Однак у 2020 році посівні площі під гірчицею скоротилися практично в 2 рази: з 49,6 до 25,2 тис. га, що, в свою чергу, призвело до значного скорочення обсягів виробництва.
Як розповіла AgroPortal.ua аналітик «Українського клубу аграрного бізнесу» Світлана Литвин, причиною послугувала ціла комбінація факторів.
«Перш за все, це просідання ціни в кінці 2019 року практично на 45% в порівнянні з початком 2018 року, що сталося через надмірну пропозицію на ринку, — ділиться вона. — Додатковим фактором підключилися несприятливі погодні умови».
Гірчиця є вологолюбною культурою, а навесні 2020 року на півдні України (основний регіон для її вирощування) була посуха. Частина виробників була змушена скоротити посіви під гірчицею, щоб не понести значних фінансових втрат, додає експерт.
Вирощуємо за кордон
У 2018-2019 рр. частка експорту насіння гірчиці від обсягів його виробництва була лише 50%, хоча перед цим даний показник був дійсно вищим. Основними причинами зниження частки експорту від виробництва стало збільшення пропозиції українськими виробниками насіння гірчиці та більш агресивна цінова політика з боку основних конкурентів на світовому ринку: Індії та Російської Федерації.
«Незважаючи на це, в 2019 році Україна посідала 5-те місце у світовому рейтингу найбільших експортерів насіння гірчиці та мала частку в 6% в світовому експорті», — розповідає Литвин.
N.B. До 90% української гірчиці йде на експорт
У 2020 році частка експорту насіння гірчиці становить 90-95% від вироблених обсягів. Було експортовано 17,8 тис. т, що на 13% нижче аналогічного показника минулого року.
Аналітик додає, що в 2020 році виробники насіння гірчиці скоротили посівні площі, щоб уникнути надлишкової пропозиції, яку спостерігали 2 останніх роки.
За даними УКАБ, на світовому ринку існує стабільний попит на насіння гірчиці на рівні 300 тис. т, в якому 50% належить Європейському Союзу. Саме до країн ЄС і експортує свою продукцію український виробник.
За результатами 2020 року, найбільшими країнами-покупцями насіння гірчиці були Німеччина, Нідерланди, Угорщина, Румунія та Греція. Сукупно ці країни згенерували 82% експортної виручки України.
Ціни відновлюються
В кінці 2020-го — на початку 2021 року спостерігалося подорожчання насіння гірчиці. Але Литвин вважає, що це швидше не зростання, а відновлення ціни.
«Якщо на початку 2018 року ціна попиту на умовах CPT на жовту гірчицю становила 19 тис. грн за тонну, а на білу — 24 тис. грн, то максимально низька ціна, яка припала на кінець 2019 року, була 10,5 тис. грн та 13 тис. грн відповідно», — згадує вона.
Основними факторами такого падіння, за оцінками аналітика, була надлишкова пропозиція на ринку в комбінації з підвищеною ціновою конкуренцією на світових ринках. Шляхом коригування посівних площ гравцям ринку вдалося оптимізувати пропозицію на українському ринку, що призвело до зростання/відновлення ціни до рівня 20,5 тис. грн за 1 т жовтої гірчиці та 20 тис. грн за 1 т білої.
У найближчій перспективі очікується незначне зростання та стабілізація ціни на насіння гірчиці, прогнозує експерт. Подальше його зростання буде обмежуватися світовими цінами, оскільки гірчиця в першу чергу є експортноорієнтованою культурою.
Мало, але стабільно
Як і на будь-яку нішеву культуру, попит на насіння гірчиці стабільний, але невисокий. При чому як на внутрішньому, так і на світовому ринку. Тому українським виробникам варто оцінювати діяльність основних конкурентів на світовому ринку, адже перевиробництво може призвести до фінансових втрат, радять в УКАБ.
Більшість країн-виробників гірчиці наростили обсяги виробництва даної культури. Особливо відмітилася Російська Федерація, яка за 5 років збільшила обсяги свого виробництва практично в 2,5 рази (з 66,7 тис. т в 2015 р. до 164,9 тис. т в 2019 р.).
Литвин вважає, що гірчицю однозначно варто мати в своєму портфелі, адже вона — чудовий попередник для більшості культур, невимоглива в догляді. Та й при сприятливих факторах рівень рентабельності гірчиці може становити 20-30%, що є гарним показником для галузі рослинництва.
«Однак не варто робити її основною культурою через обмежений попит», — додає вона.
Власник ФГ «Єфрем» (Вінницька обл.) Іван Юкал розповідає, що у його сівозміні на гірчицю відводиться 20% земельного банку.
«Гірчиця — один із кращих фітолікарів. Це хрестоцвіта культура, але вона вбиває всі патогенні гриби. Після неї дуже чистий ґрунт, менше захворювань», — говорить він.
Додає, що привабливою гірчицю робить також непогана ціна і терміни збору врожаю.
Окрім того, це рання культура. Після неї можна ще встигнути зібрати ту ж саму гречку. Однак Юкал звертає увагу, що гірчиця — це дуже спеціфична культура щодо вологи в період наливання зерна. «Якщо зібрав 3 тонни — вважай, тобі дуже пощастило. Зазвичай урожайність коливається від 1,8 до 2,3-2,5 т/га», — додає він.
Цінна в органіці
На перевагах гірчиці наголошують і в групі «АГРОТРЕЙД», яка торік відвела під культуру 300 га. Заступник директора агропромислового департаменту з органічного землеробства компанії Геннадій Тищенко розповідає, що всю гірчицю вирощують виключно за органічною технологією.
«Одна з переваг культури — це дуже вдалий попередник. Органічне виробництво пов'язане з великою кількістю ризиків, оскільки ми не можемо застосовувати ті препарати, що дозволені під час традиційного виробництва. Тому в органіці важливо працювати не тільки з культурою, що росте в полі, але й враховувати попередника та послідовника, — пояснює він. — Гірчиця не дозволяє розвиватися шкідникам і відіграє роль фітосанітара».
Не сказати, що він повністю задоволений отриманим торік урожаєм, адже трохи не дотягнули до планових показників.
«Зібрали близько 93% від запланованого. Проте, враховуючи спеку та посуху, — це доволі непоганий результат. Звісно, це стало можливим ще й через те, що ми виконали всі заходи, щоб покращити стан рослин: успішно здолали шкідників, побороли бур'яни. Але погода виявилася сильнішою за нас», — розповідає Тищенко.
Тим не менш, з точки зору цінової політики гірчиця доволі вигідна, тому відмовлятись від неї не збираються.
«Проте й суттєво збільшувати посіви теж не будемо, площі залишатимуться приблизно такими ж самими. Цього року під гірчицю буде відведено близько 350 га», — підсумував заступник директора агропромислового департаменту з органічного землеробства групи «АГРОТРЕЙД».
Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua