощування квасолі, оскільки саме ця культура з мінімальною обробкою може бути максимально кінцевим продуктом.
Проблем зі збутом урожаю квасолі дійсно немає, підтверджують у ФГ «Широкоступ». Левову частку тут відправляють через посередників на експорт, також продають і на внутрішній ринок.
У Інституті аграрної економіки додають, що глобальна торгівля квасолі звичайної, на експорті якої спеціалізується й Україна, торік сягала позначки в 1,7 млн т. Водночас близько 60% експорту забезпечують Аргентина, США, Ефіопія, Канада та Єгипет.
Україна не належить до числа лідерів світового ринку. Торік ми продали за кордон 8,3 тис. т квасолі вартістю близько $8 млн.
(джерело інформації: ННЦ «Інститут аграрної економіки»):
Хоча географія нашого експорту доволі розгалужена, він не включав або слабко був представлений на ринках деяких провідних країн-імпортерів цієї культури, зокрема Мексики, Індії, Іраку та Великої Британії.
Серед структурних причин, що на даному етапі стримують експорт квасолі, експерт називає типові для нішевих продуктів перепади, пов’язані з «низькими стартовими позиціями», за яких навіть незначні кон’юнктурні коливання відчуваються суттєво:
Окрім того, концентрація виробництва у господарствах населення часто унеможливлює формування однорідних за сортом і якістю партій продукції, яких потребують спеціалізовані оптові компанії для подальшої доробки та експорту.
Самі плоди цієї культури є вразливими до механічних пошкоджень, тому вимагають застосування особливих машинних технологій для досягнення належного товарного вигляду. Переважна більшість виробників квасолі відчуває гострий брак інформації щодо актуального стану ринку, а стандарти якості часто встановлюються лише країнами-покупцями, тому буває складно вчасно і правильно зорієнтуватись.
Фермер Олександр Широкоступ зі свого боку вказує, що під час збирання квасолі дійсно важливо не втратити її товарний вигляд. Насамперед варто не допустити бур’яну, а якщо пропустили частково, особливо лободу, необхідно її прибрати, щоб соком не забарвилися боби. Коли є роса, збирати не можна, оскільки також пофарбується.
Звертати особливу увагу варто і на те, щоб квасоля не перестояла і не пересохла. Краще збирати за вологості 14-18%, тоді менше буде пошкоджень, і вона краще зберігається. Комбайн обов’язково має бути добре вичищений, жниварка флекс, а також потрібні досвідчені комбайнери, щоб не хапали землю. Хай краще щось залишиться на полі, адже від пилу втратиться товарний вигляд, і ціна суттєво впаде.
Цьогоріч аграрій очікує меншого врожаю, оскільки нестача вологи дає про себе знати, і коли була аномальна спека, квасоля саме цвіла, і квітка просто згоріла. Та у ФГ «Широкоступ» планують вийти на 2,25 т/га. За п’ять років середня урожайність по господарству склала 3 т/га, максимальна — 3,5 т/га.
Якщо дивитися на середню урожайність квасолі торік у розрізі країни, то, за даними Мінагрополітики, вона склала 16,9 ц/га, що є співставним результатом із рівнем середньої п’ятирічної врожайності квасолі в Україні. Водночас у профільному відомстві зазначають, що на рівні регіонів/виробників урожайність квасолі може бути значно вищою. Так, наприклад, на Житомирщині 2023 року вона становила 23,5 ц/га, тобто майже на 40% вище за середній рівень по країні.
У світі фіксується стабільне зростання попиту на зернобобові культури. Обсяги світової торгівлі за останні 10 років збільшилися на 55%, тож передумови для подальшого розширення посівних площ і збільшення виробництва квасолі в Україні є. Можливо, з часом культура вийде за межі нішевої, адже її харчова цінність полягає у наявності високоякісного білка, який добре засвоюється організмом, а також клітковини й мінеральних речовин. Саме тому квасолю використовують у різноманітних сучасних дієтах та звичайній кулінарії.
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua