У Кабінеті міністрів України розглядається питання щодо можливого обмеження експорту борошномельної пшениці у першій половині 2022 р.
Про це повідомляє Reuters повідомили два джерела, знайомі з перебігом обговорення.
Як зазначається, рішення з цього питання імовірно ухвалять у середині січня 2022 р.
В уряді стурбовані тим, що активний експорт призведе до зростання внутрішніх цін на високоякісну продовольчу пшеницю, що зробить основні продукти харчування дорожчими у той час, коли інфляція в Україні наближається до максимумів 2018 року.
«На нещодавній зустрічі в міністерстві сільського господарства офіційні особи вказали, що обмеження можливі через надто високі темпи експорту», — сказав один із співрозмовників.
Очікується, що обмеження призведуть до зростання цін на борошномельну пшеницю та хліб у всьому світі. Доступність продуктів харчування є серйозною проблемою, частково через економічні збитки, завдані пандемією COVID-19, оскільки останній показник інфляції цін на продукти харчування, за даними ООН, досяг 10-річного максимуму.
У сезоні 2021/22 Україна експортувала 15,6 млн т пшениці, що на 27% більше, ніж минулого року.
За словами аналітиків та трейдерів, країна може поставити ще близько 10 млн т — до 4 млн т продовольчої пшениці та 6 млн т фуражної пшениці — без шкоди для власних споживчих потреб.
За словами джерела, ускладнює ситуацію запровадження обмежень з боку Росії.
«Їх обсяги, найімовірніше, будуть замінені українським зерном. Це спричинить зростання попиту та цін, що, звичайно ж, призведе до зростання внутрішніх цін на пшеницю і, як наслідок, до зростання цін на хліб (в Україні)», — вважає він.
У Міністерствах сільського господарства та економіки України заявили виданню, що наразі немає ринкових факторів, які вимагали б обмежень, але джерела повідомили, що чиновники планують розглянути це питання у середині січня.
Українська асоціація виробників борошна заявила в листі уряду минулого місяця, що будь-який дефіцит борошномельної пшениці може суттєво вплинути на ціни на борошно та борошно в країні.