Жінки не завжди можуть замінити мобілізованих трактористів і машиністів

12 лютого 2025, 08:00 685

Війна продовжує вносити суттєві корективи в роботу аграрного сектору, але попри всі виклики цей маркетинговий рік можна вважати відносно вдалим для аграріїв.

Таку думку у коментарі «Українському радіо» висловив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Олег Хоменко, повідомляє об'єдання у Facebook.

Він зауважив, що одним із критичних факторів стабільності агросектору є стала робота морського коридору. Саме безупинна робота морського коридору й стабілізація вартості логістики дали можливість скористатися високими світовими цінами на сільськогосподарську продукцію, що дозволило агровиробникам отримати прибуток. 

«Однак не варто забувати, що два попередні роки були збитковими, і поточні прибутки лише частково компенсують минулі втрати», — додав Олег Хоменко. 

Іншим викликом, за його словами, було блокування західних кордонів, котре продемонструвало високу гнучкість агросектору: виробники знайшли альтернативні маршрути для експорту, налагодили імпорт палива, запасних частин й інших необхідних ресурсів. Проте війна обмежує горизонт планування, знищуючи довгострокові стратегії, змушуючи працювати в режимі «квартал пів року». 

Також однією з найбільших проблем залишаються заміновані землі, особливо в зоні бойових дій.

«Крім цього, мобілізація призвела до гострого дефіциту працівників, зокрема трактористів, водіїв, фахівців із обробки зерна, працівників елеваторів. І насправді, якщо дивитись на можливість залучення додаткової робочої сили, то, наприклад, жінки не завжди можуть повноцінно замінити трактористів і машиністів у період жнив чи посівної. Потенційне вирішення ситуації — проходження виробничих практик студентами, які потім залишаються на сезонну роботу, як це відбувається в європейських країнах», — зазначив Олег Хоменко.