Одностороння блокада росією Чорного моря порушує свободу судноплавства, загрожує глобальному постачанню продовольства і коштує Україні та Заходу мільярди. Настав час цьому покласти край.
Про це пише колишній спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер для Центру аналізу європейської політики (CEPA).
За його словами, чорноморська блокада росією морської торгівлі з Україною прирівнюється до піратства, або принаймні до загрози піратства. Втім, реакція міжнародної спільноти була гнітючою.
«Прийнявши неявні погрози росії потопити торгові судна під іноземними прапорами в міжнародних водах, ми дозволили Кремлю успішно шантажувати світ. Цей шантаж триває», — констатує Курт Волкер.
На його думку, навіть коли «зернова угода» працює в нормальному режимі, дозволяючи обмежений потік експорту зерна, вона створює правовий фасад, який легітимізує воєнні дії росії з блокування всіх інших видів українського експорту морським шляхом.
Курт Волкер, колишній спецпредставник Держдепу США з питань України
«Зернова угода» надає росії безпрецедентну роль у нагляді за судноплавством у Чорному морі, попри те, що вона має законні права лише на 10% узбережжя Чорного моря і є учасницею Конвенції Монтре, яка була розроблена для забезпечення свободи торгівлі через протоки Босфор і Дарданелли. Конвенція покладає на Туреччину, а не на росію, роль гаранта того, що свобода судноплавства не буде порушена.