#ІндексАПК. Розвитку Київщини сприяє висока забезпеченість кадрами та природній потенціал

16 квітня 2021, 06:52 4252

Сільське господарство Київської області озброєне природно-ресурсним потенціалом та дуже добре забезпечене людськими ресурсами. У 2020 році тут зібрали майже 3 млн т зерна, а підприємства регіону отримали 245,5 млн грн державної підтримки.

Чим «живе» аграрний сектор Київщини – AgroPortal.ua розповіли в Управлінні агропромислового розвитку обласної державної адміністрації.

Загальна площа сільськогосподарських земель Київської області становить 2813,9 тис. га, з них сільськогосподарських угідь — 1660,3 тис. га.

Якщо на півночі поширені дерново-підзолисті та дерново-глеєві, лучні й болотні ґрунти у долинах річок, то у центральній частині під лісами — опідзолені чорноземи, темно-сірі і світло-сірі лісові ґрунти. У південних районах — глибокі малогумусні чорноземи. На Лівобережжі зустрічаються лучно-чорноземні, лучні солонцюваті, солончакові і болотні солончакові ґрунти.

Вартість оренди землі —  від 800 грн/га

В управління агропромислового розвитку Київської ОДА розповідають, що на території області біля 2200 суб’єктів господарювання. Це — великі компанії, середні господарства, фермерські господарства та одноосібники.

У січні-грудні 2020 року індекс обсягу виробництва продукції рослинництва порівняно з відповідним періодом 2019 року становив 74,7% (21,4 млрд грн).

По всім категоріям господарств минулого року зібрано зернові та зернобобові культури з площі 624,8 тис. га. Намолочено 2,9 млн т при середній урожайності 46,40 ц/га.

Найбільша площа — 342,5 тис. га – була відведена під кукурудзу. Її зібрали 1,74 млн т при середній врожайності 50,8 ц/га. Понад 182 тис. га аграрії засіяли пшеницею. Урожай культури склав 796,0 тис. т, а середня урожайність — 43,7 ц/га. 

Майже 184 тис. га було відведено соняшником. Його валовий збір склав 444,0 тис. т, а урожайність — 24,2 ц/га. Також на Київщині вирощують цукровий буряк. Торік культура зайняла 18,8 тис. га, а врожай сягнув 785,8 тис.

Частина сільськогосподарських земель Київської області відведена під зрошення

За останніми даними Управління агропромислового розвитку, їх загальна площа складає 43,9 тис. га. Переважно на зрошуванні вирощуються зернові культури — 25,7 тис. га. Площі під технічними складають 4,6 тис. га, картоплею — 1,2 тис. га, овочами — 1 тис. га.

На Київщині представлено усі види органічного виробництва сільськогосподарських культур

Зокрема, вирощуються зернові, круп'яні, олійні, фрукти та ягоди.

Загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду склала близько 60,4 тис. га, у тому числі площа земель з органічним статусом 59,5 тис. га.

При цьому нараховується 83 оператори сертифікованих за стандартом, що еквівалентний органічному законодавству ЄС та США.

У регіоні ведуть господарську діяльність 40 тепличних підприємств

Переважно вони вирощують огірки, томати, редиску, цибулю зелену, кріп, петрушку, цибулю-порей, кінзу та шпинат. Поряд з цим широке розповсюдження у вирощуванні в теплицях мають шампіньйони, глива звичайна, шиїтаке.

Загальна площа багаторічних насаджень у підприємствах області складає 3338 га. Крім того, 266,1 тис. га засаджено горіхоплідними культурами в масштабах промислового виробництва.

Ще 897 га становлять ягідники. Тут вирощується полуниця, суниця, ожина, малина, смородина, аґрус, лохина, чорноплідна горобина.

Тваринництво Київської області представлене скотарством, свинарством, птахівництвом

Також учасники сільськогосподарського ринку тримають 2 кролеферми та займаються бджільництвом.

В управлінні агропромислового розвитку Київської ОДА деталізують, що в області 135 ферм займаються вирощування ВРХ. Вони тримають 73,9 тис. голів, що на 3,1 тис. гол. (4%) менше, ніж у попередньому році. У тому числі, поголів’я корів скоротилося на 1,1 тис. голів (4%), склавши 31,1 тис.

На свинофермах спостерігається інша динаміка. За останній рік приріст поголів’я склав 34,2 тис. або 8%, а загальна його чисельність — 474,9 тис. гол. Птахофабрики за рік скоротили поголів’я на 40%, до 13,55 млн голів.

На території області зареєстровано 32 товарних пасіки. Кількість паспортизованих пасік – 1438.

Сільськогосподарське виробництво має відповідне технічне оснащення

Одної лише ґрунтообробної техніки нараховується понад 18 тис. одиниць. В області працюють елеватори.

Виготовлена сільськогосподарська продукція експортується та йде на подальшу переробку. В управлінні зазначають, що обсяг реалізованої промислової продукції за категорією харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів торік склав 36,2 млрд грн.

Обсяг експорту товарів агропромислового комплексу у cічні-грудні 2020 р. – $1256,9 млн. Сальдо зовнішньої торгівлі товарами – позитивне та становить $571,0 млн. 

У 2020 році сільськогосподарські товаровиробники Київської області одержали 245,5 млн грн державної фінансової підтримки

Найбільше було компенсовано за програмою часткового відшкодування вартості будівництва та/або реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції. Загалом 4 учасники ринку отримали 77,2 млн грн.

54,5 млн грн було надано 20 суб’єктам господарювання за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» у сфері розвитку розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства.

Ще 50,5 млн грн було компенсовано за придбання сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Часткова компенсація сплачена за 772 одиниць сільськогосподарської техніки та обладнання, придбаної 257 сільгоспвиробниками за  грудень 2019 року та січень-листопад 2020 р.

Часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами сплачено 102 суб’єктам господарювання на суму 45,7 млн грн, що на +3% більше у порівнянні до 2019 р.

Майже 3,8 млн грн отримали бджолярі у якості бюджетної дотації за наявні бджолосім’ї. 

«Сильні сторони регіону – це наявність природно-ресурсного та високого екологічного потенціалу», – розповідає начальник Управління агропромислового розвитку ОДА Костянтин Довгаль

Окрім того, у сільській місцевості спостерігається висока забезпеченість людськими ресурсами.

За його словами, ОДА створює підтримку у веденні діяльності сільськогосподарського бізнесу шляхом виставок, зокрема, у минулому році проведено Міжнародну агропромислову виставку «Агро-2020».

Також організована інформаційно-роз’яснювальна робота щодо створення сімейних фермерських господарств, земельної реформи та державної підтримки на 2020 рік, пілотного впровадження Державного аграрного реєстру. Створюються умови для організації переробки молочної сировини та виробництва нових видів конкурентоспроможної продукції.

«Проводиться цифровізація аграрної галузі шляхом запровадження Індустрії 4.0. Це — збір інформації  про розміри та стан земельного банку, аграрних робіт, стан ґрунтів, історію сівозміни в одному місці», — зазначає Довгаль.

Серед основних заходів він згадує покращення стану ґрунтів завдяки диференційованому внесенню добрив; покращення продуктивності праці та прибутків аграрної спільноти та громади; підвищення рівня  володіння цифровими технологіями для аграрної спільноти; залучення сільської молоді до роботи в цифровій індустрії.

«У 2021 році будемо працювати над фінансовою підтримкою заходів АПК, підтримкою фермерства, підтримкою виробництва нішевих культур задля продовольчої безпеки, підтримкою садівництва, картоплярства, тваринництва. Також аграрії можуть розраховувати на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки», — додав начальник управління агропромислового розвитку.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua