Глобальна продовольча безпека та подолання голоду мають бути пріоритетами для світу, а функціонування глобальної продовольчої системи — захищеним від впливів криз та конфліктів.
Про це заявила перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко під час свого виступу на саміті дипломатичних та безпекових радників лідерів держав та політичних директорів МЗС, присвяченому реалізації Формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським.
«Під час саміту були представлені конкретні плани реалізації, напрацьовані робочими групами, до яких увійшли представники посольств різних країн та експерти за п’ятьма напрямами: ядерна, енергетична, продовольча безпека, гуманітарний напрям та відновлення територіальної цілісності України і світового порядку», — говориться у повідомленні Мінекономіки.
Зазначається, що Юлія Свириденко акцентувала увагу на питаннях глобальної продовольчої безпеки. Вона підкреслила, що агресія росії проти України вкрай негативно вплинула на доступність продовольства в світі. З початку широкомасштабного вторгнення кількість людей, які страждають від нестачі їжі, зросла з 221 до 324 мільйонів. Навіть держави, які не імпортують українське продовольство, відчувають вплив російської агресії — через зменшення продовольства на ринку та підвищення цін.
Перший віцепрем’єр-міністр наголосила: попри війну Україна продовжує виконувати свою місію із забезпечення глобальної продовольчої безпеки. Зерновим коридором, який став проміжним рішенням, було доставлено істотний обсяг продовольства, зокрема до Африки та Азії. А завдяки ініціативі Grain from Ukraine понад 170 тис. т зерна з українських портів було відправлено до Сомалі, Ефіопії, Кенії та Ємену. Навіть сьогодні, коли «зернова угода» припинена, а росія безперервно атакує українські порти, Україна, завдяки новому коридору, відправила до країн, що потребують продовольства, 700 тис. т зерна. Відтак, вільне та безпечне судноплавство в Чорному та Азовському морях є критичною точкою забезпечення продовольчої безпеки.
«Результати, яких ми хочемо досягти, — судноплавство в Чорному морі має стати безпечним і забезпеченим відповідним захистом, морські шляхи — розмінованими. Загальна транспортна спроможність України та сусідніх країн має відображати обсяг сільськогосподарських товарів, що транспортуються з України та регіону до держав-нетто-імпортерів. Країни-нетто-імпортери повинні мати доступ до продуктів харчування через систему довгострокових контрактів і регіональних хабів, а витрати на транспортування та страхування мають бути ефективними та не створювати тиску на світові ціни. Можливості забезпечувати продовольчу допомогу найбільш незахищеним споживачам мають збільшитися, кількість людей, які страждають від голоду, — зменшитися до довоєнного рівня. Нарешті, правила забезпечення продовольчої безпеки мають бути відображені в міжнародно-правових документах», — зазначила Юлія Свириденко.
За її словами, основні напрями роботи для досягнення цілей такі: