В Україні припинена дія стандартів для зерна та зернопродуктів

18 січня 2022, 17:46 504

Зернова бізнес-спільнота стурбована ситуацією, що склалася у зв’язку зі скасуванням з 1 січня 2022 року нормативних документів — стандартів групи ГОСТ в сфері зерна та зернопродуктів.

Як говориться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації, таке рішення було затверджено відповідними наказами ДП «УкрНДНЦ».

«Дія скасованих стандартів була припинена від 9 грудня 2014 року на території України на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України. Проте, все ж згідно з наказами ДП «УкрНДНЦ» дію деяких стандартів було поновлено до 1 січня 2022 року, аби ринок мав стандарти для роботи...», — нагадали в асоціації.

Мова йде про 11 стандартів, зокрема:

ГОСТ 10843-76 Зерно. Метод определения пленчатости;

ГОСТ 10844-74 Зерно. Метод определения кислотности по болтушке;

ГОСТ 10846-91 Зерно и продукты его переработки. Метод определения белка;

ГОСТ 10847-74 Зерно. Методы определения зольности;

ГОСТ 10940-64 Зерно. Методы определения типового состава;

ГОСТ 10967-90 Зерно. Методы определения запаха и цвета;

ГОСТ 10968-88 Зерно. Методы определения энергии прорастания и способности прорастания;

ГОСТ 10987-76 Зерно. Методы определения стекловидности;

ГОСТ 11225-76 Зерно. Метод определения выхода зерна из початков кукурузы;

ГОСТ 13586.1-68 Зерно. Методы определения количества и качества клейковины в пшенице;

ГОСТ 13586.4-83 Зерно. Методы определения зараженности и поврежденности вредителями.

В ЄБА відмічають, що більшість стандартів у вищезгаданій сфері має важливе значення і застосовується для визначення порядку та методології здійснення контролю якості у сфері заготівлі, зберігання, переробки, транспортування та експорту зерна. За методиками цих стандартів визначаються основні та класоутворюючі показники якості зерна на зернові культури, що виробляються в Україні.

«В той же час, наразі серед діючих в Україні державних стандартів, гармонізованих з міжнародними стандартами та стандартами ЄС, відсутні будь-які методики, які можна застосувати на заміну зазначених стандартів групи ГОСТ. У зв’язку із цим, підприємства, які здійснюють зберігання зерна, повинні знати та погодити з власниками зерна, за якими нормативними документами будуть визначатися показники якості зерна при його прийманні, зберіганні та відвантаженні, в тому числі, для розрахунків за зернову продукцію, починаючи з 1 січня 2022 року (пшениці, ячменю, кукурудзи, сорго та інші). Однак, наразі, на жаль, таких офіційних стандартів не лишилось», — підкреслили експерти.

Європейська Бізнес Асоціація закликає Мінагрополітики та Мінекономіки сприяти терміновому врегулюванню цього питання. Зокрема, надати інформацію про нормативні документи, якими буде замінено скасовані стандарти групи ГОСТ, зазначені вище. Крім того, ініціювати термінове продовження дії стандартів групи ГОСТ шляхом прийняття відповідних рішень ДП «УкрНДНЦ» до моменту набрання чинності нормативними документами, що будуть введені в дію на заміну скасованим.