У ЄС відтермінували голосування щодо продовження безмитного режиму для України

19 квітня 2023, 08:00 1537

Європейська комісія просить послів — постійних представників країн-членів Європейського Союзу перенести голосування з питання продовження лібералізації торгівлі з Україною із засідання Комітету (COREPER II) в середу, на наступний тиждень, щоб знайти вирішення проблеми, створеної запровадженим в односторонньому порядку Польщею та Угорщиною ембарго на українську сільськогосподарську продукцію.

Про це агентству «Інтерфакс-Україна» у вівторок у Брюсселі повідомив дипломат зі Швеції, яка головує в ЄС.

«Це проблема. Комісія просила нас не голосувати в межах  засідання Комітету постійних представників щодо продовження торговельної лібералізації, і це питання у нас стоїть на порядку денному завтра (19 квітня. — Ред.) як «стан справ». Комісія потрібує більше часу, щоб підготувати заходи та знайти рішення для зацікавлених країн (Польщі, Словаччини, Угорщини, Болгарії, Румунії, які раніше написали листа президенту ЄК про цю проблему). План такий, що ми голосуватимемо наступного тижня. Тож комісія матиме час, щоб знайти рішення», — сказав він на умовах анонімності.

Водночас дипломат наголосив, що мета ЄС «полягає в найширшій підтримці України та створенні більших, а не менших можливостей для експорту в ЄС». «Для нас, як президентства в ЄС, мета полягає в тому, щоб знайти єдність щодо цього питання і підтримувати Україну. Ми бачимо це (запровадження заборони) як проблему, яка заважає нашим планам», — додав він.

Водночас, за словами співрозмовника агентства, ці п'ять країн не можуть заблокувати голосування продовження лібералізації торгівлі, оскільки для цього потрібна кваліфікована більшість.

«У будь-якому разі заблокувати (голосування) вони не можуть», — констатував дипломат.

Він також уточнив, що в цьому питанні є два аспекти: сільськогосподарська політика — це COREPER I і торгівля і торговельна лібералізація — це COREPER II.

«Ці два обговорення йтимуть паралельно — одне обговорення буде щодо сільського господарства, і наступного тижня буде засідання Ради з питань сільського господарства та рибальства в Люксембурзі — це питання буде там... Польща в односторонньому порядку запровадила ембарго на українські товари. Це погано для всіх. Ми намагаємося знайти єдність», — розповів дипломат.

Співрозмовник агентства також зазначив, що причини такої поведінки Польщі незрозумілі. 

«Я не знаю, чи це політична стратегія, про це варто питати поляків. Я не знаю, чому це стало раптом таким терміновим. Можливо, протести фермерів стали такими важливими», — сказав він.