Проєкт реалізує консорціум у складі трьох країн-членів ЄС — Латвії, Польщі, Нідерландів — і Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за фінансування ЄС, йдеться у повідомленні відомства.
«Реалізація проєкту Твіннінг не тільки покращить розуміння політики ЄС в сфері розвитку сільського господарства, а й розглядається нами як важливий інструмент двостороннього співробітництва. З огляду на те, що актуальним напрямком для України є збільшення експортних поставок вітчизняної сільськогосподарської продукції на європейський ринок, ми будемо і надалі спрямовувати свої зусилля на розширення і значне поліпшення доступу на ринки ЄС рослин і продуктів рослинного походження належної якості, обсяги виробництва яких постійно збільшуються», — зазначила голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька, яка є керівником проєкту від України.
У межах проєкту експерти ЄС та їхні українські колеги спільно розроблять пропозиції щодо внесення змін до законодавства України у сфері ГМО, прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва.
«Проєкт допоможе вдосконалити українську систему контролю за виробництвом ГМО на місцях, щоб забезпечити безпечне виробництво та відстеження з самого початку», — пояснюють у службі.
Огляд системи захисту прав на сорти рослин принесе користь селекціонерам рослин України та їхній інтелектуальній власності. Галузь насінництва та розсадництва отримає вигоду від можливостей торгівлі та підвищить якість виробництва.
«Проєкт у першу чергу спрямований на Держпродспоживслужбу, що отримає рекомендації з питань підвищення ефективності від подібних установ ЄС, а також фітосанітарні лабораторії України, що отримають допомогу в акредитації згідно зі стандартом ISO 17065. Українські фахівці отримають не лише знання, а й практичний досвід під час запланованих тренінгів та навчальних візитів до країн-членів ЄС», — підсумували у відомстві.
Для довідки: проєкт Твіннінг «Наближення національного законодавства України у сферах державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва відповідно до норм та стандартів ЄС» фінансується в межах Європейського інструменту сусідства та партнерства. Він буде реалізовуватися протягом 21 місяця Державною службою захисту рослин Латвійської Республіки, Польською державною службою охорони рослин та інспекції насіння, Польським дослідницьким центром з випробування сортів та Нідерландською інспекційною службою рослинництва Naktuinbouw у партнерстві з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Твіннінг — це інструмент Європейського Союзу для інституційного співробітництва між державними установами країн-членів ЄС та країн-партнерів. Проєкти Твіннінг ґрунтуються на безпосередньому обміні знаннями та досвідом.