#ІндексАПК. Попри окуповані території Луганщина збирає рекордний врожай

09 березня 2021, 06:28 2888

Луганська область завершила 2020 рік, намолотивши 1,63 млн т зерна та 680 тис. т соняшнику. Це основні культури, які вирощуються на підконтрольній українській владі території.

Однак агросектор регіону представлений не тільки рослинництвом. Тут ведуть діяльність понад півсотні тваринницьких господарств та більше 130 — переробних.

Із загальної площі майже 1,9 млн га, 1,4 млн га складають землі сільськогосподарського призначення, зокрема 997 тис. га — рілля. Торік місцеві аграрії задіяли під урожай близько 850 тис. га.

Ґрунти Луганської області представлені переважно чорноземами — вони складають 81% всієї площі області. Потужність чорноземних пластів сягає метра, а то і більше, ділиться директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації Сергій Хлякін.

Родючі сільськогосподарські землі є сильною стороною, яка підвищує інвестиційну привабливість місцевих підприємств

Але разом з тим Cергій Хлякін звертає увагу на деградацію — опустелювання. Це відбувається за рахунок водної, вітрової та агротехнічної ерозії, зменшується кількість гумусу у ґрунті.

Нормативно-грошова оцінка ріллі в області перевищує 27 тис. грн/га. Багаторічні насадження оцінюються в 47 тис. грн, сіножаті — 8,2 тис. грн, пасовища — близько 6 тис. грн.

Виробничу діяльність на території Луганщини здійснюють 1072 агропромислових формувань, з яких: 807 — фермерські господарства і лише 152 — господарські товариства. Решта — приватні, державні підприємства та кооперативи.

У Департаменті агропромислового розвитку розповідають, що основною сільгоспкультурою у 2020 році була озима пшениця. Під неї відвели 260 тис. га і  зібрали понад мільйон тон врожаю.

Майже 390 тис. га було засіяно соняшником, валовий збір якого склав 677 тис. т. Також тут вирощують жито, озимий та ярий ячмінь, яру пшеницю, овес, гречку, просо, кукурудзу, горох та ріпак. Роком раніше у списку також були квасоля та нут, льон та гірчиця.

«У минулому році луганські аграрії перевищили попередній рекордний врожай озимої пшениці 2019 року на 20 тис. т, зернових та зернобобових у цілому — на 110 тис. т.», — ділиться Сергій Хлякін

За його словами, такого врожаю на Луганщині не було протягом 29 років: у 1990 р. при врожайності 35,9 ц/га вал склав 1,107 млн т, але цей показник було досягнуто разом із територіями, які сьогодні тимчасово окуповані.

Понад 5 тис. га минулого року аграрії відвели під овочі (переважно капуста, помідори та кабачки), ще 11 тис. га — під картоплю.

В області є багаторічні насадження. В основному це яблуневі сади, на які доводиться 2 тис. га та вишні — 1 тис. га. Окрім того, вирощують груші, абрикоси, сливи, малину й ожину.

Пріоритетом на 2021 р. в агропромисловому департаменті називають впровадження вологоощадної технології і розвиток системи зрошення. Цього потребують аграрії у зв'язку з несприятливими кліматичними умовами, зокрема, посухою на більшій частині області.

«Сподіваємось, що меліорація та зрошення загалом стануть основою роботи в аграрному секторі», — каже Сергій Хлякін

Серед тваринного напрямку департамент виділяє 55 сільськогосподарських підприємств, серед яких 26 займаються скотарством. Зареєстровано 10 пасік.

Сергій Хлякін додає, що протягом 2020 р. в області двом суб'єктам племінної справи у тваринництві було присвоєно статус племінних репродукторів.

«ФГ «Хірлюк і К» Троїцького району отримало статус племінного репродуктора з розведення великої рогатої худоби м«ясної породи шароле, ФГ «Крот» Старобільського району — статус племінного репродуктора з розведення великої рогатої худоби голштинської породи», — ділиться він.

Додає, що племінні господарства проводять в області направлену селекційну роботу по якісному вдосконаленню племінного стада та покращення якості маточного гурту ВРХ.

У 2021 р. пріоритетним напрямком розвитку у тваринництві буде молочне скотарство

За словами директора Департаменту агропромисловго розвитку Луганської ОДА, останні роки молочне виробництво, а також сфера переробки молочних продуктів, переживають не найкращі часи.

Проте молочна галузь є однією з найважливіших в аграрному виробництві України, адже забезпечує населення продуктами харчування й підтримує соціальну стабільність у сільської місцевості за рахунок зайнятості населення.

Аграрії Луганської області забезпечені технікою — як для вирощування продовольчих, так і кормових культур. Приблизно половина тракторів — вітчизняні, решта — іноземного виробництва: Claas, Case, John Deere тощо.

Директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА розповідає, що оновлення машино- тракторного парку дуже допомагає аграріям у проведенні сільськогосподарських робіт у стислі терміни та з мінімальними втратами.

«За останні роки воно досягло майже 30%», — говорить Сергій Хлякін.

Звісно, цьому сприяє програма компенсацій на купівлю техніки та обладнання. Торік по ній отримали 59,3 млн грн держдопомоги.

Аграрна інфраструктура області  представлена 19 елеваторами потужністю 848 тис. т, проте діючих — лише 16 (на 767 тис. т).

В Департаменті агропромислового розвитку розповідають, що торік завершено будівництво комплексу відвантаження зерна на залізничний транспорт з продуктивністю до 100 т/годину при режимі зберігання до 24 тис. т. Нові потужності запустило ТОВ «Голден Агро».

Досить розвиненою є переробна сфера

У цьому напрямку задіяно 134 середніх та малих підприємств 8 підгалузей: хлібопекарська, борошномельно-круп«яна, олійно-жирова, м«ясна, молочна, пиво-безалкогольна, комбікормова, кондитерська.

Приміром, молочні продукти виробляють 4 підприємства, потужність яких складає 135 тис. т на рік. Асортимент — понад 90 найменувань.

Олійно-жирова галузь області представлена 4 провідними підприємствами та 17 міні-цехами, виробничі потужності яких дозволяють переробляти 390,0 тис. т сировини в рік.

Чотири крупні підприємства і 8 міні-цехів займаються виробництвом борошна, 35 підприємств випікають понад 300 найменувань хліба, 7 — варять пиво та розливають воду, 3 — виробляють різного роду солодощі та торти.

Виробництво кормів для тварин представлен 9 підприємствами, в тому числі тут веде діяльність досить потужний виробник — ТОВ «Фідлайф».


Наталія Рекуненко, Наталія Помянська, AgroPortal.ua