AgriQTest#5: Технологічний ланцюг ґрунтообробної техніки

10 травня 2017, 07:07 7880

Зростання врожайності і збільшення маси пожнивних решток, прагнення знизити собівартість виробництва і виконувати всі роботи в максимально стислі, оптимальні строки стимулюють науковців, аграріїв та виробників сільгосптехніки до активного пошуку нових економічних технологій обробітку ґрунту і знарядь, які їх реалізують.

Пріоритетами в цьому пошуку є виконання декількох операцій за один прохід, функціональна багатоваріантність, за якої агрегат використовується для різних видів робіт, а також якість проведення технологічних операцій, надійність, продуктивність, економічність, простота регулювання й обслуговування.

Скорочення витрат на польові роботи та економія часу вимагає оптимізовувати парк техніки в господарстві, це, своєю чергою, змушує робити вибір на користь універсальних агрегатів, що виконують декілька польових операцій у різноманітних умовах.

Такими універсальними агрегатами є чотирьохопераційний культиватор основного обробітку ґрунту Performer (фото. 1) та дисковий культиватор Optimer (фото. 2) виробництва групи KUHN.

Фото1
Фото1
Фото 2
Фото 2

Performer складається з тягової балки та транспортних коліс, а також чотирьох секцій робочих органів (фото 3), кожна з яких виконує окрему технологічну операцію, а саме — з двох рядів дисків  1, які подрібнюють стерню і заробляють її на невелику глибину; чотирьох рядів викривлених лап  2, що рихлять ґрунт та перемішують його з рівномірним розподілом решток рослин; ряду дискових вирівнювачів ґрунту з еластомірним захистом  3; важкого прикочувального котка HD Liner 700 4, яким витримується задана глибина обробітку. Така конструктивна побудова надає Performer легку прохідність, добре перемішування і рівномірне заробляння решток на робочу глибину, бездоганне вирівнювання та відмінну структуру обробленого ґрунту. Після проходу Performer наступною операцією вже може бути посів.

Фото 3
Фото 3

Випускаються моделі культиватора Performer 4000, 5000 і 6000 із робочою шириною, відповідно, 3,85, 5 і 6 м, потужністю трактора від 360 до 500 к.с.

Культиватор має діаметр дисків 510 мм і товщину 6 мм,  відстань між двома рядами — 720 мм, інтервал між дисками в ряду — 250 мм (фото 4).

Фото 4
Фото 4

Лапи (фото 5) обладнані долотами завширшки 80 мм або 50 мм та дефлектором, на них можуть кріпитися додаткові пари лемішів, утворюючи стрілчасті лапи. Долота 50 мм у стандарті, а 80 мм і леміші опційно виконуються з карбіду для значного підвищення зносостійкості. Викривлення лап разом із вигнутою формою дефлектора сприяє кращому перемішуванню ґрунту та зменшує необхідну тягову потужність. Інтервал між лапами по сліду —  280 мм (без лемішів). Всі лапи мають гідравлічний захист із рівнем спрацювання 900 кг і відхиленням убік до 15 см. Досить високий кліренс під рамою складає 850 мм.

Фото 5
Фото 5

Новий тип котка HD-Liner 700 (фото 6) було створено для роботи в екстремальних умовах за великої кількості пожнивних решток, липких, вологих та кам’янистих ґрунтів. V-подібний профіль та питомий тиск на поверхню поля 225 кг/м забезпечують глибоке ущільнення ґрунту. Найбільший серед відомих котків діаметр 700 мм сприяє зменшенню необхідного тягового зусилля.

Фото 6
Фото 6

Всі диски та лапи змонтовано без маслянки, бо необхідності у їх змащуванні немає. Робочі органи виготовлено з кованої сталі для збільшення їх міцності. Складання-розкладання культиватора, регулювання зчіпки, двох рядів дисків, коліс, вирівнювальних дисків, котка виконуються гідравлікою централізовано за допомогою чотирьохопераційного блока управління  КТН105. Для підключення до трактора потрібно лише два гідророзподільники подвійної дії.

Performer здатен використовуватися для виконання різних видів робіт на глибині від 15 до 35 см, завдяки двом варіантам лап із долотами, можливості переобладнати долотоподібні лапи на стрілчасті додаванням лемішів, а також перетворити диско-лапову машину на суто лапову без дисків чи на дисковий культиватор без лап (в такому разі обробіток ведеться на глибину до 10 см). Можливість зробити п’ять різних культиваторів з одного — це  унікальна машина, її назва —  Performer!

Нарешті є можливість застосування культиватора з одночасним висівом дрібнонасіннєвих покривних культур у 8 рядків через розподільники перед котком (фото 7). Залежно від типу приводу висівного пристрою норма висіву складає до 30 кг/га для електро- або 120 кг/га у варіанті гідроприводу.

Фото 7
Фото 7

Як підсумок зазначимо, що за своєю властивістю використовуватися за потреби в п’яти різних конструктивних варіантах відповідно до технологічного процесу Performer від KUHN не має рівних (фото 8).

Фото 8
Фото 8

Наступний універсальний агрегат — це дисковий культиватор OPTIMER+, створений КУН для лущення стерні відразу після збирання врожаю на великій швидкості та передпосівної дискової культивації з високою продуктивністю. Дискатор OPTIMER+ виконує такі операції:

  • обробіток ґрунту на 3-10 см;
  • інтенсивне перемішування пожнивних решток з ґрунтом для прискорення їх мінералізації;
  • механічна боротьба з бур’яном;
  • прикочування вирівняного ґрунту.

Конструктивні особливості дискового культиватора OPTIMER+ надають йому наступні переваги в роботі.

  1. Збільшений кліренс: разом із новими регулюваннями кута атаки і довшим плечем дискової батареї забезпечує якісну роботу з великою кількістю рослинних решток.
  2. Модульність конструкції:

-  два ряди профільованих увігнутих дисків. Диски мають нахил по відношенню як до напрямку руху, так і до вертикалі, а кути нахилу складають відповідно 16о і 6о. Завдяки цьому диски отримують високу якість обробітку і перемішування, а також готують рівне посівне ложе;

-  грабельки для вирівнювання;

-  прикочувальний каток.

  1. Захист і гнучкість у роботі: кожен диск забезпечений блочним запобіжним шарніром із чотирьох поліуретанових еластомерів, завдяки якому кожен окремий диск швидко оминає перешкоду, не впливаючи на глибину роботи інших дисків, та знімає напруження на раму.
  2. Комфорт: необслуговувані ступиці в кріпленні дисків із подвійними радіально-упорними шарикопідшипниками заощаджують ваш час та виключають можливість потрапляння всередину пилу.
  3. Простота регулювань, наприклад, глибина регулюється дуже просто, плавно і в широких межах за допомогою легкодоступного гвинта на прикочувальних катках: завжди досягається висока якість обробітку і гладка, вирівняна поверхня для наступної роботи сівалки.
  4. Великий вибір комплектації:
    • увігнуті вирізьблені диски діаметром 510 мм для інтенсивного перемішування ґрунту і рослинних решток вглибину та по поверхні, більш придатні для роботи по великих рештках та культивації до 10 см;
    • диски діаметром 510 мм із невеликими вирізами (опція) для мілкого та ультрамілкого поверхневого обробітку стерні і сидератів на 3-5 см;
    • різні моделі котків діаметром 600 мм для будь-яких ґрунтових умов.
Фото 9
Фото 9

Розглянемо більш детально конструкцію та деякі найважливіші вузли.

Кронштейни (фото 10), у кінці яких на підшипниках кріпляться диски, зроблені з гарячештампованої пластини і забезпечують кліренс 55 см для вільного проходження великої маси решток. До квадратної рами кронштейни приєднуються через захисні блоки з поліуретановими вставками, які мають кращу еластичність, витривалість та швидкість реагування, ніж звичайні гумові.

Фото 10
Фото 10

У ступицях кріплення дисків застосовано багато вдосконалень, таких як дворядні шарикопідшипники з кутом контакту 40° та герметичним кільцьовим ущільненням з п'ятьма губками. Підшипник знаходиться в герметичній масляній ванні (синтетичне мастило ЕА5), що має кращі властивості порівняно зі змазками на жировій основі.

Перекриття дисків, яке погіршується від їх зношення, можна корегувати зміщенням у пазах (фото 11).

Фото 11
Фото 11

У гідравлічно складаних культиваторах 4003/5003/6003 та 7503, які мають центральну і дві бокові частини, у цих бокових крилець є два положення кріплення: жорстко фіксоване для важких умов та плаваюче для складного рельєфу поля.

Фото 12
Фото 12

Краще вирівнювання ґрунту і розподіл решток досягається рядом граблин (фото 13), які поставляються на замовлення.

Фото 12
Фото 13

Одночасно з культивацією дискатор може використовуватися для посіву. Для  мілконасіневих культур може бути застосовано невеликий бак, який монтується безпосередньо над культиватором (фото 14). Для висіву з нормою 1-400 кг/га більшого за розміром насіння можна скористатися додатковим бункером TF ємністю 1500 л, який навішується спереду трактора.

Фото 13
Фото 14

У широкозахватних причіпних моделях залежно від виду роботи, ґрунту та типу рослиних решток використовуються три типи котків діаметром  600 мм, характеристики та основні особливості застосування наведені на мал. 1.

Мал. 1
Мал. 1 

Дисковий культиватор OPTIMER+ (фото 15) є саме тим агрегатом, який може швидко та якісно виконати роботу з лущення стерні, закриття вологи та підготовки під посів, має надійну, легко регульовану конструкцію, широкий модельний ряд та комплектацію, які задовольнять всі потреби користувачів у різних ґрунтово-кліматичних умовах. 

Фото 14
Фото 15

Якісне й одночасне виконання культиваторами виробництва компанії KUHN всіх операцій подрібнення, рихлення, перемішування, вирівнювання і прикочування в у найважчих умовах дозволяє отримувати вищу врожайність із меншими витратами — мрія кожного хлібороба!


AgroPortal.ua за матеріалами компанії «КУН-Україна»