#Індекс АПК. Тернопільська область у лідерах за розвитком кооперації

29 березня 2021, 06:40 6001

На Тернопільщині зареєстровано 109 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. За цим показником область посідає 2-ге місце в Україні.

Сьогодні спостерігається тенденція щодо збільшення площ під органікою та постійне розширення асортименту органічної продукції, яка виробляється в Тернопільській області

«Одним із пріоритетних напрямків сільського господарства і стратегії розвитку області є розвиток органічного виробництва, що стане засобом досягнення стратегічної цілі — підвищення конкурентоспроможності області», — зазначають у Департаменті агропромислового розвитку Тернопільської ОДА. 

Одним із найбільших та найсучасніших тепличних комплексів на території області є ТзОВ «ЕДЕМ-Ф», який  розташований на 10 га землі в селі Синьків Заліщицького району. В теплиці рослинам забезпечується цілодобове підсвічування та крапельний полив, а подачу добрив і насиченого мінералами живильного розчину та підтримку температурного режиму здійснює комп'ютерна система. З її допомогою фахівці здійснюють дистанційний агрономічний супровід, контролюють усі стадії вирощування рослин і врожайність. 

Валовий збір зернових та зернобобових культур склав 2813,3 тис. т, або на 47,7 тис. т більше, ніж 2019 року

«В області знаходиться понад 530 зерноскладів, токових господарств і елеваторів  сумарною місткістю одночасного зберігання близько 2,1 млн т зерна, що в повній мірі забезпечує потреби аграріїв. З них 34 сучасні елеватори і спеціалізовані склади місткістю до 1,8 млн т, що дозволяє прийняти, очистити, підсушити, закласти на зберігання та відвантажити за межі регіону вирощений урожай», — запевняють в агродепартаменті. 

Під урожай 2020 року всіма категоріями господарств було посаджено картоплі на площі 56,5 тис. га. Овочів відкритого ґрунту посіяно на площі 11,2 тис. га.

Основними виробниками картоплі в області є сільгосппідприємства Гусятинського району — 756 га, Теребовлянського — 347 га та Козівського — 25 га. Основними виробниками овочів відкритого ґрунту є господарства Тернопільського району — 286 га, Теребовлянського — 210 га та Бережанського району — 100 га.

Полуниця — найбільш поширена ягідна культура у Тернопільській області

«Видова структура культур садівництва вдосконалюється з урахуванням потреб ринку в плодово-ягідній продукції. За останні роки у видовій структурі садів постійно зростає частка зерняткових культур, зокрема яблунь, які займають більше 59% площ садів. У садах області слива посідає за площею друге місце після яблуні та перше — серед кісточкових», — додають у Департаменті агропромислового розвитку Тернопільської ОДА. 

Надій на корову в сільськогосподарських підприємствах Тернопільської області становить 8077 кг, що на 840 кг (11,6%) більше попереднього року 

Як зазначають в агродепартаменті, за останні два роки в галузі тваринництва реалізовано низку інвестиційних проєктів, зокрема проведено розширення потужностей молочного комплексу ТОВ «Україна» у с. Скорики до 1200 голів корів. 

У Козівському районі ПАП «Агропродсервіс» введено в дію молочний комплекс у с. Теофіпілка на 1200 корів, відновлено свинокомплекс потужністю 12 тис. голів у с. Кальне, проведено реконструкцію тваринницьких приміщень для відгодівлі молодняка ВРХ на 3000 голів у с. Купчинці. 

В ТзОВ «Бучачагрохлібпром» Бучацького району у с. Пилява проведено реконструкцію молочно-тваринницького комплексу та відкрито доїльний зал із системою доїння типу «Карусель» на 60 голів одночасного доїння.

Варто відмітити, що в 2020 році з державного бюджету виділено фінансову підтримку на бджільництво, якою скористалися 896 суб'єктів господарювання і отримали 7,6 млн грн, у тому числі 890 одноосібників на суму 7,47 млн грн. 

У середньому за рік харчовою галуззю вироблено та реалізовано продукції на суму близько 7 млрд грн

Харчова галузь Тернопільської області представлена 120 підприємствами. Серед лідерів із виробництва:

— ПрАТ «Тернопільський молокозавод», який виготовляє молочну продукцію під торговою маркою «Молокія»;

— ТОВ «Галичина Ласунка» — єдине спеціалізоване промислове підприємство в області з виробництва морозива та заморожених продуктів. Загальна потужність підприємства складає понад 4 тис. т продукції на рік;

— Кондитерська фабрика ПрАТ «ТерА», яка спеціалізується на випуску вафель, пряників, печива, зефіру, мармеладу та понад 80 найменувань цукерок. 

В області функціонують два цукрових заводи: Чортківське та Хоростківське виробництво ТОВ «Радехівський цукор». Щорічно ними переробляється близько 1 млн т буряків і виробляється більше 200 тис. т цукру.

«Досить високим попитом серед споживачів користується продукція тернопільських пивоварень. ТОВ «Микулинецький Бровар», потужності виробництва якого знаходяться у Теребовлянському районі, випускає великий асортимент непастеризованого пива, безалкогольні напої та перше в Україні односолодове віскі», — повідомляють у Департаменті агропромислового розвитку Тернопільської ОДА. 

Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу Тернопільської області складає 990 тис. грн


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua