Земля без корупції: озвучено алгоритм дій у разі вимагання хабаря

19 листопада 2024, 17:23 402

Юридична компанія MORIS у межах ініційованого Програмою USAID Агро проєкту «Земля без корупції» розробила алгоритм дій у разі, якщо за надання послуги у сфері земельних правовідносин посадовці вимагають або натякають на отримання винагороди.

Про це говориться у повідомленні компанії.

Так, якщо ви стикнулися із ситуацією, за якої посадовець за надання земельної послуги вимагає хабар, фахіці рекомендують не панікувати та слідувати такому алгоритму:

1) Проявіть уважність! Запам’ятайте більше деталей про посадовця чи місце його роботи: прізвище та ім’я, посаду, дату, адресу, номер кабінету, суму хабаря та що він за це пропонує.

2) За можливості зафіксуйте це! Зніміть відео чи запишіть розмову на диктофон. Суд може визнати записи розмов неналежним доказом, проте вони можуть бути враховані слідчими під час реєстрації кримінального провадження.

3) З’ясуйте, чи є поруч свідки! Поговоріть із ними, уточніть, що вони бачили, запишіть прізвище та ім’я, адресу, телефон. 

4) Зберігайте спокій! Під час розмови з посадовцем займіть нейтральну позицію та перенесіть зустріч.

5) Опишіть сиутацію на папері! Одразу після інциденту письмово зафіксуйте все, що сталося. Детально опишіть обставини — де, коли і за яких умов відбулася ця подія. Це можна зробити у вигляді заяви до поліції або просто записати все на аркуші паперу.

6) Зверніться із заявою до правоохоронних органів у сфері протидії корупції!

«Такими органами є: органи прокуратури, Національна поліція, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції. Якщо ви не знаєте, до якого саме органу звернутися, обирайте поліцію. Там вам допоможуть та підкажуть, куди скерувати заяву», — уточнили юристи.

Також можна зателефонувати на гарячі лінії:

Національної поліції: +380 (44) 254-93-90 (щодо корупційних правопорушень) або 0-800-50-02-02 (на всі запитання). Цілодобово працює служба 102.

Прокуратури: (044) 200-79-87 — телефон довіри Генеральної прокуратури України або гаряча лінія для звернень — (044) 200-76-24.

Повідомити НАЗК про корупцію можна за телефоном +38(044)200-06-91.

У Національного антикорупційного бюро України діє безкоштовна телефонна лінія: 0-800-503-200.

7) Виявіть активність!  Співпрацюйте із правоохоронними органами. Беріть участь у слідчих діях. Цікавтеся розслідуванням.

8) Поширюйте інформацію! Суспільний розголос може сприяти притягненню посадовця до відповідальності та допоможе привернути увагу до корупційних злочинів. Суспільний розголос буде доречним уже після затримання посадовця.